کد خبر: 422138 A

معاون برق و انرژی وزیر نیرو عنوان کرد:

ایلنا: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در سی‌ویکمین کنفرانس بین‌المللی صنعت برق به تشریح مهم‌ترین راهبردهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر "برق برای همه" هدف راهبردی صنعت برق کشور است.

به‌گزارش ایلنا، "هوشنگ فلاحتیان" معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، در آیین آغاز به کار سی‌و‌یکمین کنفرانس بین‌المللی صنعت برق در پژوهشگاه نیرو، با بیان اهم راهکارهای بهبود وضعیت صنعت برق گفت: این راهکارها شامل ساماندهی اقتصاد برق از طریق اصلاح تعرفه‌های انرژی و انشعاب و اعمال تعرفه‌های جدید برای مصارف خارج از الگوی مصرف، ایجاد نهاد تنظیم مقررات برق، ایجاد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و خروج نیروگاه‌های راندمان پایین از چرخه تولید برق کشور است.

وی ادامه داد: استفاده از توربین‌های کلاس F و H با راندمان بیش از 58 درصد و افزایش سرمایه‌گذاری دولت در شبکه‌های فوق توزیع و انتقال و رفع موانع سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت برق نیز بخش دیگری از راهکارهای وزارت نیرو است.

فلاحتیان با اشاره به تأمین منابع مالی لازم برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر از طریق سوخت صرفه جویی شده و افزایش عوارض مربوطه و همچنین تعویض کنتورهای هوشمند با کنتورهای معمولی را از دیگر راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق ذکر کرد و افزود: اولویت نصب یا تعویض کنتورهای هوشمند، با مشترکین دیماندی است.

وی ادامه داد: توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و پراکنده و تولید هم‌زمان برق، حرارت و آب شیرین و همچنین اجرای برنامه‌های مدیریت بار و حمایت از سازندگان تجهیزات داخلی بخش دیگری از این راهکارها خواهد بود.

 معاون برق وزیر نیرو با بیان اینکه از دهه 1970 میلادی تا کنون با رشد مصرف انرژی مواجه بوده‌ایم، گفت: آنچه در دنیای جدید تجربه می‌کنیم مبتنی بر رشد جمعیت، تکنولوژی جدید و دغدغه‌های زیست محیطی است.

وی با اشاره به رشد مصرف انرژی در آینده بر مبنای سه سناریو پیش‌بینی شده از سوی شورای انرژی در سال 2016 گفت: این سه سناریو شامل مکانیزم بازار مبنای قیمت در تمامی حوزه‌ها، هماهنگی بین‌المللی بین دولت‌ها و اقدام مستقل کشورها خواهد بود.

او با اشاره به پیش‌بینی افزایش حداقل 2 برابری میزان مصرف برق جهان تا سال 2060 اظهار داشت: مصرف برق در 45 سال آینده حدود 2 برابر مصرف کنونی خواهد بود و به همین منظور تمایل به سمت استفاده از انرژی‌های پاک فراگیر خواهد شد.

فلاحتیان ادامه داد: در طول سال‌های آینده شاهد کاهش مصرف نفت و افزایش مصرف برق نیز خواهیم بود، وجود حدود 3 میلیارد خودرو درجهان تا سال 2060 باعث می‌شود تا برای تأمین سوخت مورد نیاز آنان، خودروسازان تمایل به ساخت خودروهای برقی پیدا کنند که از این بابت نیز صنعت برق جهان بایستی پاسخگوی نیاز جامعه باشد.

وی با اشاره به اینکه از سال 2000 سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر با 50 میلیارد دلار اعتبارآغاز شده است، گفت: در سال 2015 میزان سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر به 300 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: در این راستا سرمایه گذاری کشورهای خاورمیانه عمدتاً برای تولید برق در بخش نیروگاه‌های فسیلی و سرمایه گذاری کشورهای آمریکای لاتین و اتحادیه اروپا در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بوده است.

وی اولویت‌های آتی صنعت برق کشور را مبتنی بر "برق برای همه"، استفاده از انرژی‌های پاک و استفاده از سامانه‌های هوشمند در برق کشور ذکر کرد و ادامه داد: در زمان حاضر بیش از 2 میلیارد نفر در جهان از نعمت برق بی بهره هستند.

او با اشاره به رتبه 14 جهانی کشورمان از نظر ظرفیت نصب شده برق اظهار داشت: اگر رشد حدود 5 درصدی مصرف برق ادامه داشته باشد، سال آینده بایستی زیرساخت‌های برق کشور تقویت شود.

فلاحتیان ادامه داد: با توجه به پیش بینی سالانه بیش از 5.5 درصد رشد صنعت، تا سال 2021 نیاز به 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات جدید و بهینه‌سازی تاسیسات کنونی است.

وی چالش‌های صنعت برق را فروش انرژی برق بر اساس تعرفه‌های تکمیلی، انباشت بدهی‌های صنعت برق، کمبود منابع مالی، عدم سرمایه گذاری کافی در طرح‌های توسعه و انباشت بدهی مشترکین و مطالبات ناشی از صادرات برق ذکر کرد و افزود: امیدواریم اقتصاد برق ساماندهی شده و در مسیری قرار گیرد تا فضای کسب و کار برق بهبود یابد.

او گفت: در تاسوعا و عاشورای حسینی شاهد 20 هزار مگاوات و در روزهای اخیر شاهد 30 هزار مگاوات افزایش بار بودیم که بایستی با توجه به کاهش دمای هوا، علت آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

انرژی برق دلار سرمایه گذاری صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر