کد خبر: 508628 A

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی:

ریاحی از عرضه ۲۸ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کل کشور خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد بنزینی که در کشور عرضه می‌شود یورو ۴ است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، منصور ریاحی مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی در نشست خبری صبح امروز خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  با اجرای طرح پیمایش نفت و گاز مصرف این فرآورده نفتی از ۵۱ میلیون لیتر به ۴۳ میلیون لیتر در روز رسید و روزانه ۷ میلیون لیتر نفت و گاز صرفه جویی می‌شود.

وی افزود: در طول 22 ماه اجرای طرح پیمایش 3 میلیارد لیتر و با قیمت به طور متوسط صادراتی 3100 میلیارد  تومان صرفه جویی شد.

ریاحی گفت: قبل ازاجرای طرح پیمایش روزنامه ۱۲۰ میلیون لیتر نفت و گاز در کل کشورتخصیص می دادیم  که تنها ۵۱ میلیون لیتر مصرف می‌شد. یعنی 70 میلیون لیتر فاصله بین تخصیص و مصرف وجود داشت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود۶۷.۸ میلیون لیتر در روز نفت و گاز اختصاص داده می‌شود و مصرف آن در کشور۴۲.۵ میلیون لیتر است

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی خاطرنشان کرد: قبل از اجرای طرح پیمایش سهمیه اختصاص داده شده ۱۲۰ میلیون لیتر  در کارت سوخت شان و مابقی ان در پایان آن حذف می شد.

وی همچنین یادآور شد: ۳۰۰ هزار خودروی نفت و گاز سوز هنوز به سامانه طرح پیمایش نپیوستند.

ریاحی با اشاره به نتیجه مثبت عملکرد سامانه آیفم، برای ارزیابی هوشمند عرضه نفت گاز  اظهار داشت: قبل از اجرای این سامانه روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر نفت گاز به خودروها تخصیص داده می‌شد، در حالی که میانگین مصرف ۵۱ میلیون لیتر بود. به عبارتی دیگر شکاف بین تخصیص و مصرف ۷۰ میلیون لیتر بود که بعد از طراحی آیفم و اجرای این طرح به صورت پلکانی سهمیه تخصیصی کاهش داده شد و به ۶۷.۸ میلیون لیتر رسید. میانگین مصرف روزانه نیز ۴۲.۵ میلیون لیتر شد. به عبارتی دیگر فاصله بین تخصیص و مصرف به ۲۵ میلیون لیتر کاهش یافته است و روزانه هفت میلیون لیتر در مصرف گازوییل صرفه جویی شد.

وی با بیان این که نفت گاز در دو حوزه برون شهری و درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: حدود ۸۳۰ هزار خودرو در دو بخش برون شهری و درون شهری وجود دارد که از این تعداد حدود ۳۳۰ هزار خودرو برون شهری و ۵۰۰ هزار درون شهری هستند. ۳۳۰ هزار خودرو از آنجایی که براساس بارنامه فعالیت می‌کنند سهمیه عملکردی می‌گیرند، اما از ۵۰۰ هزار خودروی درون شهری هنوز ۲۰۰ هزار تا در سامانه UTCMS ثبت نام نکرده‌اند و اگر تا مهرماه سال ۱۳۹۶ ثبت نام نکنند سهمیه آنها به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند.

ریاحی با تاکید بر این که دو سهمیه پایه وعملکردی وجود دارد، تصریح کرد: سهمیه پایه به صورت ماهیانه به خودروها داده می‌شود. میزان این سهمیه هر ماه در کمیته راهبردی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در سهمیه پایه در حوزه درون شهری چهار کلاس خودرو و در حوزه برون شهری ۹ کلاس خودرو وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حوزه پیشگیری از عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی، گفت: یکی از طرح‌های انجام شده طرح دیسپچینگ است که اطلاعات صنعتی را کنترل می‌کند. این طرح میزان فرآورده‌هایی که در انبار شرکت ملی پخش و انبارهای جایگاه سوخت موجود است را اندازه‌گیری می‌کند و از این طریق بین عرضه و مصرف اطلاعات مفیدی به دست می‌آید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: ظرف یک ماه آینده ۵۰۰ جایگاه سوخت وارد مناقصه می‌شود و از این طریق اطلاعات ۵۰۰ جایگاه سوخت دیگر رصد می‌شود. به طور کلی قرار است اطلاعات ۳۴۰۰ جایگاه سوخت سراسری کشور رصد شود. همچنین براساس این طرح اطلاعات خودرو از طریق نصب دوربین پلاک خوان به دست خواهد آمد تا از عرضه خارج از شبکه فرآورده‌ها جلوگیری شود.

ریاحی در مورد طرح فروش مرزی برای پیشگیری از عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی نیز، توضیح داد: هدف طرح فروش مرزی که مصوبه هیات دولت است فروپاشی زنجیره قاچاق بوده که در این راستا فروش سوخت در پایانه‌های مرزی و سوخت داخل باک خودروهایی که از مرز خارج می‌شوند کنترل می‌شود و مابه‌التفاوت آن پرداخت می‌شود.همچنین فروش سوخت در بازارچه‌های مرزی به منظور صادرات با یک نرخ تعادلی و فروش سوخت به خانوارهای مرزنشین در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز است. این طرح‌ها باعث ایجاد اشتغال و انگیزه برای مرزنشینان می‌شود. در طرح فروش مرزی روزانه ۲.۵ میلیون لیتر نفت گاز اختصاص داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این که طرح دیگر راه‌اندازی سامانه تجارت آسان است، تصریح کرد: در این طرح درخواستی که توسط  مصرف کنندگان نفت گاز اعلام می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد. هر کدام از این مصرف کنندگان زیرمجموعه سازمانی هستند. بر این اساس سازمان‌های متولی درخواست این مصرف کنندگان به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام می‌کنند. این درخواست در کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه تایید شد صدور حواله صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: قیمت فرآورده‌ای که به مرزنشینان تعلق می‌گیرد در هر مرز با توجه به قیمت فرآورده در کشورهای همجوار متفاوت است. این نرخ براساس طرحی تحت عنوان نرخ تعادلی تعیین می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به طرح خصوصی سازی جایگاه‌های سوخت، گفت: ۱۸۰ تا ۱۹۰ جایگاه شرکتی طبق دستوری که وجود داشت به سازمان خصوصی سازی واگذار شد و به طور کلی ۶۰ تا ۷۰ درصد جایگاه‌های سوخت در حال واگذاری هستند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به بدهی ایرلاین‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، اظهار کرد: میزان بدهی ایرلاین‌ها ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که در حال حاضر به ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است. شرکت هواپیمایی آسمان در حال تسویه بدهی ۲۰۰ میلیاردی خود است بدهی هواپیمایی‌ جمهوری اسلامی ایران نیز دنبال می‌شود.

ریاحی با اشاره به طلب شرکت‌های هواپیمایی از دولت، گفت: با توجه به طلبی که شرکت‌های هواپیمایی از دولت داشتند قرار است این بدهی بین آنها و دولت تهاتر شود که این موضوع از طریق نهاد ریاست جمهوری و وزارت اقتصاد و دارایی در حال پیگیری است.

وی در مورد میزان قاچاق گازوئیل، بیان کرد:‌آمار دقیقی از قاچاق گازوئیل در دست نیست. به طور کلی عرضه گازوئیل ۷.۵ تا ۸ میلیون لیتر کاهش پیدا کرده که این میزان قبلا قاچاق می‌شد. باید گفت قاچاق گازوئیل کاهش پیدا کرده، اما نمی‌توان گفت کلا ریشه کن شده است. در حال حاضر آمار مصرف گازوئیل ۷.۸ درصد در کل کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه با اشاره به طرح برندسازی جایگاه‌های سوخت، گفت: اجرای هر طرحی نیاز به الزامات و زیرساخت‌هایی دارد. در راستای برندسازی جایگاه‌های سوخت جلسات متعددی برگزار می‌شود. اولویت نخست وزارت نفت خروج از نظام کارمزدی و ورود به حق‌العمل کاری است که احتمالا ظرف سه تا چهار ماه آینده نهایی شده و طرح برندسازی جایگاه‌های سوخت به صورت پایلوت و داوطلبانه انجام می‌شود.

ریاحی از عرضه ۲۸ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کل کشور خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد بنزینی که در کشور عرضه می‌شود یورو ۴ است. به طور کلی در هشت شهر بنزین یورو ۴ عرضه می‌شود و شهرهایی که در مسیر این هشت شهر قرار دارند نیز از بنزین یورو بهره مند هستند. به تازگی اهواز و آبادان نیز تحت پوشش بنزین یورو ۴ در آمده‌اند.

 

 

پخش فرآورده های نفتی صرفه جویی قاچاق مدیر عامل شرکت نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر