کد خبر: 500024 A

رییس مرکز نوغانداری کشور گفت: 28 هزار جعبه تخم نوغان در قالب 10 واریته به یراسر کشور توزیع شده است که 8 واریته آن وارداتی است.

به گزارش ایلنا، مهندس علی اصغر داداش پور رییس مرکز نوغانداری کشور در خصوص خرید پیله ابریشم اظهار کرد: خرید توافقی پیله تر ابریشم بالاتر از قیمت تضمینی و به طور متوسط هر کیلو گرم به قیمت 25 هزار تومان صورت گرفته است.

وی با بیان این که امسال قیمت تضمینی پیله تر ابریشم افزایش 9 درصدی نسبت به سال قبل داشته است، اظهار داشت: طبق مصوبه دولت، قیمت تضمینی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم در سال جاری 18 هزار و 104 تومان است.

داداش پور علت بالا بودن قیمت خرید توافقی از نرخ تضمینی این محصول را کشش بازار، متقاضیان علاقهمند به خرید و ترغیب دولت به توسعه نوغانداری دانست. پیش بینی می شود امسال نیز 900 تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شود.

رییس مرکز نوغانداری کشور درباره تخم نوغان هیبرید گفت: در سال جاری نزدیک به 28 هزار جعبه تخم نوغان در استان های کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد: امسال توزیع تخم نوغان در قالب 10 واریته کرم ابریشم صورت گرفته که هشت واریته آن داخلی و دو واریته وارداتی است.

داداش پور به پرورش 110 واریته کرم ابریشم در قالب بانک ژن ابریشم در سال جاری اشاره و تصریح کرد: این اقدام هر سال برای حفظ ذخایر ژنتیکی کرم ابریشم انجام می شود.

وی درباره توسعه توتستان های کشور اذعان داشت: سال گذشته در راستای احیای توتستان های بومی و ایجاد توتستان های جدید 200 هزار اصله نهال توت به طور رایگان در 18 استان توزیع شد.

داداش پور افزود: کاشت این نهال ها به صورت نواری و در حاشیه مزارع، شهر ها، جوار خانه ها و سایر مکان های عمومی انجام شده است.

وی نوغانداری را فعالیتی مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت: نوغانداری در کنار سایر فعالیت های کشاورزی باید انجام گیرد.

رییس مرکز نوغانداری کشور در عین حال بر ایجاد زنجیره در زمینه تولید ابریشم تاکید کرد و گفت: به منظور توسعه و افزایش تولید نخ ابریشم در کشور، زنجیره تولید از نوغانداری تا محصول نهایی مانند پوشاک، فرش، صنایع دستی و محصولات نوین دارویی و بهداشتی باید تشکیل شود.

وی اظهار داشت: به منظور ایجاد این زنجیره با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، تاسیس صندوق حمایت از توسعه نوغانداری را برنامه ریزی کرده ایم.

داداش پور افزود: طرح تاسیس این صندوق از طریق معاونت امور دام به صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ارائه شده است.

وی گفت: این صندوق با مشارکت نوغانداری، صنایع ابریشم، بافندگان، تولید کنندگان محصولات ابریشمی و تجار و بازرگانان ابریشم تشکیل خواهد شد.

داداش پور اعلام کرد: صندوق حمایت از توسعه نوغانداری با رویکرد ایجاد منافع مشترک و افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می شود.

 

توزیع تخم نوغان داداش پور رییس مرکز نوغانداری کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر