کد خبر: 493286 A

زنگنه اعلام کرد:

وزیر نفت گفت: ملت ایران در انتخابات نشان دادند که از نظر سیاسی بالغ ترین ملت در منطقه هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای قرارداد ساخت داخل لوله‌های مغزی CRA همراه با انتقال فنی و فناوری ساخت که با حضور نمایندگان فولاد اصفهان و شرکت توباچک اسپانیا برگزار شد گفت: ما می‌توانستیم این قرارداد را در 10 روز گذشته نیز امضا کنیم اما به دلیل غوغای انتخابات این موضوع گم می‌شد و نمی‌توانستیم به خوبی اطلا‌ع‌رسانی کنیم. همچنین ممکن بود یک عده دوباره این گونه عنوان کنند که تبلیغات برای ریاست جمهوری است بنابراین شائبه ایجاد می‌شد.

وی با اشاره به اینکه قرارداد یاد شده در روز سوم خرداد که ایام الله و روز تاریخی برای ایران است، امضا می‌‌شود تصریح کرد: شاید کمتر روزی در تاریخ کشور داشته باشیم که تا به این حد مهم باشد.

زنگنه افزود: در آن زمان همت مردم ایران و دلاوران نیروهای مسلح بر تدبیر متمرکز شد و دیگر بار پاره تن ایران یعنی خرمشهر به آغوش کشور بازگشت.

زنگنه یادآور شد: ما در طول جنگ شهدای زیادی داشتیم تا بتوانیم امروز مستقل و قوی بوده و عزتمند باشیم که این عزتمندی در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری نیز دیگر بار تمدید شد.

وی ادامه داد: ملت ایران در انتخابات نشان دادند که از نظر سیاسی بالغ ترین ملت در منطقه هستند.

زنگنه اظهار داشت: هنوز در منطقه و کشورها اجتماعات قبایل و ایلات را داریم که به صورت قبیله‌ای در انتخابات شرکت می‌کنند اما در ایران مردم بر مبنای دیدگاه روشن برای آینده اجتماعی سیاسی و اقتصادی خود و فرزندانشان رای می‌دهند.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: ما کشور اول منطقه از نظر درک سیاسی و انتخاب درست هستیم و در این انتخابات ملت فراتر از رئیس جمهور راه چگونه زیستن در آینده را انتخاب کردند و ما می‌توانیم از برکات برجام برخوردار شویم چرا که می‌خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم.

وی اظهار داشت: خیلی‌ها می‌گفتند بعد از برجام ساخت داخل تمام می‌شود اما باید گفت بعد از برجام امکان ساخت داخل بیشتر فراهم می‌شود.

وی با اشاره به قرارداد ساخت لوله‌های CRA تصریح کرد: اگر تحریم‌ ادامه پیدا می‌کرد ما امکان داخلی سازی این لوله‌ها را نداشتیم اما اکنون از مرحله صفر به ساخت صد در صدی طی سه سال خواهیم رسید و این یک توانمندی بزرگ برای همیشه ایران و منطقه است.

وی تصریح کرد: از دو و نیم سال گذشته بعد از معرفی 10 قلم کالای مورد نیاز نفت که تحریم شد اکثر قراردادها امضا شده که مهمترین آن نیز ساخت لوله‌های CRA است که با رقم 550 میلیون یورو امضا می‌شود.

وی ادامه داد: ساخت این مدل از لوله فقط محدود به 600 کیلومتری که قرارداد آن امضا شده نیست بلکه برنامه گرفتن بازار منطقه را نیز در دستور کار داریم.

وی اظهار داشت: در این خصوص مناقصه برگزار کردیم و با وجود اینکه شرکت‌های دیگری هم بودند اما فولاد و توباچک اسپانیا شرایط بهتری داشتند بنابراین ساخت لوله به این دو شرکت واگذار شد.

وی تاکید کرد: ما باید از این شرایط استفاده کنیم و از شرکت‌های دیگر خارجی در همه شاخه‌ها چه خرید تجهیزات و یا انعقاد قرارداد بهره ببریم.

وی با اشاره به مخالفت‌ها با قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت: من در این انتخابات فهمیدم که چرا با قراردادها مخالفند این مخالفت‌ها قربة الی الله نبود بلکه می‌خواستند بگویند که برجام فایده‌ای نداشته است.

وی افزود: مخالفان و کسانی که بیهوده انتقاد می‌کردند کشور را عقب انداختند و به مردم ضرر زدند البته برخی انتقادات درست را پذیرفتیم.

زنگنه ادامه داد: مثلا در مخالفت با قراردادهای جدید نفتی می‌گفتند که 55 بار این قراردادها اصلاح شده اولا که اگر این تعداد اصلاح‌ها داشته باشد نشان می‌دهد که ما لجباز نیستیم اما این افراد باید بدانند که مثلا وقتی گفته می‌شود لشکر 81 زرهی خوزستان  قبل از آن 80 لشکر وجود ندارد بلکه این (81 عدد) فقط یک شماره است. در این قراردادها نیز عدد 55 فقط شماره است که من بر روی برگه‌ها برای یادآوری خودم می‌نوشتم.

وی ادامه داد: در هر صورت ما جواب این افراد را خواهیم داد چون این گونه اظهارات در حافظه مردم می‌ماند و کسانی که حرفی خلاف خواست مردم بزنند ما نیز پاسخ‌شان را خواهیم داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: قراردادهای مربوط به ساخت داخل و توسعه میادین نفتی و گازی با هدف بالا بردن ضریب بازیافت ادامه پیدا می‌کند و این سیاست‌ها در دولت بعدی نیز با همین قدرت و استحکام تداوم خواهد یافت.

اسپانیا انتخابات ایران ملت ایران نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر