کد خبر: 415032 A

زنگنه:

ایلنا: وزیر نفت ضمن ابراز خرسندی از نتیجه نشست مشورتی اوپک گفت: امروز یک تصمیم استثنایی در اوپک گرفته شد.

به گزارش ایلنا به نقل از شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز (چهارشنبه، هفتم مهرماه) پس از بیش از چهار ساعت حضور در نشست مشورتی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در الجزایر گفت: اوپک پس از ٢ سال و نیم برای مدیریت بازار به اجماع رسید.

وی افزود: وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک تصمیم گرفتند به پیشنهاد دبیرخانه اوپک، تولید این سازمان را تا سقف تولید ٣٢.٥ تا ٣٣ میلیون بشکه در روز تعیین کنند و دبیرخانه موظف شد با مشورت اعضا، سهم تولید کشورها را پیشنهاد کند.

وزیر نفت تصریح کرد: دبیرخانه اوپک همچنین به رایزنی های خود با کشورهای غیر عضو اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت ادامه می دهد.

محمد بن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر و رئیس دوره‌ای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) امروز (چهارشنبه، هفتم مهرماه) در آغاز نشست مشورتی این نهاد بین المللی در الجزایر گفته بود: کشورهای عضو اوپک درباره لزوم تلاش‌ها برای کمک به تثبیت بازارهای جهانی نفت خام و کاهش نوسان قیمت‌ نفت، توافق نظر دارند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران امروز پیش از آغاز نشست مشورتی اعضای اوپک با بیان این که گفت‌وگوهای الجزایر زمینه ساز توافق خواهد بود، اعلام کرده بود: توافق همه اعضای اوپک با برخی کشورهای غیر عضو اوپک لازمه چیره شدن بر مشکلات است.

وزیر نفت، افزایش تقاضا و کاهش ذخایر نفت در بازار را طی سه ماه آخر سال جاری میلادی و سه ماه نخست سال ٢۰١٧ زمینه ساز تقویت قیمت‌ها در بازار دانست و تصریح کرد: ما از اعضای اوپک انتظار داریم از بازگشت ایران به بازار نفت و کسب سهمیه تولید، پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی حمایت کنند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع اوپکی اعلام کرده است که وزیران نفت و انرژی اوپک پس از پایان نشست مشورتی این سازمان در الجزایر، تصمیم گرفتند تولید خود را در سطح ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ١٤ عضو اوپک هم اکنون روزانه ٣٣ میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کنند.

یک منبع اوپکی به خبرگزاری رویترز گفته است: اعضای اوپک سطح تولید هر یک از کشورهای عضو این سازمان را در نشست عادی ماه نوامبر در وین اتریش تعیین می کنند.

یک منبع دیگر هم عنوان کرد: اعضای اوپک بر سر یک سطح تولید به توافق رسیده اند، این سازمان برای جلب همکاری با کشورهای غیرعضو اوپک ارتباط برقرار می کنند.

صد و هفتادمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک به منظور بررسی تحولات بازارهای جهانی نفت خام ٣٠ نوامبر امسال (١٠ آذرماه) با حضور ١٤ عضو این سازمان در وین اتریش برگزار می شود.

اوپک بیژن نامدار زنگنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر