کد خبر: 375887 A

در دیدار خزاعی با وزیر خارجه لیتوانی؛

موافقت‌نامه همکاری اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور در دیدار وزیرخارجه لیتوانی با رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی کشورمان به امضا رسید.

به گزارش ایلنا، محمد خزاعی در این دیدار با بیان اینکه این چهارمین موافقتنامه همکاری میان دو کشور است، گفت: این تفاهم نامه برای ما بسیار مهم بوده و تعهدی برای همکاری میان ایران و لیتوانی است.

وی با اشاره به ویژگی‌های کشور لیتوانی گفت: این کشور علی‌رغم وسعت کم، تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و اقتصاد آن در مقایسه با جمعیت آن قوی است.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی با اشاره به اینکه ایران می‌تواند در دو بخش "تجارت و سرمایه گذاری" و "بانکی" با لیتوانی همکاری اقتصادی داشته باشد، تصریح کرد: ایران به عنوان نقطه کانونی برای صادرات به سایر کشورها و نیز سرمایه‌گذاری در بخش‌های کشاورزی و فناوری‌اطلاعات شریک‌تجاری مناسبی برای لیتوانی است.

خزاعی همچنین تاکید کرد: ما آماده حمایت از شرکت‌های لیتوانی برای سرمایه گذاری تحت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی(فیپا) در ایران هستیم.

وی با بیان اینکه تجارت و سرمایه‌گذاری نیازمند سیستم بانکی است، افزود: پیشنهاد می‌کنم در هیات همکاری بعدی، بخش بانکی لیتوانی حضور داشته باشد تا درباره همکاری‌های بانکی مذاکره شود.

خزاعی افزود: ملاک ما برای همکاری‌های اقتصادی اندازه و وسعت کشورها نیست، بلکه تاریخچه کشورها از نظر اقتصادی حائز اهمیت است.

معاون وزیر و رئیس سازمان‌کل سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی با بیان اینکه لیتوانی از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمده، تاکید کرد: همکاری با ایران برای لیتوانی هم بسیار مهم است.

در ادامه این دیدار "لیناس لینکو یسییوس"، وزیرخارجه لیتوانی با اشاره به دیدارهای خود با رئیس جمهور کشورمان و وزرای امورخارجه و ارتباطات، با تاریخی خواندن این دیدار گفت: روابط تجاری لیتوانی و ایران باید توسعه یابد.

وی آمادگی کشورش برای امضای هرگونه موافقتنامه همکاری اقتصادی و تجاری با ایران را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه لیتوانی گفت: ما می‌توانیم در بخش‌های کشاورزی و فناوری اطلاعات با ایران همکاری داشته باشیم.

تاکید بر تشکیل کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو شکور، تعیین حوزه های مشترک همکاری در بخشهای راه و حمل و نقل، صنعت، محیط زیست، فناوری اطلاعات، کشاورزی، گردشگری و بهداشتی بین دو کشور، تقویت و توسعه ارتباطات و روابط اقتصادی دو جانبه، تنوع دادن به همکاری های اقتصادی دوجانبه و نیز ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری و تسهیل تبادل اطلاعات اقتصادی از جمله مهمترین محورهای موافقتنامه همکاری های اقتصادی امضاء شده میان دو کشور ایران و لیتوانی است.

محمد خزاعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر