کد خبر: 547780 A

عباسعلی اسلامی:

اسلامی گفت: سوآپ اقدامی است که باید در جهت منافع ملی راه‌اندازی شود چرا که به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی می‌توانیم از این مسئله به خوبی بهره‌برداری تجاری داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباسعلی اسلامی رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز، پتروشیمی در نشست خبری با اشاره به اینکه اتحادیه بیش از 300 شرکت تولیدی و بازرگانی را در عضویت دارد که در بخش‌های مختلف پتروشیمی، قیر، فرآورده‌های روغنی و پارافینی، سوآپ و بانکرینگ فعالیت دارند، اظهار داشت: بیش از 14 شرکت پتروشیمی از اعضای شاخص اتحادیه هستند که صادرات عظیمی در بخش پتروشیمی دارند.

وی با بیان اینکه اتحادیه به عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنفی-صادراتی در زمینه تنظیم صادرات جهت رقابت سالم بین صادرکنندگان در بازار هدف و شناسایی بازارهای هدف و همچنین تسهیل امر صادرات قدم برمی‌دارد، خاطرنشان کرد: ما در تعامل با دولت و دیگر نهادها فعالیت می‌کنیم.

اسلامی مجموعه صادرات اعضای اتحادیه را حدود 25 درصد صادرات کل کشور ذکر کرد و افزود: نظر اتحادیه بر این است که این ارقام سال به سال افزایش یافته و در جهت صادرات کشور موثر واقع شود.

وی با اشاره به توقف سوآپ و ترانزیت کالا طی چند سال گذشته تاکید کرد: سوآپ اقدامی است که باید در جهت منافع ملی راه‌اندازی شود چرا که به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی می‌توانیم از این مسئله به خوبی بهره‌برداری تجاری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه با آمادگی کامل در کنار نهادهای مربوطه جهت راه‌اندازی مجدد سوآپ همکاری خواهد کرد، تصریح کرد: در زمان وزارت میرکاظمی به دلیل آنچه فساد و رانت گفته می‌شد سوآپ نفت و فرآورده‌ها به یکباره متوقف شد اما اکنون ما به عنوان نماینده بخش خصوصی تقاضا داریم که دوباره راه‌اندازی شود.

اسلامی  با اشاره به اینکه اتحادیه هیچ دخالتی در سیاست‌هایی که دولت اتخاذ می‌کند، ندارد گفت: اتحادیه یک تشکل صنفی و اقتصادی است و در جهت‌گیری‌های سیاسی شراکت ندارد. ضمن اینکه اساسنامه نیز این اجازه را به ما نمی‌دهد.

پتروشیمی دولت شاخص نفت نماینده بخش خصوصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر