کد خبر: 390828 A

رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: رئیس اتحادیه میوه و سبزی در واکنش به توقف صادرات به ترکیه تا اطلاع ثانوی گفت: میزان صادرات محصولات میوه و صیفی جات به اندازه‌ای نیست که توقف صادرات مشکل بزرگی در این حوزه محسوب شود.

حسین مهاجران-رئیس اتحادیه میوه و سبزی- در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص اظهارات دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه مبنی بر این که صادرات ایران به ترکیه در پی اتفاقات و کودتای شب گذشته در این کشور، متوقف نشده است؛ اما در حال حاضر به دلیل حفظ امنیت کامیون‌ها و امنیت بار، مرزهای زمینی و هوایی با ترکیه تا رسیدن به وضعیت ثبات بسته خواهد بود بیان داشت: وسعت تولید محصولات سبزی و صیفی در کشور به اندازه‌ای نیست که امکان صادرات بیش از یک درصد تولیدات وجود داشته باشد و از آنجایی که بیشترین صادرات این محصول به آسیای میانه است و صادرات به ترکیه یک درصد از تولیدات را هم در بر نمی‌گیرد؛ بنابراین نگرانی خاصی در این مورد وجود ندارد.

او در ادامه گفت: محصولات آب‌بر نباید بیش از اندازه تولید و صادر شود و کشور از نظر آبی مشکل دارد؛ اما صادرات سبزی و صیفی به اندازه ای نیست که نگران مازاد آن و یا هدررفت آب در این حوزه باشم.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تاکید کرد: اجرای سیستم کاشت و برداشت برای سبزی و صیفی‌جات حائز اهمیت است؛ اما کار آسانی نیست؛ چراکه اجرای این روش در سال 63 تلفات جانی هم داشته است و تا به امروز بطور کامل اجرایی نشده است.

او در ادامه گفت: کنترل و مهار مصرف آب در تولیدات به طور نسبی زمان‌بر است و باید با کشاورز وارد گفت‌وگو شد تا کشاورز  ترغیب به کاهش کاشت محصولات و یا جایگزینی محصولات کم آب‌بر شود تا هم منابع آبی بیش از این تحلیل نرود و هم اینکه از ضرر و زیان تولیدکننده جلوگیری شود.

به گزارش ایلنا، در پی اعلام ارتش ترکیه مبنی بر کودتا و البته ناکام ماندن آن، مرزهای هوایی و زمینی ایران و ترکیه بسته شده و پروازهای ایران برای بازگرداندن مسافران ایرانی به صورت یکطرفه در حال انجام است.

ایران ایران و ترکیه ترکیه میوه و سبزی امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر