کد خبر: 544371 A

معاون وزیر راه و شهرسازی:

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با تلاش و تخصص مهندسان ایرانی احداث دو دستگاه تونل به طول 1650 متر در راه‌آهن قزوین- رشت واقع در یکی از سخت‌ترین محیط‌های زمین‌شناسی منطقه رودبار به اتمام رسید.

به گزارش  ایلنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی تکمیل دو دستگاه تونل  در محور راه آهن قزوین- رشت را یکی از سخت‌ترین بخش‌های احداث محور قزوین- رشت دانست و گفت: این دو دستگاه تونل در منطقه‌ای قرار دارد که بافت زمین مدام در حال تغییر است و حفاری تونل در این موقعیت بسیار کند و با مشکلات فراوان پیش می‌رود.

وی با اشاره به طول این دو دستگاه تونل اظهار داشت: تونل‌های سه و پنج در قطعه 4 الف محور در محدوده رودبار قرار دارند که اولی به طول 598 متر و دیگری به طول هزار و 52متر است و حفاری هر کدام از با توجه به موارد یاد شده 10 سال به طول انجامیده است.

خادمی در ادامه افزود: وجود آب‌های فراوان زیرزمینی، ساختار متغیر زمین‌شناسی در منطقه رودبار از عوامل اصلی طولانی شدن حفر تونل‌ها بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی توان مهندسان ایرانی در این زمینه را شایان توجه دانست و تاکید کرد: با توجه به پیشنهادهای فراوان برای به کارگیری متخصصان خارجی، طراحی، عملیات حفاری و ایمن‌سازی این دو دستگاه تونل به دست متخصصان و مهندسان ایرانی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه حجم عملیات در این دو دستگاه تونل را قابل توجه ارزیابی کرد و افزود: 2 هزار و 500 تن قاب، هزار و 670 تن آرماتور، 415 تن مش و 25 هزار و 800 متر مکعب بتن در احداث این تونل‌ها به کار رفته است.

گفتنی است ؛ راه‌آهن قزوین- رشت دارای 52 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر است و با اتمام کار این دو دستگاه پیشرفت فیزیکی تونل‌ها به 98 درصد رسید.

راه آهن قزوین- رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر