کد خبر: 530480 A

عبدالناصر همتی مطرح کرد:

رییس کل بیمه مرکزی گفت: پس از تحریم‌ها در عرصه روابط بین‌المللی صنعت بیمه برای سرمایه گذاری در شرکت‌های بیمه و تعامل با آنها تحولات خوبی رخ داد که نیاز به شفافیت صورت های مالی و تطبیق گزارشگری مالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی را بیشتر می‌کند.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در سومین همایش پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی صنعت بیمه افزود: با اجرای مطلوب استانداردهای مالی جهانی سلامت مالی بیمه گران تضمین می‌شود و این موضوع نیازمند انعکاس به موقع و شفاف ریسک های بیمه ای و تغییرات آن است تا تاثیر مناسبی بر اقتصاد جهانی بگذارد. بنابراین صورت های مالی شرکت های بیمه نیازمند انعکاس شفاف ریسک‌های بیمه‌ای و تغییرات آن و رویه های خاص حسابداری است.

به گفته این مسوول، مجموعه‌ای از استانداردهای گزارشگری مالی، می تواند منافع سرمایه گذاران شرکت های بیمه را تضمین کند.

همتی گفت: شرکت‌های بیمه، مردم و شرکت‌ها را در انتقال ریسک پشتیبانی می‌کنند و بیمه‌گران همانند سایر موسسه‌های سرمایه‌گذار، سرمایه گذاران مهم بلند مدت به شمار می روند.

وی افزود: استقرار استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (آی.اف.آر.اس) ضرورت غیرقابل انکار برای ورود به بازارهای بین‌المللی است.

رییس شورای عالی بیمه اضافه کرد: با توجه به وضع و تاثیر تعهدات بیمه ای، سهم عمده انطباق گزارشگری مالی در صنعت بیمه باید با استاندارد خاص بین‌المللی بیمه‌ای صورت گیرد که مسائل تکنیکی و فنی زیادی را در مقابل ما قرار می دهد. «در IFRS 4 تاکید بیشتر بر روی شفاف سازی و افشای اطلاعات بود اما IFRS17 بر تاثیر محیط اقتصادی بر متغیرهایی تاکید دارد که ریسک شرکت های بیمه و سود و زیان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بنابراین ما باید خود را برای پیاده سازی IFRS17 آماده کنیم»

وی ادامه داد: ابتدا باید ترجمه آن به تایید سازمان حسابرسی برسد بعد اقدام های لازم را آغاز کنیم که مستلزم همکاری مشترک سازمان حسابرسی، انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حرفه ای صنعت بیمه، سندیکای بیمه گران ایران، پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی است.

همتی اعلام کرد: در ایران حدود 70 درصد دارایی های شرکت های بیمه از محل تعهدات بیمه ای آنها تامین می شود که به عنوان ذخایر فنی محسوب می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه سهم بازار بیمه زندگی در کشور 14 درصد است و ذخیره ریاضی قابل توجهی نسبت به سایر ذخایر فنی ما نیست. با توجه به برنامه ششم سهم تعهدات و ذخایر بیمه افزایش می‌یابد تا سهم و وزن استاندارد خاص بیمه‌ای در مقایسه با استانداردهای عمومی بیشتر شود.

بیمه مرکزی عبدالناصر همتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر