کد خبر: 404682 A

وزیر نیرو در افتتاح تصفیه خانه نقده گفت:

چیت چیان:یکی از مسال نگران کننده در همه جا ورود فاضلاب ها به محیط زیست مخصوصا منابع آب است به طوریکه در برخی مناطق به دلیل رهاشدن فاضلاب مشکلات زیادی به وجود آمده است.

به گزارش ایلنا آذربایجان غربی حمید چیت چیان در مراسم افتتاح تصفیه خانه مدرن فاضلاب شهرستان نقده با اشاره به اینکه وضعیت دریاچه ارومیه در وضعیت تثبیت قرار گرفته است گفت:دولت تدبیر و امید برای احیا دریاچه ارومیه یک طرح 10 ساله در دستور کار خود قرار داده است که خوشبختانه توانسته است به مدت دو سال وضعیت دریاچه ارومیه در حالت ثبیت قرار دهد.

وزیر نیرو گفت:خوشبختانه با اجرای طرح های مختلف در حوزه آبریز دریاجه ارومیه مدت دو سالی است که  نگین فیروزه ای آذربایجان غربی در مرحله تثبیت به سر می برد،کشاورزان برای احیا این دریاچه باید بهره وری را بالا ببرند.

وی در ادامه به عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت:افزایش 350 هزار هکتاری اراضی کشارزی اطراف دریاچه ارومیه در دو دهه اخیر یکی از عواصلی اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است و برای احیا دریاچه ارومیه باید بهره وری آب در بخش  کشاورزی را بالا برد.

وزیر نیرو افزود: برخی از کسری آب دریاچه را با ورود آب های جدید جبران میکنیم اما به نظر من این راهکار ها توان رساندن دریاچه ارومیه را به وضعیت اولیه  ندارد و من معتقدم که همکاری کشاورزان در احیا دریاچه ارومیه تعیین کننده است

چیت چیان اظهار داشت: دولت معتقد است همکاری کشاورزان منطقه در روند احیاء دریاچه ارومیه بسیار تعیین‌کننده است بنابراین وی کشاورزان باید در انتخاب محصولات خود دقت بیشتری داشته باشند چون اگر دولت موفق به احیای دریاچه نشود، آسیب‌های مختلفی زندگی همه مردم منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد.

وی ادامه داد: اگر با اجرای این طرح ها و پروژه ها موفق به احیای دریاچه ارومیه نشویم ، آسیب و تبعات زندگی همه مردم منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وزیر نیرو گفت: یکی از مسال نگران کننده در همه جا ورود فاضلاب ها به محیط زیست مخصوصا منابع آب است به طوریکه در برخی مناطق به دلیل رهاشدن فاضلاب مشکلات زیادی به وجود آمده است

چیت چیان ادامه داد: امروز پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرستان نقده با ظرفیت قابل توجه وارد مدار می‌شود و پساب حاصل از تصفیه فاضلاب وارد دریاچه ارومیه می شود تا شاید در روند احیا این دریاچه موثر باشد.

وزیر نیرو اظهار داشت: امروز در استان آذربایجان غربی احداث پروژه شبکه بزرگ آبیاری پیرانشهر نیز آغاز شد و علاوه بر آن کار رسمی کندن تونل انتقال آب به‌وسیله دستگاه‌های مجهزی که به همین منظور خریداری شده آغاز شد تا انشالله آب‌های مازاد این منطقه به سمت دریاچه ارومیه منتقل شود.

دریاچه ارومیه چیت چیان وزیر نیرو در نقده تصفیه خانه مدرن نقده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر