کد خبر: 462501 A

نمایندگان مجلس با تصویب بندی از لایحه بودجه به دولت اجازه دادند در صورت عدم تحقق بخشی از در آمد های نفتی، کسری بودجه خود را با برداشت از صندوق ذخیره ارزی و یا انتشار اوراق جبران کند.

به گزارش ایلنا، در جلسه نوبت صبح مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی بررسی بخش در آمدی لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب بندی از لایحه بودجه مقرر کردند چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال ۱۳۹۶ کمتر از یک میلیون وپنجاه هزار میلیارد (۱.۰۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال شود، به دولت اجازه داده می‌شود از محل منابع حساب ذخیره ارزی و در صورت عدم کفایت، از محل واگذاری اوراق بدهی تعهدزا و اوراق ارزی برای تأمین مابه‌التفاوت حاصل‌شده اقدام کند.

این بند در جلسه نوبت عصر روز گذشته نیز مطرح شده بود موافقان این بند معتقد بودند که این بند راهکاری برای مصون سازی بودجه در برابر نوسانات قیمت نفت و نرخ ارز است و مخالفان آن معتقد بودند این بند چک سفید امضا به دولت برای جبران کسری بودجه و عدم تحقق منابعش است.

مخالفان این بند از جمله پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصاد معتقد بودند دولت برای جبران کسری بودجه باید لایحه اصلاحیه و یا متمم ارائه بدهد و نباید چنین مجوزی را به دولت در قالب لایحه بودجه داد. 

در پایان با حذف عبارت «سایر اوراق مالی» این بند به تصویب رسید.

 
 
 

 

اقتصاد دولت قیمت نفت کسری بودجه لایحه بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر