کد خبر: 480872 A

در سفر رییس جمهوری به استان فارس، سد چشمه عاشق در شهر نی‌ریز افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین "حسن روحانی" رییس‌‌جمهوری در فرمان افتتاح سد مخزنی چشمه عاشق، پس از گزارش وزیر نیرو گفت: براساس گزارش وزیر، تاکنون در ایران با احتساب این سد، 174 سد بزرگ افتتاح شده و تنها در دولت یازدهم این سی‌امین سدی است که بهره‌برداری می‌شود و امیدوارم تا پایان دولت این تعداد به 35 سد برسد.

آیین افتتاح این سد همزمان با افتتاح چندین پروژه زیربنایی و اقتصادی صورت گرفت که حمید چیت چیان وزیر نیرو گزارشی از وضعیت طرح های آبی استان فارس و مشخصات فنی سد چشمه عاشق را ارئه داد.

بر اساس این گزارش، هدف از ساخت این سد، کنترل سیلاب و تأمین آب شرب و صنعت شهرستان نی ریز و روستاهای مسیر به میزان 8.5 میلیون مترمکعب برای شرب و 6 میلیون مترمکعب برای صنایع از جمله فولاد نی‌ریز و سیمان نی ریز و شرکت‌های صنعتی نی ریز در سال است.

این سد از نوع (R.C.C  بتن غلطکی) به طول تاج 375 متر و عرض در پی 51 متر عرض در تاج 6 متر و ارتفاع از پی 60 متر است و حجم کل مخزن 69 میلیون مترمکعب، حجم مفید 61 میلیون مترمکعب و حجم فعلی آب مخزنی نیز 43 میلیون مترمکعب است که هزینه تمام شده طرح تاکنون حدود 100 میلیارد تومان عنوان شده و 98.5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

سد چشمه عاشق نی ریز در فاصله 300 کیلومتری جنوب شرق شیراز و 95 کیلومتری جنوب شرق شهرستان نی ریز در بخش قطرویه و 8 کیلومتری جنوب روستای وزیره واقع شده است.

 

استان فارس ایران دولت رییس جمهوری صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر