کد خبر: 395453 A

ایلنا: نخستین هفته معاملاتی مردادماه در بازار فرابورس ایران با رشد متغیرهای حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پایان رسید ضمن آنکه اوراق بدهی با اقبال سرمایه گذاران رو به رو بود.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی فرابورس ایران، در هفته منتهی به هشتم مردادماه، به موازات رشد ۱۲ واحدی شاخص آیفکس (معادل ۲ درصد)، ارزش بازار نیز افزایش ۷ هزار و ۵۰۷ میلیارد ریالی معادل ۰.۸ درصد را تجربه کرد تا در کنار رشد ۹۸ و ۶۴ درصدی حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته ماقبل، روزهای سبزی برای بازار فرابورس رقم بخورد.

در همین حال بررسی عملکرد هفتگی بازارها نیز حاکی از آن است که بازار ابزارهای نوین مالی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۶۴۷۴ میلیارد ریال، رشد ۱۳۳ درصدی را تجربه کرده و پس از آن بازار دوم با ارزش داد و ستدی به میزان ۱۵۹۶ میلیارد ریال با افزایش ۵۴ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل روبه رو شده است.

همچنین در هفته یاد شده بازار پایه با معامله ۴۵۴۸ میلیون ورقه سهام به ارزش ۳۹۳ میلیارد ریال، رشد ۵۵۷ درصدی حجم معاملات را در کنار افت ۲۹ درصدی ارزش معاملات به ثبت رسانده است.

 کارنامه هفتگی بازار ابزارهای نوین مالی

هفته گذشته اوراق بدهی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به عنوان سه ابزار معاملاتی بازار ابزارهای نوین مالی، همسو با روند رو به رشد متغیرهای بازار فرابورس با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معامله نسبت به هفته قبل از آن روبه رو شدند.

در هفته معاملاتی منتهی به هشتم مردادماه بالغ بر پنج میلیون ورقه بدهی به ارزش ۵۰۳۴ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی معامله شد که به ترتیب از افزایش ۹۷ و ۱۰۵ درصدی حجم و ارزش معاملات آن حکایت داشت و استقبال بیش از پیش سرمایه گذاران از معاملات اوراق بدهی را نشان می داد.

در همین حال صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز با حجم دادوستد ۱۷ میلیون ورقه به ارزش ۱۶۹ میلیارد ریال روبه رو شد که افزایش ۱۱ و ۲۷ درصدی حجم و ارزش ETFها را نشان می داد.

 صنایع پیشرو معاملات بازار سهام

معاملات صنایع فرابورسی نیز در هفته نخست مرداد در حالی به پایان رسید که بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) به ترتیب در اختیار سه گروه صنایع کاغذی، فلزات اساسی و پالایشی ها قرار گرفت.

گروه صنایع کاغذی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۴۰۶ میلیارد ریال سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و در صدر صنایع فرابورسی ایستاد.

پس از آن گروه فلزات اساسی با ارزش دادوستدی به میزان ۲۹۹ میلیارد ریال سهم ۱۵ درصدی را کسب کرد و در مرتبه دوم قرار گرفت و پالایشی ها نیز با سهم ۱۳ درصدی جایگاه سوم را آن خود کردند.

در آخرین روز معاملاتی هفته قبل نیز به ترتیب بازار دوم، پایه و صکوک بیشترین ارزش بازار را با سهم ۴۴، ۳۰ و ۱۲ درصدی از ارزش کل بازار فرابورس در اختیار گرفتند.

ارزش معاملات حجم معاملات فرابورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر