کد خبر: 390340 A

دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به سند چشم انداز 1404، سرانه مصرف لبنیات تا پایان سال 1404 باید به 225 کیلوگرم برسد.

رضا باکری-دبیر انجمن صنایع لبنی-در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا بیان داشت: شرایط مصرف لبنیات در کشور مناسب نیست و وضعیت رکود فشار خاصی را به این صنعت وارد کرده است.

او افزود: صنعت لبنیات گرفتار مشکلاتی است که راهکارهای خاصی برای خروج از این رکود لازم است. سرانه مصرف پایین لبنیات یکی از مشکلاتی است که در حوزه فروش و بازار این محصولات وجود دارد و با توجه به سند چشم انداز 1404،سرانه مصرف لبنیات تا پایان سال 1404 باید به 225 کیلوگرم برسد؛ این در حالی است که اکنون سرانه مصرف شیر و فرآورده های لبنی در برخی از کشورها 165 تا 170 کیلوگرم است این میزان در کشورهای پیشرفته از جمله امریکا و اروپا 350 تا 400 کیلوگرم است.

دبیر انجمن صنایع لبنی در خصوص اخباری مبنی بر فاسد شدن یک میلیون و 900 هزار قالب پنیر و تبدیل شدن به ضایعات گفت: یک میلیون و 900 هزار قالب پنیر 400 گرمی در این طرح به فروش نرسید اما اینکه تبدیل به ضایعات شده باشد حقیقت ندارد. 

او در ادامه گفت: مهم‌ترین دغدغه در صنایع لبنی عدم موفقیت در رشد مصرف سرانه لبنیات است وضعیت رکود فشار خاصی را به این صنعت وارد کرده است؛ بنابراین علاوه بر فرهنگسازی باید بیمه تضمین کیفیت لبنیات را در کشور مانند سایر کشورها اجرایی کنیم. 

گفتنی است که در طرح سبد کالای دولت 29 میلیون و 800 هزار لیوان پنیر (قالب 400 گرمی) به فروش رفت؛ اما یک میلیون و 900 هزار قالب پنیر( 400 گرمی) در این طرح به فروش نرسیده است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که راهکار خروج از بحران مصرف پایین لبنیات در کشور فرهنگسازی مناسب در این حوزه مصرفی است.

سرانه مصرف شیر سند چشم انداز فرآورده های لبنی وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر