کد خبر: 422103 A

وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

ایلنا: وزیر نیرو گفت: هزینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در جهان و در ایران روز به روز در حال کاهش است و هم‌اکنون فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود دارد.

به‌گزارش ایلنا"حمید چیت‌چیان" گفت: کسانی که اعتبار اجرایی خود را از منابع داخلی تأمین مالی می‌کنند باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنند، چرا که سود بانکی 18 درصد و سود تسهیلات صندوق توسعه ملی 8 درصد است، درحالی که سود بانکی در کشورهای همسایه حدود دو تا سه درصد است.

وی افزود: وقتی هزینه مالی افزایش یابد قیمت تمام شده محصول افزایش می‌یابد که این قیمت را در نهایت باید مصرف کننده پرداخت کند.

وزی نیرو متنوع کردن منابع تأمین مالی طرح‌ها را یکی از راهکارهای کاهش هزینه تمام شده عنوان کرد و گفت: در این زمینه ما باید به تأمین منابع مالی از خارج کشور و جلب سرمایه‌گذاری خارجی توجه کنیم.

چیت‌چیان تصریح کرد: قانون‌گذار در قانون برنامه پنجم وزارت نیرو را مکلف کرده تا زمینه‌های استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی را فراهم کند که این کار در حال انجام است.

وی از تمایل چندین کشور خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق خبر داد و گفت: برخی از آن‌ها کار اجرایی را شروع کرده و برخی دیگر به دنبال اخذ مجوزهای لازم و عده‌ای دیگر نیز در وزارت اقتصاد به دنبال نهایی کردن کارهای خودشان هستند.

وی یادآور شد: تا پایان امسال حدود 100 مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور افزوده می‌شود و امیدواریم طی دو سال آینده شاهد سرمایه‌گذاری قابل توجه خارجی در صنعت برق باشیم.

وزیر نیرو در خصوص مصوبه هیات دولت در زمینه تأمین 20 درصدی برق سازمان‌ها و ادارات دولتی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: طی چند سال اخیر در ایران و جهان هزینه سرمایه‌گذاری نیروگاه‌های تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته است، به طوری که نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی اراک که با هزینه 7 میلیارد تومان ساخته شده و در صورت احداث چنین ظرفیتی امکان ساخت با 5 میلیارد تومان وجود دارد.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش موجود است و این موضوع باعث می‌شود که تلفات شبکه انتقال و توزیع کاهش یابد و مانع تولید آلاینده‌های زیست محیطی شود.

چیت‌چیان ادامه داد: هر شخصی که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برق تولید کند، به طور متوسط 370 تومان دریافت می‌کند، درحالی که متوسط فروش برق شبکه 66 تومان است.

وزیر نیرو در خصوص تأمین امنیت مهندسان ایرانی در خارج از ایران گفت: ما تمام هماهنگی‌های لازم را با سازمان‌های مسئول در کشور عراق به عمل آورده‌ایم؛ امنیت این کارشناسان با دولت عراق است و تمام تلاشمان این است که شرکت‌های ایرانی فعالیت خودشان را ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: شایسته است که این شهدا به نام شهدای اقتصاد مقاومتی نام بگیرند و کسانی که در بخش توسعه صادرات فعالیت می‌کنند سربازان اقتصاد مقاومتی هستند.

 

اقتصاد انرژی ایران جهان سرمایه گذاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر