کد خبر: 457214 A

بیژن زنگنه:

وزیر نفت گفت: روابط نفتی ایران و ونزوئلا راهبردی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه دیدار با وزیر نفت ونزوئلا درباره محور مذاکرات دو طرف اظهار داشت: مقامات ونزوئلا هرچند وقت یک‌بار برای تحکیم روابط به ایران سفر می‌کنند.

وی افزود: ما با ونزوئلا روابط راهبردی دوجانبه و همچنین در زمینه اپک سالیان طولانی است روابط خوبی داریم و مسائل ما در این سازمان مشترک است.

زنگنه تصریح کرد: در یک‌سال اخیر که فعالیت‌ها در اپک برای تصمیم‌گیری برای کاهش تولید بوده منجر به این شد که مواضع دو کشور به هم بسیار نزدیک شود.

وی خاطرنشان کرد: دو کشور همواره همدیگر را پشتیبانی کرده و ما نیز ونزوئلا را نه تنها به عنوان دوست بلکه به عنوان شریک راهبردی خود تلقی می‌کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: کشور ونزوئلا همواره عضو فعال و صاحب ابتکار در اپک است و ما نیز از موضع این کشور حمایت می‌کنیم.

وی درباره وضعیت پایبندی کشورهای عضو و غیر عضو به اپک به کاهش سطح تولید بیان کرد: وضعیت کاهش تولید در اپکی‌ها مناسب است. غیر اپکی‌ها شروع به کاهش تولید کرده و قول دادند به‌سرعت به اعدادی که تعهد کرده‌اند برسند. بازار نیز به کاهش سقف تولید نفت عکس‌العمل مثبت داشته که ادامه داده و ادامه دارد.

زنگنه یادآور شد: طبیعی است پایبندی به سقف تولید باعث می‌شود که بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شده و روند صعودی ذخایر کاهش یابد.

وی درباره تصمیم‌گیری اعضای اپک برای تمدید کاهش سقف تولید نیز گفت: هنوز 6 ماه فرصت داریم اما نیاز داریم تمدید شود.

زنگنه در ادامه قیمت نفت 60 دلاری را مورد توافق اعضا اعلام کرد.

ایران و ونزوئلا قیمت نفت ونزوئلا بیژن زنگنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر