کد خبر: 572782 A

رئیس کانون صرافان در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس کانون صرافان گفت: بر اساس دستورالعمل، انجام معاملات غیرفیزیکی که خرید و فروش‌های مجازی را شامل می‌شود، غیرقانونی است و صرافان نمی‌توانند ارزهای الکترونیکی را معامله کنند.

سعید مجتهدی، رئیس کانون صرافان، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص خرید و فروش بیت کوین در ایران، گفت:  خرید و فروش بیت کوین در صرافی غیر قانونی است؛ در حقیقت معاملات پول دیجیتالی بیت کوین به صورت الکترونیکی و در فضای مجازی انجام می‌شود و دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است،  مجوز چنین فعالیتی را به صرافی‌های کشور نداده است.

سعید مجتهدی با بیان این که معاملات غیر فیزیکی در صرافی‌ها غیر قانونی است، افزود: بر اساس دستورالعمل، انجام معاملات غیرفیزیکی که خرید و فروش‌های مجازی را شامل می‌شود، غیرقانونی است و صرافان نمی‌توانند ارزهای الکترونیکی را معامله کنند.

رئیس کانون صرافان ادامه داد: باید قانون برای پدیده‌های نوظهور تدوین شود تا امکان معامله برای ارزهای دیجیتالی ایجاد شود چرا که در غیر این صورت امکان سوء استفاده و کلاهبرداری با استفاده از این پدیده‌های جدید ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرد: تا به امروز گزارشی  مبنی بر خرید و فروش بیت کوین در صرافی به دست ما  نرسیده است.

لازم به ذکر است؛ ادعای عدم خرید و فروش بیت کوین از سوی ریاست کانون صرافان در حالی عنوان شده است که بیت کوین در صرافی‌های تهران پدیده‌ای رایج است و برخی از صرافی‌‌های خیابان فردوسی تهران نیز در کنار ارزهای رایج به خرید و فروش بیت کوین می‌پردازند. همچنین استقبال بسیار زیاد مردم از بیت کوین و سود بالای واسطه برای خرید و فروش پول دیجیتالی بیت کوین باعث شده تا صرافی‌های آنلاین بسیار زیادی به صورت سایت یا حتی کانال تلگرامی ایجاد شود.

صرافی صرافان بیت کوین پول دیجیتال صرافی بیت کوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر