کد خبر: 412652 A

سندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور به‌عنوان نماینده120شرکت‌ لوله ساز با ظرفیت اسمی بیش از 18 میلیون تن لوله خطوط انتقال آب و گاز از ضخامت یک اینچ تا ۱۲۰ اینچ در سال، پیشنهادهای ذیل را در راستای چگونگی تأمین منابع مالی پروژه‌های خطوط آب‌رسانی به سمع و نظر جنابعالی می‌رساند

به گزارش ایلنا سندیکای لوله و پرو فیل برای تامین مالی پروژه انتقال آب به دولت پیشنهاداتی ارائه داده است.

 نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر  جهانگیری

معاون اول  محترم ریاست جمهوری  و فرماندهی  ستاد اقتصاد مقاومتی

موضوع: چگونگی تأمین منابع مالی پروژه های خطوط انتقال آب و اعلام آمادگی سندیکای لوله و پروفیل جهت ایجاد، توسعه و ترمیم خطوط مرتبط

سلام علیکم

باصلوات بر محمد و آل محمد (ص)، همانگونه که مستحضر هستید کشور ما با متوسط بارش 250 میلی لیتر در سال در زمره مناطق نیمه خشک جهان قرار داشته و طی دو دهه اخیر همواره با بحران‌های مرتبط با بخش آب روبرو بوده است. به‌گونه‌ای که این بحران‌ها طی پنج سال اخیر به دغدغه مقام رهبری، ریاست جمهوری و طبعاً مردم شریف ایران و وزارت خانه های متولی مبدل گشته است. در این خصوص وزارت نیرو با انجام مطالعات آسیب شناسی مختلف،کلیه پروژه‌های حوزه صنعت آب را طرح‌ریزی نموده؛ لیکن این وزارت خانه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط همچون سایر بدنه دولت از فقدان منابع مالی در راستای اجرای پروژه‌های مزبور، رنج می‌برند.  

 لیکن با توجه به تنش آبی و بعضاً کم آبی در 500 شهر و روستا، تسریع در جمع‌آوری آب‌های سطحی، عدم بهره‌مندی بیش از 2 میلیون نفر از جمعیت شهرها و روستاها از آب شرب و ... وزارت نیرو نیازمند تسریع در تأمین سایر منابع مالی پروژه‌های مرتبط می‌باشد.

در این راستا پروژه های خطوط انتقال آب از مبادی تولید تا مصرف، بخش مهمی از پروژه های وزارت نیرو را تشکیل می‌دهد.

سندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور به‌عنوان نماینده120شرکت‌ لوله ساز با ظرفیت اسمی بیش از 18 میلیون تن لوله خطوط انتقال آب و گاز از ضخامت یک اینچ تا ۱۲۰ اینچ در سال، پیشنهادهای ذیل را در راستای چگونگی تأمین منابع مالی پروژه‌های خطوط آب‌رسانی به سمع و نظر جنابعالی می‌رساند:

همان‌گونه که مستحضر هستید بیش از60% سهام شرکت فولاد مبارکه متعلق به دولت بوده و این شرکت تأمین‌کننده ماده اولیه(ورق فولادی) شرکت‌های تولیدکننده لوله می‌باشد. مبارکه سالانه چندین میلیون تن از ورق های فولادی را با قیمت های نازل تر از  قیمت‌های فروش داخلی صادر می کند. درحالی‌که  این ورق های  صادراتی  می‌تواند مورد مصرف شرکت‌های تولید لوله و دیگر صنایع  جهت ایجاد خطوط انتقال آب  کشور؛ قرار گیرد. دراین ‌بین وزارت نیرو به دلیل فقدان منابع مالی قادر به تأمین  ورق فولادی برای سفارش تولید لوله به لوله سازان نیست.

 لذا پیشنهاد می‌شود دولت (وزارت صنعت و ایمیدرو) مواد اولیه موردنیاز فولادسازی(سنگ‌آهن و گندله) را در اختیار فولاد مبارکه قرار داده و در تعاملی با وزارت نیرو، هزینه تولید ورق‌های فولادی را با هزینه حامل‌های انرژی مورد مصرف شرکت فولاد مبارکه( هزینه مزبور در سال 94  برابر با800 میلیارد تومان بوده است)؛ تهاتر نماید.

 در واقع دولت به‌عنوان کارفرمای سطح یک، بخشی از سهم صادرات ورق  فولاد مبارکه را بعنوان مواد اولیه؛ در اختیار وزارت نیرو  قرار داده و این وزارت خانه بعنوان بخش دیگری از دولت، هزینه حامل های انرژی فولاد مبارکه را با هزینه تولید ورق های فولادی مزبور؛ تهاتر نموده و ورق های فولادی را به تولید کنندگان لوله جهت تولید کارمزدی ارائه می نماید.

بعلاوه اینکه شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن به‌عنوان تأمین‌کننده مواد اولیه فولاد مبارکه، سالیانه تحت سرفصل‌هایی همانند حقوق معادن و بهره مالکانه؛ میلیاردها تومان به دولت پرداخت می‌نمایند. این مبالغ نیز میتواند با تعاملاتی در بدنه دولت، در راستای تامین منابع مالی برای ساخت ورقهای فولادی جهت تولید لوله های خطوط انتقال آب؛ بکار گرفته شود.

 هزینه کارمزد  لوله ساز ی نیز می‌تواند بر اساس نرخی مشخص(نرخ توافقی)، از روی تحویل اضافی ورق فولادی به کارخانجات لوله ساز پرداخت گردد.

در این روش، پروژه‌های آب‌رسانی به‌نوعی تأمین اعتبارشده، اجرا می‌شوند و شرکت‌های لوله ساز نیز ضمن تداوم اشتغال‌زایی؛ ظرف مدت ۲سال می‌توانند با پشتیبانی این تشکل بخش خصوصی ؛ کلیه پروژه‌های خطوط انتقال آب را اجرا نموده و دغدغه‌های ریاست جمهوری را رفع و بحران مزبور را مدیریت نمایند. درواقع رابطه برد- برد بین وزارت نیرو، وزارت صنعت و معدن، ایمیدرو و نظام پیمانکاری ( تولید کنندگان پایین دستی بخش خصوصی) ایجاد میگردد.

شایان ذکر است  جهت اجرای پروژه‌های تصویب شده خطوط انتقال آبفای کشور  در 24 ماه نیازمند به 4 میلیون تن ورق فولادی،  معادل 1.2 میلیارد دلار برای ساخت  5000 کیلومتر لوله فولادی؛ می باشد. یادآور میشود از هر 2میلیون تن ورق با ضخامت 14 میلی متر مورد نیاز خطوط انتقال، می توان 2500 کیلومتر خط لوله ایجاد کرد که سالانه  همین میزان ورق از کشور صادر می شود در حالیکه این ورقها بشدت مورد نیاز داخل بوده و سهمیه بندی است ولی این ورق های فولادی می تواند در وضعیت رکود فعلی علاوه بر کمک به اشتغال داخلی جهت رفع بحران آب کشور با احداث، توسعه و ترمیم خطوط انتقال کمک شایانی کند.

امیر حسین کاوه

 

جهان سهام گاز معاون اول رئیس جمهور منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر