کد خبر: 464728 A

با هدف توسعه انرژی و اقتصاد کشور؛

پارس جنوبی در دولت یازدهم توسعه فروانی یافته است و عملا این مجتمع عظیم گازی پارس جنوبی ماموریت مهمی برای توسعه انرژی و اقتصاد کشور یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی, به گفته غلامرضا بهمن‌نیا, مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران، مجموعه عظیم گازی پارس جنوبی در آینده ٨٠ درصد از گاز مورد نیاز کشور را تامین خواهد کرد که این مهم وظیفه بسیار سنگین و خطیری را بر دوش همه‌ ما می‌گذارد.

این در حالی است که در سال 82 مجتمع گازی پارس جنوبی حدود 3 درصد از گاز مورد نیاز کشور را تامین می‌کرد و به گفته مسعود حسنی مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی سهم تولید گاز این مجتمع عظیم در کشور تا پایان سال 95 به 70 درصد ارتقا خواهد یافت.

اما امسال یک رکورد جدید تولید نیز در مجتمع گازی پارس جنوبی به دست آمد، به‌طوری که در یازده ماه نخست امسال 111 میلیارد متر مکعب گاز شیرین فرآورش و به شبکه سراسری انتقال گاز طبیعی تزریق شد.

به هر روی بر اساس پیش‌بینی‌ها، میزان ذخایر گازی ایران در میدان پارس جنوبی رقمی معادل 14.2 تریلیون متر مکعب است که 19 میلیارد بشکه میعانات گازی نیز به همراه دارد.

 از این روی بخش ایرانی میدان گازی پارس جنوبی حدود 8 درصد از کل گاز دنیا و حدود 50 درصد از ذخایر گاز کشور را به خود اختصاص داده است و یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی کشور به‌شمار می‌آید.

چشم‌انداز تولید روزانه گاز طبیعی از این میدان، رقمی بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و یک میلیون بشکه میعانات گازی (در مجموع معادل 7.5 میلیون بشکه نفت خام) خواهد بود.

اقتصاددانان بر این باورند که تولید هر فاز جدید در پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) اضافه می‌کند.

 از سوی دیگر به گفته صاحب‌نظران حوزه بالادست صنعت نفت، ارزش کل تولیدات خام میدان گازی پارس جنوبی برابر با چهار هزار و ٤٠٠ میلیارد دلار است که در صورت تبدیل آن به محصولات میانی به هشت هزار و هشتصد میلیارد دلار هم می‌رسد.

 آن‌چه گفته شد به خوبی از دیدگاه اقتصادی لزوم توسعه میدان گازی پارس جنوبی برای کشور را تبیین می‌نماید و البته باید توجه داشت که این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک است و این موضوع نیز خود تاکیدی است بر لزوم تسریع در توسعه این میدان.

در ادامه نگاهی به آمار کنونی تولید در پارس جنوبی خواهیم داشت. به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی میزان دریافت گاز طبیعی از کلیه سکوهای دریایی فازهای پارس جنوبی از ابتدای سال جاری تا انتهای بهمن ماه،  معادل 132 میلیارد متر مکعب بوده است که این رقم در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

 به گفته حسنی در همین مدت میزان تولید میعانات گازی در مجتمع گازی پارس جنوبی رقمی معادل 177 میلیون و 166 هزار و 335 بشکه بوده است.

از سوی دیگر به گفته مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی میزان تولید گوگرد دانه‌بندی شده مرغوب در یازده ماه نخست سال جاری، 471 هزار و 552 تن بوده است و در همین مدت میزان اتان تولیدی تمامی پالایشگاه‌های پارس جنوبی نیز رقمی معادل 2 میلیون و 87 هزار و 299 تن بوده است.

 علاوه بر این به گفته حسنی در همین مدت میزان تولید ال‌پی‌جی مجتمع گاز پارس جنوبی 2 میلیون و 426 هزار و 368 تن بوده است. گفتنی است در ۹ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۲۱ درصدی فرآورش گاز در مجتمع گازی پارس جنوبی هستیم.

تمامی ارقامی که ذکر شد، در نوع خود یک رکورد جدید در پارس جنوبی هستند، اما احتمالا در سال‌های بعد با رکوردهایی بیش از این نیز مواجه خواهیم بود، چرا که با ورود فازهای جدید پارس جنوبی به چرخه تولید در سال‌های آتی ارقام از این نیز بیشتر خواهد شد.

گفتنی است محاسبه ارزش محصولات مختلف مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 94 رقمی بیش از 40 میلیارد دلار را نشان می‌دهد که این رقم با توجه به افزایش میزان تولید در انتهای سال جاری، به رقمی بیش از این خواهد رسید.  

 

اقتصاد کشور انرژی پارس جنوبی دولت گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر