کد خبر: 416548 A

مسعود نیلی:

ایلنا: مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: ما در سال 94 یک شوک نفتی را تجربه کردیم در حالی که در 50 سال اخیر چنین امری در این فاصله کوتاه، سابقه نداشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، صبح امروز در نشست ماهانه اتاق بازرگانی تهران مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال 95 گفت: امسال در شرایط حساس تاریخی قرار داریم و سرنوشت سال‌های بعد به این امر وابسته است که سال 95 را چگونه پشت بگذاریم.

مسعود نیلی ادامه داد: اگر امسال بتوانیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و از شرایط رو به بهبودی که به وجود‌ آمده نهایت بهره را ببریم در سال‌های 96 و 97 نیز می‌توانیم به پله‌های بالاتر صعود کنیم. در غیر این صورت رشد اقتصادی که در سال 95 داریم در سال‌های بعد روند معکوس به خود خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه بیماری اقتصادی کشور رشد پایین اقتصادی است، گفت: اگر بگوییم مشکل ما رکود است و دولت را به سمت کارهای کوتاه‌مدت سوق دهیم در نهایت ضرر خواهیم کرد زیرا مشکل اصلی ما رشد اقتصادی پایین است. رکود مثل سرماخوردگی است اما رشد پایین اقتصادی یک بیماری جدی‌تر است. بنابراین نباید کاری کنیم که دولت با تزریق منابع غیر واقعی بخواهد کشور را رو به جلو ببرد.

نیلی با اشاره به بهبود شرایط اقتصادی کشور در سال 95 گفت: این بهبود متاثر از دو عامل است؛ نخست اجرای برجام و دوم ثبات اقتصاد کلان. ما باید این دو عامل را حفظ کنیم و بدانیم که در حوزه ثبات اقتصاد کلان مهم‌ترین مولفه کنترل تورم است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور ادمه داد: در صورتی که نرخ تورم پایین بیاید دولت‌ها به سمت فعالیت‌های ارزی  سوق پیدا می‌کنند. در این ارتباط باید مراقب شاخص‌های موثر در نرخ تورم مانند شاخص بورس و پایه پولی باشیم.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی گفت: زمانی که نرخ سود حقیقی کاهش پیدا می‌کند رشد مصرف کالاهای بادوام افزایش می‌یابد. چنانچه شاهدیم که در سه ماهه اول امسال مصرف کالاهای بادوام افزایش یافت و به بیشترین رقم در سال‌های بعد از 89 رسید. این امر در تولید اثر خود را نشان می‌دهد.

نیلی نرخ رشد اقتصادی در سال 95 را 5 الی 6 درصد عنوان کرد و گفت: بعد از دوره سال 90 که رشدهای منفی قابل توجهی داشتیم سال 95 از نظر رشد اقتصادی تورم و اشتغال با توجه به عملکرد پایین سال‌های قبل سال نسبتاً مناسبی خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما در سال 94 یک شوک نفتی را تجربه کردیم در حالی که در 50 سال اخیر چنین امری در این فاصله کوتاه، سابقه نداشته است.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: ما به رشد اقتصادی مستمر و بالا نیاز داریم. مطمئناً سهم افزایش فروش نفت در ایجاد رشد ارزش افزوده در سال 95 را درسال 96 جبران نخواهیم کرد زیرا در سال 95 افزایش تولید نفت زیادی نسبت به سال 94 داشتیم و این امر یک بار اثر خود را در سال 95 نشان می‌دهد. البته باید به این نکته توجه داشت که بخشی از آثار برجام در سال 95 ظاهر شد و اگر ما بتوانیم از این مرحله عبور کنیم و ارتباطات نظام بانکی را بهبود ببخشیم می‌توانیم استمرار این رشد را در سال 96 شاهد باشیم.

اقتصاد کشور رئیس جمهور رشد رشد اقتصادی سرماخوردگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر