کد خبر: 577200 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رفع فقر و ایجاد اشتغال دو هدف عمده دولت دوازدهم در بودجه سال ۹۷ است.

به گزارش ایلنا؛ علی ربیعی با حضور در یک برنامه تلویزیونی افزود: امسال دو هدف عمده در سیاستگذاری خود در نظر گرفتیم که تا پایان دولت دوازدهم باید اجرایی شود که در گام نخست از بودجه سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

وی افزود: با توجه به اینکه این دو مسئله رفع فقر و ایجاد اشتغال با وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط است بودجه بیشتری برای این وزارتخانه در نظر گرفته شده است.

ربیعی با تاکید بر اینکه برنامه ما به ایجاد اشتغال منتهی خواهد شد، افزود: برنامه بسیار منظمی در حوزه مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال داریم.

وی با بیان اینکه هرگز توسعه را به قیمت له شدن فقرا نمی‌خواهیم، اضافه کرد: برنامه ما اشتغال فراگیر ضد فقر است و هدف ما رشد و توسعه به هرقیمت و بدون توجه به رفع فقر نیست.

ربیعی با اشاره به اینکه در سال های ۹۴ و ۹۵ رقم جمعیت فعال کشورمان به طور بی سابقه به میزان ۹۰۰ هزار نفر افزایش یافت، گفت: هر میزان شغل ایجاد کنیم تعداد بیکاران ثابت می‌ماند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در شش ماه نخست امسال ۳۵۵ هزار دفترچه اولی تامین اجتماعی داشتیم، افزود: در گذشته به ازای دو شغل رسمی یک شغل غیر رسمی داشتیم اما به علت رکود طولانی، اکنون به ازای هر شغل رسمی یک شغل غیر رسمی داریم به این ترتیب ما می توانیم بگوئیم حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم و تا پایان امسال به عدد قابل توجهی خواهیم رسید.

ربیعی با اشاره به اینکه معمولا مسائل اقتصادی و اجتماعی با تاخیر زمانی به دوره بعد منتقل می شود، ادامه داد: از سال ۱۳۷۶ به مدت ۸ سال خط رشد دیده می شود و بعد از آن ۲ تا ۳ سال ادامه دارد سپس خط رشد کمتر شد.

وی اضافه کرد: در ۵۰ سال اخیر از نظر مصرف بر روی آب و خاک فشار آوردیم و تبعات آن به دولت یازدهم منتقل شد از جمله خشک شدن دریاچه هایی که به مدت ۴۰ سال سیاست های غلط بر آن اعمال شد. 

ربیعی با بیان اینکه بیش از ۶۰ سال به صندوق های بازنشستگی بی اعتنایی شد و در این دولت به آن توجه کردیم،  گفت: با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم چشم انداز روشنی برای رفع فقر و ایجاد اشتغال خواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: ­متولدین دهه ۶۰ به سن ۲۵ تا ۳۴ سال رسیده اند که سن ورود به بازار کار است و در ۱۰ سال اخیر بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور را افراد ۱۵ تا ۳۴ سال تشکیل داده اند و متقاضی کار هستند اما کیک اقتصاد کوچک شده است.

وی با بیان اینکه انفجار جمعیتی در دهه ۶۰ فرصت شغلی را برای آنان کمتر کرده است، ادامه داد: باید برای دهه شصتی ها و دهه هفتادی ها و نیمه های دهه هشتادی چاره اندیشی کنیم.

ربیعی گفت: از یک طرف عرضه نیروی کار افزایش یافت و از طرف دیگر تمایل مردم برای کار بیشتر شد و دانش آموختگان هم به شغل های خاص خود نیاز دارند.

وی افزود: زمانی ۲۰ درصد نیروهای کار ما تحصیل کرده و ۸۰ درصد زیر دیپلم بودند اما در ۱۰ سال اخیر این سهم افزایش یافت و در سال ۱۳۸۵، ۲۰ درصد افراد بیکار، دانش آموخته بودند و در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۴۰ درصد رسید و این به معنی آن است که با شغل های سنتی روبرو نیستیم و این مسئله قابل توجه است.

ربیعی با اشاره به اینکه شغلی که ایجاد می کنیم باید منجر به رشد و بهره وری شود، اضافه کرد: برای حق بیمه کارگر ۱۰۰ میلیارد تومان دریافت کردیم و امیدواریم تا پایان سال قسط های بعدی را هم دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه مسیری که طی کردیم درست بود اما کافی نبود، افزود: ۴۵ کارشناس بین المللی از کشورهایی که شبیه کشور ما بودند به ایران آمدند و با همفکری آنها و کارشناسان داخلی این برنامه ها را استخراج کردیم.

ربیعی افزود: با تدابیر آقای روحانی ثبات اقتصادی ایجاد و روابط اقتصادی ما با جهان تسهیل شد.

وی با بیان اینکه حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار بیکار در کشورمان داریم، گفت: باید هر سال هم برای ورودی های جدید به بازار کار شغل ایجاد کنیم و هم از تعداد بیکاران فعلی بکاهیم و این مشکل است.

ربیعی افزود: از تابستان پارسال تا تابستان امسال بیش از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم اما این تعداد کافی نیست به همین علت تمرکز اصلی ما بر روی ایجاد اشتغال است.

ربیعی با اشاره به اینکه نوسازی بافت فرسوده از جمله برنامه های دولت است افزود: صنعت ساختمان به طور مستقیم ۴۰ شغل و به طور غیرمستقیم بیش از ۲۰۰ شغل را به حرکت در می آورد.

وی اضافه کرد: با نوسازی بافت فرسوده علاوه بر بهبود معماری شهر و مقاوم سازی ساختمان ها، مسکن بیشتری برای طبقات پایین جامعه فراهم می شود.

ربیعی با اشاره به اینکه برنامه هایی برای بهبود حمل و نقل شهری و بین شهری داریم افزود: این برنامه ها می تواند بیش از ۳۰ هزار شغل ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه برنامه جامع فقرزدایی داریم گفت: جامعه ما به علت کوچک شدن کیک اقتصاد نیاز به برنامه ریزی و کار بیشتری برای رفع فقر دارد.

ربیعی با بیان اینکه دهک های میانی آسیب پذیرند و ممکن است به دهک های پایین تر سقوط کنند، افزود: حداکثر درآمد دهک ششم در بهترین حالت، دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و مراقب افراد دهک های پایین هستیم و همه سیاست ما این است که بر روی دهک های اول، دوم و سوم تمرکز کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زیرساخت های خوبی را ایجاد کردیم اما از آن برای ایجاد شغل به درستی استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ای که شاه اعلام کرده بود طب ملی جزو آرزوهای انقلاب سفید بود، ما طرح تحول سلامت را اجرا کردیم و ۱۱ تا ۱۲ میلیون حاشیه نشین شهری دارای دفترچه بیمه سلامت شدند.

ربیعی با بیان اینکه اکنون کودکی نیست که تمایل به مدرسه رفتن داشته باشد اما نتواند به مدرسه برود،  افزود: قدرت خرید سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۸۹ برای کارگران ۴۰ درصد کاهش یافت، از سال ۹۳ تا کنون ۲۷ درصد آن را جبران کردیم.

این مسئول با اشاره به اینکه قدرت خرید بازنشستگان در طول ۸ سال، ۶۷ درصد کاهش یافت، گفت: ما نمی توانیم به یک باره ۶۷ درصد به حقوق آنان اضافه کنیم اما باید در راستای جبران این موضوع، جهت گیری و تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه خانوار ۵ نفری مستمری بگیر ما اکنون حدود ۶۴۰ هزار تومان دریافت می کند که باید افزایش یابد، اضافه کرد: حدود ۸۰۰ هزار نفر را هم شناسایی کردیم که مستحق دریافت مستمری هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگرانی داریم که چند ماه حقوق دریافت نکردند، افزود: ۱۶ هزار میلیارد تومان برای جلوگیری از بیکار شدن شاغلان و تثبیت شغل در نظر گرفتیم.

ربیعی با اشاره به اینکه سه سال پیش، از رکود خارج شدیم، گفت: ثبات و آرامش ایجاد شده و فضای عقلانی شکل گرفته است و نباید ناامیدی را در جامعه ایجاد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره بازنشسته ها با اشاره به اینکه سعی کردیم صندوق ها را پایدار کنیم، افزود: سن بازنشستگی در ایران تغییر یافت و نسبت جمعیت حقوق بگیر حق بیمه پرداخت کن بر هم خورد.

ربیعی افزود: باید سعی کنیم مشاغل غیررسمی را رسمی کنیم تا بتوانیم حق بیمه دریافت کنیم تا به پایداری صندوق ها کمک شود.

وی ادامه داد: صندوق ها باید قدرت داشته باشند تا مستمری ها را بهبود ببخشند و وابستگی خود را به دولت کاهش دهند.

ربیعی با بیان اینکه سالمندی ما نباید با فقر، بیماری و معلولیت توأم شود، افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوع سالمندی و سند جامع مربوط به آن پرداخته اند.

وی گفت: اگر بتوانیم از محل هدفمندی بودجه سال آینده منابع بیشتری را بدست بیاوریم در جهت ترمیم صندوق های بازنشستگی استفاده خواهیم کرد و وضع مستمری بگیران را بهبود می بخشیم.

ربیعی افزود: مزد کارگری باید از تورم پیشی بگیرد و در این جهت تلاش خواهیم کرد.

 

 

 

ایجاد اشتغال بودجه دولت فقر کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر