کد خبر: 414889 A

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

ایلنا: وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توسعه گاو سمینتال بهره‌وری شیر و گوشت افزایش یافته و امیدواریم در این مساله به تعادل عرضه این محصولات در بازار منجر شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود حجتی در آیین افتتاح نخستین مجمتع دامپروری نژاد سمینتال در آبیک قزوین بیان داشت: تا پیش از این گوشت دام سنگین از نژاد هلشتاین تامین می‌شد اما با پیگیری‌ها و بررسی‌های کارشناسان نژاد سمینتال وارد کشور شده که مزایای بالاتری نسبت به سایر نژادهای رایج دارد و هزینه نگهداری و خوراک این نژاد برای پروار شدن به مراتب پایین‌تر است.

او در ادامه گفت: گوساله سمینتال در عرض 12 ماه به وزن 600 کیلوگرم می‌رسد اما در نژادهای دیگر به 18 ماه زمان نیاز است.

بر اساس این گزارش حسن رکنی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم حضور داشت و در خصوص اهمیت توجه به استفاده از نژادهای مناسب گاو برای تولید شیر و گوشت گفت: یک نژاد مناسب گاو می‌تواند 5 گوساله به دنیا بیاورد در حالی که در نژادهای دیگر این رقم 2 رأس است.

او در ادامه تاکید کرد: در ابتدای انقلاب به دنبال تولید شیر بودیم و به همین خاطر نژاد هلشتاین طرفدار بیشتری داشت اما در حال حاضر نژاد سمینتال هم در حوزه گوشت و هم در حوزه شیر بازدهی خوبی دارد و امیدواریم که این نژاد در کشور توسعه پیدا کند.

 

انقلاب بهره وری جهاد کشاورزی شیر گوشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر