کد خبر: 419996 A

از امروز آغاز می‌شود؛

ایلنا: کاردر با بیان اینکه در واگذاری پروژه‌های مربوط به NGL و LNG قراردادها به صورت بلندمدت و 20 ساله خواهد بود ، افزود: قیمت خوراک در 10 سال اول مطابق فرمول ثابت خواهد بود و در 10 سال دوم با توجه به اینکه وضعیت بازار انرژی مشخص نیست تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان اینکه تغییرات استراتژیکی در شرکت ملی نفت در حال انجام است، اظهار داشت: ما در بخش خصوصی سازی و همچنین بخش حاکمیتی شرکت نفت تغییرات بنیادی ایجاد کردیم و از سال های آتی تغییرات پایه‌ای به وجود خواهد آمد که این تغییرات نگاهی هوشمندانه در تصمیمات فراهم کرده و قدرت رقابت‌پذیری را افزایش می‌دهد.

وی افزود: در بخش خصوصی‌سازی غیر از واگذاری برخی از پتروشیمی ها و پالایشگاه‌ها در حوزه میان‌دست نیز اقدامات جدیدی انجام دادیم که از جمله آنها واگذاری صنایع NGL و LNG به بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: در حوزه LNG سه پروژه تعریف شده که یک پروژه مربوط به ساخت ایران LNG بوده با نگاه شرکت ملی نفت و بخش خصوصی در نظر داریم که شرکت‌های خارجی نیز ورود پیدا کنند.

وی افزود: به عنوان اولین قدم ظرف یک ماه آینده NGL3200 به بخش خصوصی گروه پتروشیمی واگذار می‌شود و NGL3100 نیز تا یک ماه آینده واگذار می‌شود همچنین بنا داریم که NGL خارک را تا دو هفته آینده از طریق مذایده به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب در آینده نزدیک با واگذاری سه NGL بزرگ به بخش خصوصی گامی بلند در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از سوختن گازهای سلر برداشته خواهد شد.

کاردر با بیان اینکه در واگذاری پروژه‌های مربوط به NGL  و LNG قراردادها به صورت بلندمدت و 20 ساله خواهد بود ، افزود: قیمت خوراک در 10 سال اول مطابق فرمول ثابت خواهد بود و در 10 سال دوم با توجه به اینکه وضعیت بازار انرژی مشخص نیست تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: شرکت ملی نفت در نحوه توسعه واحدهای LNG دخالتی نمی‌کند و حتی شرکت‌های خارجی می‌توانند 100 درصد در این پروژه‌ها صاحب سهام باشند به شرط اینکه تضمین دارایی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت موتور رشد و توسعه کشور و اقتصاد ماست اظهار داشت: دستیابی به این اهداف با تعامل داخلی و بین المللی امکان‌پذیر خواهد بود که امیدواریم با راهبردهایی که در نظر داریم بتوانیم ارتباطاتی که در زمان تحریم تضعیف شده بود محکم‌ کرده و از توانمندی بخش خصصوصی نیز بهره مند شده و در مسیر توسعه صنعت نفت قرار گیریم.

کاردر همچنین از اعلام فراخوان اولیه برای ارزیابی صلاحیت شرکت‌های خارجی متقاضی حضور در مناقصه‌های قراردادهای جدید نفتی خبر داد و گفت: امروز در رسانه‌های داخلی و خارجی این فراخوان منتشر شده و شرکت‌های خارجی ظرف یک ماه آینده اطلاعات مورد نیاز را در اختیار ما قرار خواهند داد و پس از دریافت اطلاعات فهرست اولیه شرکت‌های واجد شرایط برای حضور در مناقصه‌های قراردادهای جدید نفتی آماده و بعد نخستین مناقصه برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه به تازگی یک قرارداد HOA با شرکت ایرانی منعقد شد گفت: شرکت‌های ایرانی برای فعالیت در قالب قراردادهای جدید نفتی باید مشارکت با شرکت‌های بین المللی را مدنظر قرار دهند و ضمن اینکه باید توانمندی مالی داشته باشند.

وی یادآور شد: در اجرای قراردادهای جدید نفتی شرکت‌های ایرانی در میدان‌های کوچک و متوسط به عنوان لیدر خواهند بود و می‌توانند از همکاری شرکت‌های بین‌المللی نیز بهره‌مند شوند و در میدان‌های بزرگ راهبری به عهده شرکت‌های بین‌المللی خواهد بود و البته خارجی‌ها نیز ملزم به همکاری با شرکت‌های ایرانی هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت‌های بین‌المللی از مشارکت با شرکت‌های ایرانی استبقال کرده‌اند گفت: در حال حاضر 11 شرکت صاحب صلاحیت E&P شناسایی شده‌اند که قابلیت این را دارند که به این سمت ارتقا یابند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 515 پروژه و 2 هزار زیرپروژه در دستور کار شرکت ملی نفت قرار دارد ، افزود : با احتساب نیاز به انعقاد 2 قرارداد به ازای هر زیرپروژه حدود 4 هزار قرارداد منعقد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: قراردادهای ما تماما نتیجه محور و میدان‌محور خواهند بود یعنی پرداخت‌ها به ازای میزان تحقق اهداف انجام خواهد شد.

انرژی ایران خوراک رسانه صنعت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر