کد خبر: 454486 A

رئیس جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: به‌شدت مقابل واردات مرکبات ایستادگی می‌کنیم؛ چرا که با توجه به میزان تولیدات هیچ نیازی به واردات وجود ندارد.برای ذخیره‌سازی میوه شب عیدباید از ظرفیت دولت و بخش خصوصی استفاده بهینه شده است.

دلاور حیدرپور-رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران- در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به سرمای بی سابقه سال جاری و تاثیر آن در برخی باغات مرکبات آیا نگرانی در رابطه با تامین مرکبات شب عید وجود دارد یا خیر, بیان داشت: 37 هزار تن پرتقال درجه‌یک تا سه توسط سازمان تعاون روستایی از باغداران خریداری شده است. مرکبات شب عید تأمین‌ شده است و هیچ نگرانی در این رابطه وجود ندارد. برخی می خواهند با جوسازی به بازار دلالان رونق بدهند که این اصلا درست نیست و با این جوسازی ها مردم متضرر خواهند شد.

حیدرپور مهم‌ترین علت این جوسازی ها را اصرار به واردات برخی عنوان کرد و گفت: به‌شدت مقابل واردات مرکبات ایستادگی می‌کنیم؛ چرا که با توجه به میزان تولیدات هیچ نیازی به واردات وجود ندارد. برای ذخیره‌سازی میوه شب عید باید از ظرفیت دولت و بخش خصوصی استفاده بهینه شده است.

او در پاسخ به این سوال که برای صادرات مرکبات چه تمهیداتی اندیشیده شده است، بیان داشت: برای این کار صادرکنندگان به مشوق های صادراتی نیاز دارند و این مساله باید حتما مدنظر قرار بگیرد.

حیدرپور در پاسخ به این پرسش که اعتبار مشوق های صادراتی از کجا تامین خواهد شد؟ ، گفت: اعتبار مشوق صادراتی مرکبات از محل صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد و با مشخص شدن بانک عامل دریافت کنندگان مشوق صادراتی معرفی خواهند شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در واکنش به کاهش 50 درصدی تعرفه برنج خارجی بیان داشت: اگر میزان واردات مشخص نباشد و محدودیتی وجود نداشته باشد مشکلاتی ایجاد خواهد شد؛ اما مسئله این است که دولت کاهش تعرفه کالاهای اساسی را به منظور کنترل بازار و کاهش قیمت این محصولات اجرایی کرده است؛ اما اگر بیشتر از کسری نیاز کشور وارد نشود مشکلی در تولیدات داخلی نخواهد داشت.

شب عید مرکبات واردات خریداری باغداران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر