کد خبر: 419924 A

اسحاق جهانگیری:

ایلنا: جهانگیری با بیان اینکه تعویق در اجرا و عملیاتی شدن قراردادهای جدید نفتی منجر به معطل ماندن بخشی از وقت کشور شد، اظهار داشت: کشورهای همسایه به سرعت در حال توسعه صنعت نفت و گاز خود هستند ما نیز باید بدانیم قراردادها مقوله‌ای دو طرفه است و این گونه نیست که فقط آرمان‌های یک طرف تحقق یابد. در نتیجه ما نیز نباید اجازه دهیم کشور اسیر وقت‌کشی عده‌ای بی‌مسئولیت شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان این که انرژی نقش اساسی در توسعه کشورهای مختلف دارد و موتور اصلی توسعه است اظهار داشت: تردیدی نیست که انرژی نقش اول را در کشورهایی که صاحب منابع اصلی انرژی هستند دارد و لذا باید به این موضوع که برای توسعه کشور و دنیا اهمیت دارد پرداخته شود.

وی افزود: مسئله انرژی مخصوصاً در کشور ما فقط برای تامین بخشی از هزینه‌های مورد نیاز کشور نیست بلکه محور اصلی توسعه صنعتی و اقتصادی آینده ما است.

جهانگیری تصریح کرد: نفت برای کشور ما و همچنین کشورهای خاورمیانه و خلیج فارس و جهان صرفاً مسئله‌ای اقتصادی نیست بلکه مسائل سیاسی که امروز در منطقه در حال اتفاق است تا حد زیادی به مسئله آینده انرژی و نفت وابسته است.

وی اظهار داشت: اکنون صاحب نظران بین‌المللی بر این باورند که توسعه قرن بیست و یکم بیشتر به سمت کشورهای آسیایی می‌آید. در حالی که این نقش تاکنون از آن اروپا بوده است. بنا بر این سهم تولید ناخالص جهانی و تجارت آینده جهان در آسیا رقم خواهد خورد و قدرت‌های نوظهوری مثل هند و اندونزی ورود خواهند کرد. همچنین نقش چین و کشورهای شرق آسیا نیز پررنگ‌تر می‌شود. بنابراین آنچه برای این کشورها تعیین‌کننده است انرژی است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: انرژی امروز و در آینده موتور توسعه کشورهای آسیایی خواهد بود. حتی می‌بینیم که اتفاقات 11 سپتامبر آنچه که در منطقه مثل کشور عراق، سوریه، یمن و یا لیبی رخ داده نیز تا حد زیادی متاثر از نفت بوده است. البته بخشی کشورهای منطقه که سهم عمده‌ای در تولید نفت دارند در ایجاد این مسائل نقش داشته‌اند . در حالی که می‌توانستند از درآمدهای نفتی برای توسعه کشور و منطقه استفاده کنند آن را ابزاری جهت بی‌ثباتی در منطقه قرار دادند.

وی در ادامه با اشاره به این که توسعه نفت برای کشور ما مسئله‌ای حیاتی و مهم است گفت: ما چه بخواهیم از نفت به عنوان منبع درآمد جهت توسعه بیندیشیم و چه بخواهیم بدون توجه به درآمدهای نفت در مسیر توسعه گام برداریم باید به موضوع نفت و گاز به عنوان اصلی‌ترین مسائل بپردازیم.

جهانگیری افزود: در هیچ منبع دیگری بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری چند صد میلیارد دلاری نمی‌یابیم و این بازار بزرگ می‌تواند برای دیگر بخش‌های کشور نیز مثمرثمر باشد.

جهانگیری بیان داشت: اگر در منطقه بی‌ثبات و ناامن منطقه بخواهیم قدرت عمل سیاسی داشته باشیم و حرفمان در دنیا شنیده شود و همچنین پای میز مذاکرات حضور تعیین‌کننده داشته باشیم علاوه بر قدرت نظامی باید از مسیر نفت نیز قدرت عمل داشته باشیم چرا که این صنعت به افزایش قدرت و اقتدار کشور کمک می‌کند و اگر بی‌تدبیری شود مشکلات جدیدی را برای کشور حادث می‌کند. لذا برای امنیت ملی و تولید صادرات باید به بهترین شکل عمل کنیم.

وی همچنین گفت: اگر از دید ملی نیز به قضایا نگاه کنیم می‌بینیم که کشور با چالش جدی مواجه است به طوری که چند میلیون بیکار درکشور وجود دارد، سالانه یک میلیون فارغ‌التحصیل داریم و مردم نیز انتظار دارند رفاه  بهتری پیدا کنند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما کشوری هستیم که طی سه دهه گذشته و براساس آنچه سند چشم‌انداز تعیین کرده باید به رشد 8 درصد برسیم و وقتی امروز این رشد را هدفگذاری کردیم به الزامات آن نیز باید پایبند باشیم که از جمله آنها ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که بخش قابل توجهی از آن باید از خارج از کشور تامین شود.

وی ادامه داد: در اقتصاد مقاومتی نیز هیچ بخشی به اندازه نفت پررنگ دیده نشده و بر این اساس وزارت نفت در سال 95 کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته به طوری که طرح‌های خوبی را در زمینه مردمی کردن و بالابردن دانش فنی، اقتصاد دانش‌بنیان و جلوگیری از خام‌فروشی، افزایش صادرات پیش‌بینی کرده است بنابراین بخش نفت و گاز نقش کلیدی را در مجموعه راهبردی توسعه کشور دارد.

جهانگیری اظهار داشت: وزارت نفت فعالیت‌های خوبی را جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری جدید داشته و در دو سال گذشته اعتماد شایسته‌ای در این راستا داشته است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه سال گذشته وزارت نفت در راستای تدوین قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت: وزات نفت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چارچوبی برای قراردادهای جدید مشخص کرده است. البته طی این مدت بخشی از وقت کشور معطل ماند اما با توجه به اهمیت نفت نیازمند اجماع در داخل کشور در تدوین این قراردادها بودیم. بنا بر این به همه سخن‌ها گوش داده شد و اقرار نیست بگوییم که ده‌ها جلسه و گفت‌وگو با نهادهای مختلف و قوای سه‌گانه و خارج از آن انجام شد و ساعت‌ها بحث شد و نقطه‌نظرات مختلف اعمال شده و قراردادها نهایی شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم کشور اسیر وقت‌کشی عده‌ای که مسئولیتی ندارند، بشود تصریح کرد: سال‌های گذشته کشورهای همسایه به سرعت میادین خود را توسعه دادند. عراق با قراردادهای جدید و جذاب کردن آنها توانست به تولید 4.3 میلیون بشکه در روز برسد و یا دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس قراردادهایی با امتیازهای بیشتر تدوین کردند. لذا باید گفت که قرارداد مقوله‌ای دوطرفه است نمی‌توان در سایه یک قرارداد انتظار داشت که فقط آرزوهای یک طرف عملی شود.

جهانگیری ادامه داد: البته ایران موقعیتی استثنایی دارد و ظرفیت‌های بالایی به لحاظ نیروی انسانی، ثبات سیاسی و امنیت دارد. ایران کشوری است که صندوق رای بر آن حاکم است لذا کار کردن با چنین کشوری آینده‌ای مطمئن برای طرف مقابل خواهد بود و اگر جذابیت قراردادهای ما کمتر از دیگر کشورها باشد قطعاً امتیازهایی در قبال آن داریم که شریک را به سمت ما سوق می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته کشورهای رقیب تلاش‌های زیادی جهت به نتیجه نرسیدن اهداف ما و به تعویق افتادن جذب سرمایه‌گذاری در کشور ما کردند اظهار داشت: متاسفانه در داخل کشور هیچ کس از کارهایی که باید می‌شد و انجام نشده توضیح نمی‌خواهد و سوال نمی‌شود که چرا اقدامی برای توسعه میادین مشترک نشده است؟ سوال نمی‌شود چرا ضریب بازیافت ما کم است؟ ما با شرمندگی باید بگوییم که ضریب بازیافت در کشور ما فقط پنج درصد است و حجم زیادی از سرمایه مردم از دسترس خارج می‌شود و هیچ کس بابت این کم‌کاری‌ها مورد سوال قرار نمی‌گیرد و این همان مصداق ضرب‌المثل معروف است که کسی که دیکته‌ای ننوشته اشتباهی ندارد. لذا مورد سوال نیز قرار نمی‌گیرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: متاسفانه در کشور ما هیچ کس مورد پرسش قرار نمی‌گیرد که چرا از فناوری روز دنیا استفاده نشده است و چرا قیمت تمام شده ما بالا رفته است؟

جهانگیری یادآور شد: باید افکار عمومی حساس باشد و باید کمک کنیم که این منبع بین نسلی در نقاطی که مورد آسیب قرار گرفته بهبود یافته و تمام مسائل را به مردم توضیح دهیم. همچنین وظیفه ماست که هزینه کار نکردن را از کار کردن بیشتر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مسئولین و مدیران به سرعت برای کشور و ملت تصمیم جدی بگیرند و قراردادهای مورد نیاز را منعقد کند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه وزارت نفت در تعیین اهداف خود شفاف و روشن عمل کرده به شرکت‌های خارجی و داخلی توصیه کرد که نیازی نیست به دنبال لابی‌های غیر اصولی بروند چون هزینه دارد لذا بهتر است در عملکرد خود در این صنعت روشن و شفاف عمل کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: انتقال فناوری جدید مهم‌ترین موضوع نفت و گاز کشور است لذا شرکایی که در این بخش کارآمد باشند در اولویت قرار دارند.

جهانگیری ابراز امیدواری کرد: در دوره جدید توسعه نفت و گاز کشور شاهد همکاری‌های بیشتری بوده و صادرات ایران به جایگاه اصلی برسد و زمینه برای تامین انرژی امن برای دنیا فراهم شود.

صنعت عراق نفت نفت و گاز جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر