کد خبر: 452710 A

وزیر ارتباطات:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت یازدهم مقوله اقتصاد مقاومتی را بسیار جدی می گیرد و به رویکرد تبلیغاتی و شعاری در این زمینه اعتقادی ندارد.

به گزارش ایلنا؛ محمود واعظی روز پنجشنبه در نشست توسعه صادرات غیرنفتی استان ایلام اظهار کرد: اگر خواهان شکوفایی اقتصادی کشور هستیم و اینکه در شرایطی اقتصاد ما دچار تلاطم نشود راهکارش اینکه اقتصاد مقاومتی را محور برنامه ریزی و اجرا قرار دهیم.

وی افزود: اعتقاد داریم اقتصاد مقاومتی تنهاد نباید محدود به امسال باشد بلکه در سال های آینده نیز باید این موضوع را در عمل دنبال و اجرا کنیم چون اساس رویکرد و سیاست های دولت توجه به اقتصاد مقاومتی است که آن را با جدیت پیگیری می کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمایت های مردمی از دولت و نظام تاکید کرد: باید قدر سرمایه مردمی را بدانیم تا زمانی که کشور و نظام با حمایت و همبستگی ملت رو به جلو حرکت می کند هیچ مشکلی نیست که راهکار نداشته باشد.

واعظی یادآور شد: همین مردم بودند که در مقابل زورگویی آمریکا و کشورهای غربی برای اینکه ما از حقوق هسته ای خود کوتاه بیاییم، ایستادند و حمایت کردند و این ملت بودند که به دانشمندان و دیپلمات های ما نیرو بخشیدند تا هر کدام از آنها وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند.

وی ادامه داد: اگر دولت در عرصه بین المللی با موضوع مذاکرات هسته ای توانست با قدرت و قوت جلو بیاید این ناشی از حمایت و هدایت های رهبر معظم انقلاب و مردم است.

وزیر ارتباطات گفت: برجام یک دستاورد ملی و متعلق به همه نظام، رهبری و مردم است اما برخی جریان ها و گروه های سیاسی به دلیل فضا سازی هایی که داشتند این موفقیت بین المللی و جهانی را جناحی و سیاسی کردند در حالیکه اگر این اتفاق بزرگ در کشوری دیگر روی می داد چون بحث منافع ملی در میان است همه احزاب و جریان های سیاسی آن را پیروزی بزرگی معرفی می کردند.

واعظی با اشاره به اینکه بر اساس نظرسنجی درصد بالایی از مردم موافق برجام هستند، افزود: اینکه رئیس جمهوری جدید آمریکا از همان روزهای نخست نامزدی بدنبال آن بود توافق برجام را پاره کند و می گوید برجام را قبول ندارم نشانه اینکه نتیجه مذاکرات به نفع آمریکا نبود بنابراین از این ادبیات استفاده می کنند که خود گویای موفقیت و دستاوردهای برجام برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: اگر مقام معظم رهبری در مورد برجام سخن می گویند منظور بدعهدی طرف مقابل است و می فرمایند دیپلمات های ما در این مذاکرات زحمات فراوانی کشیدند، در مقابل برخی مخالفان برجام به این تعابیر معظم له کار ندارند و به جای آن بر طبل مخالفت با این توافق می کوبند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروز پس از برجام شاهد این تغییر هستیم که وضعیت و شرایط مناسبی در اقتصاد کشور و رابطه با همسایگان و کشورهای مختلف جهان حاکم شده و اگر در گذشته بحث می شد که ایران یک مشکل و عامل بحران در منطقه است امروز همه اذعان می کنند که جمهوری اسلامی یک راه حل است که بدون مشارکت و نقش ایران مشکلات منطقه ایی حل نخواهد نشد. 

وی گفت: همان ها که پیشتر ما را متهم می کردند امروز می گویند اگر ایران نبود گروه های تروریستی و تکفیری همه منطقه را اشغال کرده بودند اینها نشان می دهد که فضای بین المللی امروز در جهت سیاست های جمهوری اسلامی حرکت می کند. 

واعظی اظهار کرد: همین که صادارت نفت ما با ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در آذر ماه گذشته به بالاترین رقم پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون رسیده نشان می دهد که شرایط و جایگاه بین المللی ما تغییر کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: امروز فضای لازم فراهم شد که ما بتوانیم پس از سال ها رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم، اینکه تورم را یک رقمی و به هشت درصد رساندیم و نیز شاخص های ما در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات مثبت شده بیانگر رشد قابل توجه اقتصاد کشور است.

وی تاکید کرد: ما در مقایسه با سال گذشته رشد قابل توجهی در حوزه های گوناگون اقتصادی داشته ایم و در پایان سالی که به اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده کارنامه قابل قبولی از نظر توسعه و پیشرفت ثبت خواهیم کرد.

واعظی یکی از مولفه های مهم در مقوله اقتصاد مقاومتی را صادرات کالا دانست و افزود: صادارت کالا در توسعه و رشد شاخص های اقتصادی بسیار مهم است و دولت با جدیت در برنامه ها و سیاست های خود به این موضوع توجه دارد. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به مسائل و مشکلات مطرح شده در زمینه صادرات کالا به عراق از پایانه مرزی مهران از سوی رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان ایلام گفت: همه بخش های خصوصی و دولتی باید دست بدست هم دهند که موانع و چالش های این کار در مرز مهران رفع شود تا روند صادرات کالا به عراق تسهیل یابد.

وی اظهار کرد: اگر راه آهن وارد استان ایلام شود که باید این کار اجرایی شود بخش عمده ای از مشکلات حمل و نقل محموله های صادراتی و انتقال و جابجایی زوار عتبات عالیات به ویژه در ایام منتهی به اربعین حسینی بر طرف می شود.

واعظی گفت: احداث راه آهن و اتصال استان ایلام به راه آهن کرمانشاه و سپس شبکه ریلی کشور از تاکیدهای رئیس جمهوری است و هفته آینده در جلسه هیات دولت این مطالبه به حق مردم و مسئولان ایلام را با دکتر روحانی و دکتر نوبخت مطرح خواهم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: با توجه به اهمیت ایلام در حوزه صادرات کالا و تردد زوار به عراق ما باید کاری کنیم که این استان در دو سه سال آینده صاحب راه آهن شود. 

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: به مدد توجه دولت و پشتکار مسئولان استان در سه سال گذشته از عمر دولت تدبیر و امید فعالیت ها و کارهای بزرگی در این منطقه از میهن اسلامی انجام شده است.

محمدرضا مروارید اظهار کرد: فعالیت های بی سابقه ای در حوزه های آب، خاک و کشاورزی استان در این مدت انجام شد که بزودی با به بار نشستن آنها انقلاب بزرگی در حوزه اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان ایلامی رخ خواهد داد.

وی افزود: مهمترین مطالبه و خواسته مردم ایلام موضوع احداث راه آهن و پیوست استان به شبکه ریلی کشور است که امیدواریم با کمک ویژه دولت تدبیر و امید این مطالبه عملیاتی و اجرایی شود.

مروارید یادآور شد: با وجود اینکه ردیف احداث راه آهن ایلام در لایحه بودجه آمده ولی متاسفانه این موضوع هنوز عملیاتی نشده که تحقق این موضوع نیازمند اهتمام دولت است.

 

 

 

ارتباطات و فناوری اطلاعات اقتصاد مقاومتی ایران دولت رشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر