کد خبر: 392610 A

ایلنا: یک‌کارشناس و فعال بازار کشاورزی در بورس در خصوص دلایل افزایش بهای شکر معتقد است که تاخیر شرکت بازرگانی دولتی در تحویل شکر به خریداران از دلایل گرانی این محصول به شمار می رود؛ البته هم اکنون شکر وارداتی در بندر امام (ره) قرار دارد و به زودی تب و تاب بازار شکر فروکش خواهد کرد.

یک‌کارشناس و فعال بازار کشاورزی در بورس در خصوص دلایل افزایش بهای شکر معتقد است که تاخیر شرکت بازرگانی دولتی در تحویل شکر به خریداران از دلایل گرانی این محصول به شمار می رود؛ البته هم اکنون شکر وارداتی در بندر امام (ره) قرار دارد و به زودی تب و تاب بازار شکر فروکش خواهد کرد.

احسان سینایی فعال بازار شکر با اشاره به عرضه شکر و سایر محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران به ایلنا گفت: اگر امروز مشاهده می‌کنیم که برای مثال عرضه 8000 هزار تنی شکر 12000 تن تقاضا در بورس کالا دارد، به راحتی از کمبود 4000 تنی این محصول مطلع می شویم و مسوولان می‌توانند با بررسی معاملات در یک بازه زمانی مشخص برای پوشش بازار اقدام کنند.

این کارشناس عنوان کرد: همچنین در بورس کالا خریداران، فروشندگان، قیمت محصولات و کلیه روند معاملات شفاف و مشخص است و به این ترتیب معاملات محصولات در بازار  آزاد قابل قیاس با شفافیت موجود در بورس کالا نیست.

وی به معاملات شکر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر افرادی که از بورس کالا شکر خریداری می‌کنند باید مدارکی را به شرکت بازرگانی دولتی ارائه دهند که در غیر این صورت قادر به خرید و تحویل شکر نخواهند بود.به طوریکه شکر فقط به مصرف کنندگان شکر همچون کارخانجات تولید کننده قند و یا تولیدکنندگان شیرینی و شکلات عرضه می شود و این خریداران باید مدارکی همچون پروانه بهره برداری فهرست بیمه کارکنان و پروانه ساخت ارائه دهند.

سینایی معتقد است؛ همیشه وقتی یک اتفاق جدید در بازار رخ می‌دهد مقاومت هایی وجود دارد اما مسوولان به خوبی از اتفاقات بازار مطلع هستند؛ برای مثال اگر امروز کل معاملات شکر در بازار آزاد انجام می‌شد برخی صاحبان سرمایه پول‌های خوبی به جیب می زدند اما به دلیل شفافیت معاملات بورس نمی‌توانند در بازار فعالیت خاصی داشته باشند.

این کاشناس بورس کالا در پایان مشکل اصلی بازار شکر را تاخیر در تحویل شکرهای فروخته شده عنوان کرد و گفت: تاخیر در تحویل شکر فروخته شده را باید از شرکت بازرگانی دولتی به عنوان عرضه کننده سوال کرد اینکه آیا توان شکرهای فروخته شده را ندارد یا اینکه مشکل جای دیگر است.

 

 

پوشش شکر قند کشاورزی گرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر