کد خبر: 456827 A

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی

عباسی اظهار داشت:برای مقابله با چینی ها باید تعرفه واردات را به 40 درصد رساند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا در نشست خبری عضو هیئت مدیره انجمن صنعتی تولیدکنندگان تایر عباسی از پیشنهاد این انجمن برای افزایش تعرفه واردات خبر داد.

مدیر عامل لاستیک بارز گفت: 80 درصد تایرهای وارداتی که بیشتر شامل سواری ها می شود از چین وارد می‌شود و تعرفه 20 درصدی برای حمایت از صنعت داخلی در مقابل چینی ها کافی نیست بر همین اساس انجمن به وزارت صنعت پیشنهاد کرده که تعرفه را به 40 درصد به طور موقت برساند.

عباس عباسی تصریح کرد:وزارت صنعت می تواند با این کار به صنایع داخلی فرصت تقویت خود را بدهد و هر ساله این تعرفه را کاهش دهد تا از لحاظ رقابت نیز مشکلی در بازار به وجود نیاید کما اینکه سایر کشور ها مانند ترکیه و آمریکا نیز برای مقابله با چینی ها این کار را انجام داده اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ترکیه تعرفه 60 درصدی را اجرا می کند و آمریکا تعرفه خود را از 30 درصد به 100 درصد برای لاستیک های چینی رسانده است استدلال آنها این است که این میزان تعرفه نوعی آنتی دامپینگ است.

عباسی ادامه داد: افزایش واردات تایر در سال 93 موجب کاهش تولید واحدهای داخلی تولید تایر شد، اما با پیگیری های صورت گرفته در سال 94 روند رو به رشد واردات متوقف شد و متاثر از همین روند تولید گروه بارز نیز رشد 15 درصدی تولید در سال 95 نسبت به سال 94 را شاهد بوده است.

وی با بیان اینکه در پی کاهش واردات پدیده انباشت تایر در کارخانه ها نیز وجود ندارد، افزود: در شرایط فعلی استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ماشین آلات پیشرفته اروپایی، زمینه ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و برابری با محصولات روز دنیا را فراهم کرده است.

وی در عین حال از روند افزایش واردات تایر طی دو ماه گذشته ابراز نگرانی کرد و افزود: واردات تایر طی ماههای آذر و دی معادل 40درصد از کل واردات ماههای قبل از آن بوده و این نگرانی بیشتر مربوط به واردات تایرهای رادیال سنگین است که حجم واردات رقمی معادل 100هزار حلقه را در بر می گیرد و این در حالی است که مجموع واردات ماههای ماقبل آن 250 هزار حلقه بوده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به مدیریت واردات تایر در سال جاری افزود: اتفاق مهمی که در این زمینه رخ داد این بود که به برندهای معروف و مطمئن اجازه واردات داده شد و سپس تمام برندها می بایست از سوی موسسه استاندارد تاییدیه دریافت کنندو حتی گواهی E MARK یا همان مجوز صاردات به اتحادیه اروپا را نیز داشته باشند.

عباسی ابیانه با بیان اینکه این طرح با هدف شناسنامه دار کردن واردکنندگان تایر دنبال شده است، تصریح کرد: اخذ نمایندگی رسمی از شرکت اصلی تولیدکننده تایر یکی دیگر از شروط واردات است و شرکت های واردکننده ملزم به ارائه خدمات پس از فروش و پاسخگویی به مشتریان در زمینه مسائل کیفی هستند.

مدیرعامل گروه صنعتی بارز با بیان اینکه ایران به راحتی می تواند سهم 500 هزارتنی از بازار تایر منطقه خاورمیانه را به دست آورد، تصریح کرد: با توجه به زیرساخت هایی همچون تامین مواد اولیه، دانش فنی و نیروی انسانی کارآمد،  تحقق این هدف مستلزم حمایت های تعرفه ای در جهت تشویق سرمایه گذاری های جدید و توسعه ظرفیت های تولید است.

وی با بیان اینکه بقای صنعت تایر ایران به شکل گیری بازارهای صادراتی به ویژه در منطقه خاورمیانه وابسته است، افزود: به همین دلیل تلاش ما این بوده تا با تدوین یک برنامه استراتژیک بتوانیم ظرف پنج سال آینده 20درصد از مجموع تولید گروه بارز را با تنوع محصول بیشتر و کیفیت بالاتر صادر کنیم.

وی با اشاره به سهم برابر بازار و خودروسازان داخلی از مجموع تولید تایر افزود: با انعقاد قراردادهای جدید بین خودروسازان داخلی و شرکت های معتبر جهانی تقاضا برای تامین تایر خودروهای جدید تولیدی در ایران افزایش یافته و امکان تولید این محصول منطبق با استانداردهای خودروسازان خارجی را داریم.

مدیرعامل گروه صنعتی بارز با اشاره افزایش همکاری های صنعت تایر با شرکت های خارجی در دوران پس از برجام گفت:در حال حاضر روند تامین مواد اولیه و قطعات یدکی ماشین آلات این صنعت تسهیل شده و علاوه بر ایجاد امکان گشایش ال سی با بانک های کوچک، همکاری های فنی و توسعه ای با شرکت های خارجی معتبر نیز آغاز شده است.

عباسی ابیانه با اشاره به افزایش قیمت 50 تا 80 درصدی مواد اولیه طی سه ماه گذشته، افزود: در حال حاضر قیمت کوئوچو پتروشیمی داخلی تا 100 درصد و کائوچو وارداتی از 1.5 تا 2.4 دلار در بازارهای جهانی افزایش داشته و حدود 30 درصد بر قیمت تمام شده تولید تایر تاثیر داشته است.

مدیرعامل گروه صنعتی بارز با بیان اینکه این مجموعه 10 درصد از سهام خود را در بورس عرضه کرده اما مالکیت اصلی این شرکت متعلق به تامین اجتماعی و شستا است گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته و بر پایه سرمایه گذاری های جدید، ظرفیت تولید تایر در گروه صنعتی بارز تا سال 1400 به 150 هزار تن در سال می رسد.

تعرفه واردات خدمات پس از فروش رشد واردات هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر