کد خبر: 398288 A

بر اساس گزارش بانک مرکزی ؛

ایلنا: آمار بانک مرکزی از خرده فروشی 11 گروه مواد خوراکی در هفته منتهی به هشتم مرداد در تهران نشان می دهد قیمت 6 گروه کالایی از جمله گوشت مرغ تازه نسبت به هفته پیش از آن افزایش، دو گروه کالایی دیگر کاهش یافته و سه گروه نیز ثابت مانده است.

به گزارش ایلنا از بانک مرکزی ایران از میانگین قیمت خرده فروشی برخی اقلام خوراکی در تهران در هشت روز مرداد، نرخ گروه لبنیات و گوشت قرمز ثابت مانده است.

بر این اساس قیمت تخم مرغ 13.2 درصد، برنج 1.8 درصد، حبوب 2.4 درصد، گوشت مرغ 10.9 درصد، قند و شکر 5.3 درصد و چای 0.1 درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش یافته است، اما گروه میوه های تازه هفت درصد، سبزی های تازه 1.9 درصد و روغن نباتی 0.1 درصد کاهش یافتند.

**لبنیات و تخم مرغ

برپایه این گزارش در هشت روز مورد بررسی در گروه لبنیات، بهای پنیر غیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل به میزان 0.1 درصد کاهش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ نیز به میزان 13.2 درصد افزایش داشت و شانه ای 83 هزار تا 105 هزار ریال فروخته شد.

** برنج و حبوب

همچنین در این هفته در گروه برنج قیمت انواع برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب 1.8 درصد و 2.7 درصد افزایش یافت و بهای برنج وارداتی غیرتایلندی ثابت بود.

علاوه براین در گروه حبوب قیمت لوبیا سفید به میزان 2.3 درصد کاهش، اما بهای سایر اقلام این گروه بین 1.7 درصد تا 4.3 درصد افزایش داشت.

** میوه ها و سبزی های تازه

براساس این بررسی در هفته یاد شده در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با میوه فروشی های سیار متفاوت بودند و به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه شد.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه کرده که در گروه میوه های تازه قیمت موز برابر 0.2 درصد افزایش داشت ، اما بهای سایر اقلام این گروه بین 3.8 تا 13.2 درصد کاهش یافت.

گروه سبزی های تازه نیز، قیمت خیار به میزان 0.9 درصد و بادنجان 1.1 درصد افزایش داشتند، بهای سایر اقلام این گروه بین 1.5 تا 9 درصد افت داشت.

**گوشت قرمز و گوشت مرغ

هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ تازه به میزان 10.9 درصد افزایش یافت.

بر اساس نرخ های اعلامی، هر کیلوگرم مرغ در هفته دوم مرداد در میادین شهرداری تهران بین 71 هزار و 800 تا 73 هزار ریال فروخته شد، اما قیمت عرضه در سطح شهر تهران 83 هزار و 180 ریال بود.

** قند و شکر، چای و روغن نباتی

بانک مرکزی افزوده است ،در هفته مورد بررسی قیمت قند به میزان 5.4 درصد، شکر 5.2 درصد، چای خارجی0.1 درصد افزایش یافت، اما بهای روغن نباتی مایع بالغ بر 0.1 درصد کاهش داشت و قمیت روغن نباتی جامد ثابت بود.

** تغییر سالانه

براساس اعلام بانک مرکزی در یکساله منتهی به هشتم مردادماه، گروه لبنیات 3.5 درصد، تخم مرغ 14.7 درصد، برنج 44.9 درصد، حبوب 33.1 درصد، میوه های تازه 4.4 درصد، گوشت قرمز 0.7 درصد، گوشت مرغ 38.2 درصد، قند و شکر 45.9 درصد و چای 14.6 درصد افزایش قیمت داشته اند؛ قیمت گروه سبزی های تازه 3.6 درصد و و روغن نباتی 1.2 درصد کاهش را تجربه کرده است.

 

 

بانک مرکزی چای شکر قند گوشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر