کد خبر: 547930 A

رفیع‌فر گفت: در صورتی که ارز تک نرخی شود رقابت ناسالم و رانت از بین خواهد رفت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سعید رفیع‌فر عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در نشست خبری با اشاره به اهمیت ایجاد نهاد رگولاتوری اظهار داشت:‌ ایجاد نهاد رگلاتوری به اشتغال‌زایی کمک زیادی می‌کند زیرا یک واحد تولیدی می‌داند که در آینده چه حجمی از محصولات را تولید خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد نهاد رگولاتوری بحث جدیدی در کشور نیست و قبلا نیز در مخابرات اجرا شده است، خاطرنشان کرد: با اجرای رگولاتوری واحدهای تولیدی بهتر و با خیال راحت می‌توانند برنامه‌های توسعه‌ای خود را دنبال کنند.

وی در ادامه این نشست به بحث تک نرخی شدن ارز اشاره و خاطرنشان کرد: در صورتی که ارز تک نرخی شود رقابت ناسالم و رانت از بین خواهد رفت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد و اتحادیه نیز با هر عددی که بازار بر سر آن به تعادل برسد و وحدت رویه وجود داشته باشد موافق است.

رفیع‌فر همچنین به بحث خوراک واحدهای تولیدی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر  پالایشگاه‌ها پایین دست و پتروشیمی ها با نرخ ارز مبادله‌ای خوراک دریافت می‌کنند اما در مورد بعضی از واحدهای کوچک و پارافینی این موضوع صدق نمی‌کند.

وی همچنین به برگزاری جلساتی بین اتحادیه و بورس کالا اشاره کرد و گفت: در این جلسات پیشنهاداتی برای اصلاح آیین نامه اجرایی ارائه کردیم چرا که در حال حاضر آیین نامه‌ها یک طرفه و به نفع عرضه کنندگان است. بنابراین امیدواریم که سازمان بورس برای شفافیت بیشتر پیشنهادات را در آیین نامه‌های اجرایی لحاظ کند.

ارز اشتغال بخش خصوصی رقابت فرآورده های نفتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر