کد خبر: 531567 A

مدیرعامل اتحادیه آبزیان در گفتگو با ایلنا:

مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: در سال 96 حداکثر تا 320 هزار تن تولید آبزی در کشور خواهیم داشت اما این میزان با اهداف برنامه ششم توسعه فاصله بسیاری دارد.

ارسلان قاسمی مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی تکثیر، پرورش وصادرات آبزیان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا،‌ در خصوص تولید و صادرات آبزیان در سال جاری اظهار کرد: مطابق هدف‌گذاری که در برنامه ششم توسعه انجام شده در بحث آبزیان ما امسال باید 481 هزار تن محصولات آبزی  تولید کنیم اما با تمام محصولاتی که تا پایان سال تولید می شود امسال حداکثر تا 320 هزار تن تولید خواهیم داشت که با هدفی که در برنامه توسعه بیان شده فاصله داریم.

وی افزود: این فاصله از برنامه ششم توسعه دلایل متعددی دارد که می توان به مشکلات سیستم بانکی، سیستم فرآوری، مشکلات واردات، مشکل نقدینگی و... اشاره کرد. با همه این اوصاف اما پیش بینی ما این است که امسال نزدیک 500 میلیون دلار صادرات هم داشته باشیم که هم در بحث میگو، کپور ماهیان، قزل آلا، ماهی های خاویاری وکنسرو ماهی تن است.

قاسمی در رابطه با افت مصرف آبزیان در فصول گرم سال خاطر نشان کرد: طبق یک روندی که در کشور جا افتاده در فصل تابستان بازار کمتر از ماهی استقبال می کند و میزان مصرف پایین خواهد آمد. پیک مصرف ما در فصل پاییز، زمستان و نزدیک عید است.

وی با بیان اینکه بخش شیلات راندمان مثبتی را در ارزآوری برای کشور ایجاد می‌کند اذعان داشت: در کشاورزی بخش شیلات، آبزی پروری و صادرات آبزیان جز معدود بخش هایی محسوب می‌شود که تراز تجاری آن مثبت است. تراز تجاری بخش کشاورزی به خاطر واردات نهاده ها مانند ذرت و کلزا که رقم های مهمی را در کشور تشکیل می دهند منفی است اما تراز تجاری بخش شیلات به خاطر صادرات نسبتا مثبت است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر، پرورش وصادرات آبزیان ایران عنوان کرد: گستره صادرات آبزی ما حدود 25 کشور در اقصی نقاط دنیا است. صادرات ما همه قاره ها را در بر می گیرد. بیشترین بازارهای ما کشورهای آسیای جنوب شرقی، کشورهای اروپایی و کشورهای آفریقایی است.

آبزیان شیلات تولید میگو صادرات آبزی پرورش آبزی ارسلان قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر