کد خبر: 429989 A

ایلنا: در دیدار وزیر جهاد کشاورزی با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت آستان‌قدس رضوی بر لزوم اجرای برنامه‌های مشترک برای افزایش تولید محصولات کشاورزی و بهبود اقتصاد روستایی و معیشت روستاییان تاکید شد.

به گزارش  ایلنا، محمود حجتی همراه معاونان امور باغبانی و تولیدات دامی، مشاور و مدیرکل دفتر امور استان‌ها، مجری طرح گیاهان دارویی و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در سفر به استان خراسان رضوی با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت آستان‌قدس رضوی در مشهد دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در راستای استقلال اقتصادی و تامین امنیت‌غذایی با اتکا به تولیدات داخلی تقدیر کرد و با توجه به شرایط بارش خواستار تهیه و اجرای طرح‌های متناسب با اقلیم برای کمک به معیشت مردم، افزایش درآمد و توانمندسازی آنان و توسعه روستاها شد.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار رویکرد این وزارت را در طراحی و اجرای برنامه‌ها، افزایش بهره‌وری و عملکرد قابل حصول با توجه به وضع و امکانات موجود و نیز شناسایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مغفول کشور عنوان کرد و افزود: بر خلاف دیدگاهی که طبیعت کشور به عنوان اقلیم خشک و کم آب را قلمداد و فرهنگ‌سازی می‌کند باید با نگاه کارشناسانه و خلاق ظرفیت های مغفول کشور را به فعلیت درآورد.

حجتی با بیان اینکه دستاوردهای بخش کشاورزی در دولت‌یازدهم با رویکرد شناسایی و بالفعل کردن ظرفیت‌های موجود به دست آمده، خاطرنشان کرد: این در حالی است که نه از نظر اقلیمی و نه از لحاظ منابع مادی امکان بیشتری نسبت به قبل در اختیار بخش کشاورزی نبوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که برای بهره برداری از ظرفیت های مغفول، طرح پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی اجرا شده اظهار داشت: با اجرای این طرح امسال 20 هزارتن ماهی، سال آینده 50 هزارتن و در برنامه ششم 200 هزارتن ماهی به روش پرورش در قفس در کشور تولید می‌شود.

وی گیاهان دارویی را از دیگر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مغفول کشور برشمرد و با بیان اینکه تولید این گیاهان اشتغال‌زایی و درآمدزایی بالایی دارد، گفت: با توجه به ویژگی‌های اقلیمی استان خراسان این طرح اقتصاد مقاومتی می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری مشترک با آستان‌قدس رضوی باشد.

وزیر جهاد کشاورزی افزایش عملکرد تولیدات دامی از طریق بهره‌گیری از نژادهای پربازده نظیر گاو سیمنتال و یا بزهای سانن و مورسیا را نیز از زمینه‌های همکاری مشترک اعلام و اظهار امیدواری کرد که اجرای این اقدامات در ارتقای معیشت روستاییان موثر باشد.

در این دیدار معاونان امور باغبانی و تولیدات دامی نیز گزارشی از زمینه‌های همکاری مشترک ارائه دادند.

در این دیدار مقرر شد، طرح توسعه گیاهان دارویی و افزایش عملکرد واحدهای دامپروری با به‌کارگیری نژادهای پربازده و همچنین فعالیت‌هایی که بتواند درآمد روستائیان را افزایش دهد به عنوان زمینه‌های مشترک همکاری مورد توجه قرار گیرد.

همچنین مقرر شد، سید مرتضی بختیاری قائم‌مقام تولیت آستان‌قدس رضوی و همچنین طهماسبی معاون  امور باغبانی، رکنی معاون تولیدات دامی و یوسفی‌آذر مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی موضوعات و زمینه‌های همکاری مشترک را بررسی و پیگیری کنند.

وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر