کد خبر: 508742 A

با رفع چالش ایجاد شده؛

عملیات لوله گذاری خط لوله فاز B13 میدان گازی پارس جنوبی با موفقیت درحال انجام است. شناور اوشنیک 5000 هم‌اکنون انجام این عملیات را در کیلومتر 9 این خط لوله با سرعت مناسبی در دست انجام دارد. با ادامه روند رو به افزایش و موفقیت آمیز عملیات خط لوله فاز B13 ، پیش بینی می‌شود لوله گذاری این فاز تا دو ماه آینده به پایان رسد.

 

به گزارش ایلنا از روابط عمومی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران؛ اجرای موفقیت آمیز این عملیات در مقطع کنونی در حالی صورت می‌گیرد که این عملیات در کیلومتر 1.4 با شکستن یکی از شیرهای تنظیم هوای تنشنر (ترمز نگه دارنده لوله) دچار وقفه گردیده بود.با توجه به تجارب پیشین شرکت IOEC و لوله گذاری بیش از 4400 کیلومتر خط لوله در بستر دریا (شامل بیش از 15 خط از فازهای مختلف پارس جنوبی و خطوط مختلف پروژه های فلات قاره)، در همان ساعات نخستین پس از وقوع حادثه؛ اقدامات اصلاحی به منظور کنترل خط لوله و تعمیر شیر هوای صدمه دیده صورت گرفت و عملیات بازیافت خط لوله 32 اینچ به سرعت انجام و عملیات لوله گذاری خط 13B با شناور اوشنیک 5000 مجددا و پس از 5 روز از سر گرفته شد."

لازم به ذکر است؛ شناور استراتژیک اوشنیک 5000 در اسفندماه سال 90 فعالیت خود را در بخش فراساحل کشور آغاز کرده است. طراحی و ساخت این شناور به منظور نصب سازه‌های سنگین دریایی تا وزن 4500 تن و انجام عملیات لوله گذاری با سیستم دبل چوینت تا قطر 1500 میلیمتر با ظرفیت حداکثر 4 کیلومتر در روز در آبهای نیمه عمیق حداکثر  تا100 متر، انجام شده است. گفتنی است، تاکنون تنها از ظرفیت نصب این شناور در پروژه های فراساحلی بهره گیری شده بود؛ تا آنجا که نصب اغلب سکوهای پارس جنوبی (12 سکو) توسط شناور یاد شده صورت گرفته است. شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در جهت بهره‌برداری بهینه و استفاده حداکثری از شناور فوق مدرن و سنگین اوشنیک 5000 و همچنین لزوم اجرای حدود 500 کیلومتر عملیات لوله‌گذاری در سال جاری براساس برنامه ریزی های انجام شده ، بهره گیری از ظرفیت لوله گذاری این شناور را نیز در برنامه دارد. این شناور در حال حاضر حدود 10 کیلومتر لوله گذاری انجام داده است.

شرکت تاسیسات دریایی در فاز 13 میدان گازی پارس جنوبی؛ انجام عملیات شورپولینگ (کشش خط لوله از دریا به خشکی) خط لوله فاز A 13 را برعهده داشته که تا کیلومتر 3 با موفقیت انجام شده است. پس از انجام این عملیات؛ نیز عملیات کشش خط لوله از دریا به خشکی خط لوله B 13 از سوی متخصصان این شرکت در تاریخ 28 خردارد ماه آغاز  شده است که هم اکنون نیز ادامه دارد.

گفتنی است، شرکت صدرا به عنوان کارفرمای لوله گذاری فاز 13B انجام عملیات شورپولینگ فاز 13A و لوله گذاری صادراتی و درون میدانی فاز 13B را به شرکت تاسیسات دریایی واگذار کرده است. در حال حاضر مذاکرات به منظور واگذاری خط‌لوله صادراتی و همچنین درون میدانی  فاز 13A به شرکت تاسیسات دریایی نیز در دست انجام می‌باشد.

 

پارس جنوبی روابط عمومی قطر وزن برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر