کد خبر: 393023 A

ایلنا: شورایعالی هماهنگی ترابری کشور از کاهش ۳۹ درصدی ترانزیت کالا از قلمرو کشور طی بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: عمده کاهش ترانزیت جادهای ناشی از کاهش ترانزیت سوخت از مبدأ عراق به دلیل افت قیمت جهانی نفت بوده است.

به گزارش ایلنا ، در جلسه  شورای عالی هماهنگی ترابری کشور به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعلام شد: در پی تحولات ترکیه و ضرورت بررسی مسیرهای جایگزین، طرح کریدور "خلیج فارس - دریای سیاه - اروپا" مورد پیگیری است و پیش‌نویس موافقت‌نامه حمل و نقل میان ایران – آذربایجان – ارمنستان - گرجستان (بنادر باتومی و... و.) - بلغارستان (بندر بورگاس) و همچنین یونان و احتمالاً رومانی در دست نهایی شدن است.

در همین راستا قرار شد برای راهبری امور مجموعه کریدورهای حمل ونقل و ترانزیتی کشور سازماندهی لازم صورت پذیرد.

در این جلسه همچنین نقشه راه نحوه تعامل با کشور ترکیه برای جریان بهینه امور حمل و نقل و ترانزیت با آن کشور که در کارگروه های وابسته به شورا جمع‌بندی شده، ارایه و با تأکید بر ضرورت احصای جزییات امور مورد تعامل دستگاه‌های مربوط با ترکیه، ایجاد توازن و هم‌سویی در تعاملات و نیز هماهنگی و یکپارچگی مواضع در قبال ترکیه، "نقشه راه" جامع سازی و تکمیل می‌شود.

با هدف مصون سازی فرآیند حایز اهمیت ترانزیت از پدیده قاچاق، مجموعه برنامه‌ها و اقدامات بخش حمل ونقل و ترانزیت در جهت مبارزه با قاچاق کالا مطرح و مورد تأیید شورا قرار گرفت.

در این جلسه تاکید شد با توجه به آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا، اقتضا دارد رفع مسایل اجرایی شدن آن پیگیری و همچنین گزارش آماری نسبتاً دقیق از میزان قاچاق از کشور گردآوری شود.

طی سه ماهه نخست امسال، نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 39% کاهش یافته که عمده کاهش ترانزیت جادهای ناشی از کاهش ترانزیت سوخت از مبدأ عراق به دلیل افت قیمت جهانی نفت و نیز پرهزینه و طولانی شدن تشریفات ورود و عبور کامیون های حامل سوخت ترانزیتی به سمت بنادر کشور و نیز به مقصد افغانستان بوده و ترانزیت ریلی نیز به دلیل کاهش تقاضای ترانزیت گوگرد و نیز کود شیمیایی از مبدأ کشورهای CIS است.

 

عراق قاچاق کود مبارزه با قاچاق کالا نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر