کد خبر: 462705 A

کرباسیان رییس کل گمرک ایران با امبرتو دوپرتو دبیرکل سازمان حمل و نقل بین الملی جاده ای( ایرو) در ژنو سوییس دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ایلنا؛ در این دیدار دبیر کل ایرو موفقیت گمرک جمهوری اسلامی ایران را در اجرای الکترونیکی تیر (ای تیر) با کشور ترکیه را برای ۷۰  عضو کنوانسیون بسیار  جالب توجه دانست و اعلام کرد؛ با وجودی که از سال ۲۰۰۲ بحث الکترونیکی کردن تیر مطرح بود اجرای آن توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان پیشرو در الکترونیکی کردن تیر باعث تحسین اعضا و ترغیب آنها برای گسترش تیر الکترونیکی شد به گونه ای که کشورهایی که متقاضی اجرای ای تیر هستند رو به افزایش است چرا که در آینده مجبور به حذف سیستم های قدیمی کاغذی هستیم چون امنیت و سهولت کار در الکترونیکی شدن است.

 وی همچنین به جایگاه آینده گمرک ایران به ویژه در مسیر کریدورهای شمال-جنوب، شرق-غرب با پیوستن چین، پاکستان و در آینده نزدیک هند به کنوانسیون تیر اشاره و این  جایگاه را موثر و نقش آفرین دانست.

دبیر کل ایرو ضمن تبریک انتخاب نماینده ایران در شورای اجرایی تیر از ایفای نقش برجسته تر گمرک ایران در کنوانسیون تیر ابراز خرسندی نمود.

 کرباسیان رییس کل گمرک ایران نیز در این دیدار از آمادگی گمرک ایران برای گسترش شبکه تیر الکترونیکی به سایر کشورهای منطقه، به ویژه کشورهای cis و در آینده هند از مسیر کریدور چابهار-میلک خبر داد. وی گفت: اکنون با ایجاد بسترهای الکترونیکی در همه گمرکات کشور و اجرای پنجره واحد و امضای موافقتنامه های دو جانبه و تبادل الکترونیکی داده ها با کشورهای آذربایجان و ترکیه زمینه و بستر لازم برای گسترش تیر الکترونیکی مهیاست و جمهوری اسلامی ایران امادگی کامل همکاری باUNECE    و IRU  جهت اجرای آن را دارد.

همچنین در این دیدار آخرین وضعیت فاز دوم ای تیر و نحوه ادامه مراحل بعدی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ترکیه جاده سازمان حمل و نقل ژنو گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر