کد خبر: 422128 A

ایلنا: سخنگوی دولت گفت: در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان مرکزی 9 هزار و 120 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است که در قالب اجرای 51 طرح در بازه زمانی 2 ساله، به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا محمد باقر نوبخت در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور رئیس جمهوری در شهرستان خمین برگزار شد، افزود: در این سفر با تاکید آقای روحانی، اعتبار قابل توجهی برای توسعه و پیشرفت استان مرکزی اختصاص یافت که در مقایسه با بودجه های مصوب در سفرهای استانی، رشد مطلوبی دارد.

وی بیان کرد: اعتبار در نظر گرفته شده در این سفر باید در در زمان بندی های مشخص حداکثر تا 2 سال آینده منجر به بهره برداری طرح ها شود و در این مسیر سازمان برنامه و بودجه موظف است 100 درصد اعتبار مصوب را تامین کند.

 وی ادامه داد: همدلی و همراهی نمایندگان مجلس و مسئولان استان برای پیگیری روند اجرای طرح های عمرانی در تحقق این میزان اعتبار با اهمیت بود و اینجانب نیز در آینده نزدیک با سفر به استان مرکزی روند پیشرفت اجرای طرح ها را ارزیابی خواهم کرد.

نوبخت با اشاره به جزئیات 51 طرح مصوب برای توسعه شهرها و روستاهای استان مرکزی، گفت: در بخش عمرانی چهار طرح با 760 میلیارد ریال اعتبار، در حوزه کشاورزی پنج طرح با اعتبار 1270 میلیارد ریال، در حوزه علمی و فرهنگی 68 طرح با اعتبار 680 میلیارد ریال، در حوزه بهداشت و درمان هفت طرح با اعتبار 1210 میلیارد ریال و در زمینه ورزش و جوانان طرح های گسترده ای با اعتبار 64 میلیارد ریال اختصاص یافته است.

وی، با بیان اینکه عمده اعتبار در حوزه تامین منابع آب و بخش حمل و نقل استان اختصاص یافته است، افزود: در بخش تامین منابع آب ،چهار طرح کلان با اعتبار 2050 میلیارد ریال و طرح های متنوعی در حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی با اعتباری بالغ بر 3090 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید.

 وی ادامه داد: این میزان اعتبار به غیر از درآمدهای داخلی و بودجه جاری استان است، بنابراین می توان انتظار داشت دربازه زمانی 2 ساله با تزریق این منابع مالی شاهد رشد و توسعه بیش از پیش استان مرکزی باشیم.

سخنگوی دولت گفت: استان مرکزی از نظر تملک سرمایه ای با بودجه 1300 میلیارد ریالی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد رشد داشته است که اگر 2 درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام و گاز طبیعی را به آن اضافه کنیم، جمع سرمایه تملیکی استان به1470 میلیارد ریال می رسد که معادل رشد 31 درصد است.

وی افزود: اگر اعتبار طرح های ملی به میزان درآمدهای استان اضافه شود، این رقم به 1960 میلیارد ریال خواهد رسید که میزان رشد 207 درصدی را در این بخش نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی از حجم بالایی اعتبارات درنظر گرفته شده برای این استان مطلع هستند، ادامه داد: با اضافه کردن طرح های تملک دارایی های سرمایه ای استانی شده، رقم به 2460 میلیارد ریال می رسد که با توجه به همه رقم های پیشین رشد 116 درصدی را نشان می دهد.

**پرداخت اخرین مرحله مطالبه های گندم کاران

نوبخت گفت: 146 هزار میلیارد ریال برای انجام طرح خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شده بود که 12 هزار میلیارد ریال دیگر در روزهای گذشته پرداخت شد و تنها رقمی کمتر از 10 هزار میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت نشده است.

وی افزود: با اقدامات انجام شده ظرف روزهای آتی تمام مطالبه های گندم کاران پرداخت می شود.

نوبخت افزود: پرداخت مطالبه های بازنشستگان، فرهنگیان و حوزه بهداشت و درمان در دستور کار قرار گرفته است و در آینده نزدیک تمام این بدهی ها پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، 205 هزار میلیارد ریال برای پرداخت بدهی های پیمانکاران در نظر گرفته شده است که در هفته های آینده پرداخت می شود.

سی و دومین سفر استانی دولت در دوم و سوم آبان ماه به استان مرکزی انجام شد.

دیدار با مردم اراک و خمین، شرکت در نشست های توسعه سرمایه گذاری، شورای اداری و دیدار با نخبگان، علما و ایثارگران، بازدید از بیت تاریخی امام راحل در خمین و شرکت واگن پارس اراک، افتتاح طرح های عمرانی و اقتصادی به صورت ویدئو کنفرانس و نشست خبری با اصحاب رسانه از جمله برنامه های رئیس جمهوری در این سفر بود.

 

استان مرکزی بودجه دولت سازمان برنامه و بودجه نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر