کد خبر: 452680 A

دبیرکل سازمان جهانی گمرک در پیامی به مناسبت 26 ژانویه، روز جهانی گمرک بر لزوم حرکت گمرکات عضو این سازمان به سوی بهره‌برداری کامل از دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات تأکید کرد.

به گزارش ایلنا، کونیو میکوریا در این پیام از مدیران ارشد گمرکات خواست تا با توجه به نقش حیاتی داده‌ها (اطلاعات) در نوین‌سازی گمرک سطح دانسته‌های خود را بالا ببرند و از مأموران گمرک نیز خواست به طور پیوسته به افزایش مهارت‌های خود برای استفاده از تحلیل داده‌ها و ابزارهای IT به منظور بهبود مدیریت مرزی بپردازند.

متن پیام به این شرح است:

اطلاعات زیادی در نتیجه انجام فعالیت‌های اقتصادی روزمره جمع‌آوری می‌شود که این فعالیت‌ها شامل نقل و انتقال کالاها، مسافران و چرخش زنجیره ارزش جهانی است. جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات (داده‌ها) به منظور ارتقای کارایی مدیریت مرزی به عنوان اصل مهم، مورد توجه سازمان‌های گمرک است. امسال در روز جهانی گمرک، سازمان جهانی گمرک (WCO) به منظور تشویق و ترغیب جامعه بین‌المللی گمرک برای پیگیری تلاش‌ها و فعالیت‌هایشان در این زمینه به معرفی شعاری تحت عنوان "تحلیل داده‌ها برای مدیریت مرزی مؤثر" پرداخته است.

سال گذشته شعار مطرح شده توسط سازمان به "گمرک دیجیتال و حرکت به سوی جلو" اختصاص داشت و سازمان جهانی گمرک جامعه گمرکی را برای استفاده از فناوری‌های نوین و قدرتمند هدایت و راهنمایی کرد. سازمان‌های گمرک نیز علاقه فراوانی به پیاده‌سازی فناوری اطلاعات (IT)، اجرا و استفاده از فناوری‌های دیجیتالی برای نائل شدن به اهدافشان و پاسخگویی به انتظارات تجار و عاملان حمل‌ونقل و لجستیک و دولت‌ها نشان دادند. امسال از آنجا که احساس می‌کنیم اعضا‌ی‌مان به حد قابل قبولی از فناوری دست یافته‌اند، می‌خواهیم به قدرت داده‌ها برای رساندن گمرکات به قله‌های جدید، تأکید نماییم.

مادامی که توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و استفاده گسترده از آن، جمع‌آوری و دستیابی به  اطلاعات را آسان‌تر می‌کند، چالش واقعی آغاز می‌شود و آن استفاده درست از حجم وسیع اطلاعات از طریق پردازش و تحلیل صحیح آن است. این امر مأموران گمرک را برای تعیین اولویت، تصمیم‌گیری، ارزیابی عملکرد، استراتژی‌های یکپارچگی و تطبیق، برنامه‌ریزی برای بودجه و پیش‌بینی‌های لازم یاری می‌کند.

در سال‌های اخیر ما شاهد ظهور تعداد زیادی از ابزارهای جدید بوده‌ایم که دارای پتانسیل کمک به افراد برای استفاده از اطلاعات به شیوه‌های نوین و قدرتمند است. شیوه‌های سنتی برای بررسی و مدیریت خطر تاکنون برای بسیاری از سازمان‌ها مؤثر بوده است، اما اکنون فرصت‌های تازه‌ای در پیش‌رو داریم تا از روش‌های پیشرفته‌تر برای حداکثر استفاده از اطلاعات موجود بهره بگیریم.

هر روز گمرکات بیشتری به کاوش و تحلیل اطلاعات روی می‌آورند که از آن جمله می‌توان به استخراج معنای اطلاعات خام با استفاده از سیستم‌های تخصصی و مکانیزه اشاره کنیم. اطلاعاتی که به همراه تحلیل آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای دستیابی به مأموریت و اهداف خطیرمان پیش‌روی ما بگشایند.

برای حداکثر بهره‌برداری از داده‌ها نیازمند آن هستیم که اطلاعات با کیفیت و به موقعی را جمع‌آوری کنیم. علاوه بر آن سازمان‌های مرزی ملزم به هماهنگ‌سازی اطلاعات به گردش درآمده و استفاده از مهارت‌هایی برای فائق آمدن بر چالش‌های فناوری اطلاعات (IT) هستند.

سازمان‌های گمرک همچنین باید تضمین کنند که حریم خصوصی و محرمانه افراد را محترم می‌دانند و بدین ترتیب به جلب اعتماد جامعه بپردازند.

از مدیران ارشد گمرکات درخواست می‌شود که با توجه به نقش حیاتی تحلیل داده‌ها در نوین‌سازی گمرکات به تعمیق دانسته‌های خود در این زمینه بپردازند و از مأموران گمرک نیز تقاضا می‌شود که به طور پیوسته به افزایش مهارت‌های خود برای استفاده از تحلیل داده‌ها و ابزارهای IT به منظور بهبود مدیریت مرزی بپردازند. در این میان نیز استفاده از بازخوردها برای افزایش کارایی موتورهای مدیریت خطر الزامی است.

بخشی از کار ما در ماه‌های آینده به ارائه نمونه‌هایی از پروژه‌های مرتبط با تحلیل داده اختصاص خواهد داشت تا الهام‌بخش دیگران باشد و بتوانیم بهترین تجارب را در این زمینه معرفی کنیم. سازمان جهانی گمرک نیز در این میان به معرفی ابزارهای دیگر مانند شبکه اجرایی تخلفات گمرک (CEN)، بررسی زمان ترخیص (TRS)، تحلیل آینه‌ای با استفاده از کدهای سیستم هماهنگ (HS) برای مقایسه واردات و صادرات به منظور یافتن صحت و سقم کمیت‌ها، وزن و یا ارزش، ارزیابی عملکرد برای بهبود رویه‌های گمرکی و انسجام و دیتامدل سازمان جهانی گمرک که از طریق بهبود جمع‌آوری اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آنها در میان سازمان‌های دولتی به پشتیبانی از تحلیل داده‌ها می‌پردازد.

در تمام طول سال 2017 از تمامی اعضای سازمان جهانی گمرک دعوت می‌کنم تا به ترویج و اشتراک اطلاعات درخصوص چگونگی عملکردشان در استفاده از پتانسیل‌های اطلاعات برای دستیابی به اهداف و پاسخگویی به انتظارات تجار، عاملان حمل‌ونقل و لجستیک و همین‌طور دولت‌ها، مبادرت ورزند. برای تمامی جامعه بین‌المللی گمرک یک روز جهانی مسرت بخشی را آرزومندم.

جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک وزن واردات و صادرات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر