کد خبر: 393081 A

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو:

ایلنا: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: برنامه‌ای برای تنظیم مصرف با سهمیه‌بندی نداریم، اما مردم برای عبور از موج گرما در کاهش مصرف برق همراهی کنند.

به‌گزارش ایلنا، "علیرضا دایمی" ظهر امروز در تشریح وضعیت مصرف آب و برق کشور گفت: در شرایط کنونی در دوره 15 روزه پیک گرمای هوا هستیم و به‌همین دلیلی در مصرف آب و برق از مردم خواسته‌ایم تا همکاری لازم را داشته باشند و در ساعت‌های اوج مصرف به‌ویژه در ساعت 14 تا 16.30 همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: در بخش برق هم‌اکنون واحدهای نیروگاهی و شبکه‌های انتقال و توزیع کشور با تمام ظرفیت در دست بهره‌برداری هستند و بار شبکه در زمان حاضر تنظیم است، اما در روزهای اخیر مصرف برق به رکوردی رسید که تاکنون وجود نداشته و به مرز 52 هزار و 700 مگاوات رسید.

دایمی تصریح کرد: با اینکه وزارت نیرو برنامه‌ای برای تنظیم مصرف با سهمیه‌بندی ندارد، ولی از مردم می‌خواهیم تا با کمک خود ما را در عبور از این گرما کمک کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بخش برق‌آبی با ظرفیت 9 هزارمگاوات و واحدهای حرارتی با 43 هزار مگاوات با حداکثر ظرفیت در مدار تولید هستند، گفت: تمام واحدهای تعمیراتی هم آماده هستند که اگر افزایش بار مصرف در مناطقی باعث مشکلی شوند، این مشکل در اسرع وقت برطرف شود.

 

دایمی با اشاره به اینکه در بخش برق بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده برای تناسب تولید و تقاضای برق نسبت به سال گذشته 2 هزارمگاوات بر ظرفیت کشور افزوده شده است، ادامه داد: در شرایط کنونی به دلیل افزایش تقاضای بخش صنعت و شهری و از طرفی گرمای بیش از حد در کشور مصرف به شدت افزایش یافته است که این وضعیت نیازمند کنترل مصرف از طرف مردم است.

وی در خصوص وضعیت مصرف آب در روزهای اخیر گفت: در بخش آب در حدود 301 شهر وضعیت تولید و مصرف بسیار نزدیک است و بنابراین باید مصرف را کنترل کنیم.

دایمی ادامه داد: هم‌اکنون مصرف آب شرب در کشور به شدت بالا رفته است، در سال گذشته کمبود آب شرب 50 مترمکعب در ثانیه مصرف بود، اما امسال حدود 22 مترمکعب کمبود داریم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در خصوص نحوه تامین آب شرب مردم گفت: 44 درصد آب مورد نیاز در کشور از آب‌های سطحی، 56 درصد از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و 118 تصفیه‌خانه در سراسر کشور آب شرب موردنیاز مردم را تامین می‌کنند.

 

 

برق معاون وزارت نیرو برنامه ریزی کمبود آب شرب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر