کد خبر: 369080 A

ایلنا: اولین مدل پمپ های کرایوژنیک پالایشگاه های پارس جنوبی ساخت داخل با حضور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و رئیس هیئت مدیره شرکت پمپ های صنعتی ایران امروز شنبه ١٨ اردیبهشت ماه در محل برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز، پالایش و پتروشیمی رونمایی شد. ‎

به گزارش ایلنا، علی اکبر شعبانپور در این مراسم با اشاره به اینکه حدود۵۰ قطعه مختلف و چهار نوع آلیاژ در ساخت این پمپ ها مورد استفاده قرار گرفته است گفت: این پمپ ها در دمای منفی ۱۹۰ درجه سانتیگراد تست شده و در شرایط منفی ۶۰ درجه فعالیت می کنند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: بر همین اساس علاوه بر ریخته گری این پمپ ها بحث آلیاژ ها و دقت ساخت آن ها نیز مطرح است تا در این دما شکنندگی نداشته باشند.

وی ضمن تأکید بر اینکه دانش فنی این شرکت مورد تأیید ما است گفت: ساخت این پمپ ها نیازمند دانش فنی بالایی است که شرکت سازنده از توانایی لازم در این زمینه برخوردار است و موفق به تطابق با استاندارهای جهانی شده است.

شعبانپور ضمن اشاره به اینکه شرکت نفت و گاز پارس تمام تلاش خود را برای استفاده از توان سازندگان داخلی به کار گرفته است گفت: ما تلاش داریم به جای استفاده از سازندگان خارجی، با حمایت از سازندگان داخل، قطعات ایرانی را در تأسیسات پارس جنوبی به کار ببریم.

رئیس هیئت مدیره شرکت پمپ های صنعتی ایران نیز در این مراسم گفت: با این دستاورد جدید، ایران از لحاظ مدت زمان ساخت و تحویل به اولین تولید کننده پمپ های کرایوژنیک در جهان تبدیل شد.

مهدی فرجپورمند با اشاره به اینکه ایران برای اولین بار تمامی مراحل مربوط به ساخت پمپ های کرایوژنیک پالایشگاههای گازی را در دست گرفته است از تلاش متخصصان داخلی به عنوان الگویی جهانی یاد کرد و گفت: این شرکت با هدف انتقال دانش و فناوری این تجهیز و عمدتا در راستای تحقق داخلی سازی این دست از کالاهای مورد نیاز پالایشگاهها تحقیقات خود را از سال 1390 با حمایت ویژه کارفرمایان بزرگ صنعت نفت از جمله شرکت نفت و گاز پارس شروع کرد که سال گذشته توانستیم پس از دستیابی به پیشرفته ترین نرم افزارهای طراحی این سازه، ساخت مدل های مختلف پمپ های کرایوژنیک را آغاز کنیم .

وی با اشاره به ویژگی های ساخت داخل این پمپ ها گفت: در مقایسه این پمپ ها با نمونه خارجی، هیچ تفاوت ساختاری وجود ندارد و در عین حال حداقل ۳۰ درصد در هزینه تولید کاهش قیمت داریم.

رئیس هیئت مدیره شرکت پمپ های صنعتی عنوان کرد:هم اکنون دانش ساخت پمپ های کرایوژنیک مدل 760 ، 355 و 280 در این شرکت جهت تامین تجهیزات پالایشگاههای پارس جنوبی آغاز شده است .

فرجپورمند با بیان اینکه شرکتهای خارجی معتقد بودند که حتی تعمیرات این پمپ ها نیز نمی تواند در ایران انجام شود عنوان کرد : خوشبختانه در سایه اراده و تلاش متخصصان و حمایتهای ارزشمند صنعت نفت اکنون علاوه بر طراحی پمپ ها ، کلیه مراحل مدل سازی، ریخته گری، ماشین کاری، آزمایشگاه و تست پمپ های مورد استفاده در پالایشگاههای کشور در داخل انجام می شود .

وی افزود: با توجه به داخلی سازی این تجهیز، این امکان در ایران فراهم شده است تا هر 15 روز یک مدل از پمپ های کرایوژنیک مورد استفاده در پالایشگاههای گازی را ساخته و تحویل دهیم .

فرجپورمند با اشاره به اینکه تولید این سازه در مدت زمان 15 روز یک رتبه جهانی است اعلام کرد: هم اکنون ایران در صدر باشگاه تولید کنندگان این دست از پمپ ها در سطح بین المللی قرار گرفته است که این دستاورد در سال اقتصاد مقاومتی افتخاری بزرگ و نمونه ای ارزشمند از تلاشهای وافر متخصصان ایرانی و تحقق توانمندی صنعتی ایران است .

فرجپورمند گفت: این دست از پمپ ها به گونه ای طراحی شده که بتواند در دمای بسیار پایین سیالات تولیدی پالایشگاه ها را جهت جابجایی و ارسال به مبادی مصرف منتقل نماید .

رئیس هیئت مدیره شرکت پمپ های صنعتی از ساخت و تست دو دستگاه از پمپ های کرایوژنیک فازهای 17 و 18 پارس جنوبی خبر داد و گفت: با سااخت سومین کالای سفارش شده، به زودی مراحل نصب و تست عملیاتی پمپ ها در این فاز آغاز می شود .

 

ایران پارس جنوبی تولید ملی نفت و گاز هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر