کد خبر: 577655 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی عنوان کرد؛

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با همکاری مردم و مسئولین و با اقدامات مدیریتی این شرکت در سطح حوضه آبریز و رواناب‌های سطحی و علی رغم کاهش بی سابقه بارندگی های پاییزی در استان، رودخانه قره چای جان دوباره گرفت.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، «عزت اله آمره ای» مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی در توضیح این خبر افزود: قره چای یکی از دو رودخانه بزرگ و دائمی استان مرکزی به طول تقریبی ۵۴۰ کیلومتر است که از ارتفاعات شهرستان‌های شازند و اراک سرچشمه گرفته، در جهت غرب به شرق استان مرکزی جریان دارد و با گذشتن از شهرستانهای خنداب و کمیجان و فراهان و تفرش در نهایت به سد الغدیر ساوه می‌ریزد.

وی ادامه داد: چند سالی بود که این رود خانه به علت کاهش نزولات آسمانی چندان جاری نبود، اما طی دو سال اخیر این رودخانه با اقدامات خوبی که از سوی این شرکت و همکاری مردم صورت پذیرفت، بار دیگر جریان پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی به دو اتفاق خوب که طی سال‌های اخیر برای مدیریت آب به وقوع پیوسته اشاره کرد و گفت: اقدام نخست اینکه با همکاری فرمانداران و کشاورزان مناطق در فصول غیر زراعی که نیاز به آبیاری اراضی و باغات وجود نداشت، دریچه‌ها و سر دهنه‌های انهار واقع در حوضه آبریز قره‌چای شامل شهرستان‌های شازند، خنداب و کمیجان تا تفرش مسدود و در نتیجه جریان آب در رودخانه به خوبی مدیریت شده است.

وی گفت: دومین اقدام مهم و مؤثر توسط شرکت آب منطقه‌ای مرکزی اقدام در مورد لایروبی مسیر رودخانه قره‌چای بود که به جریان سریع آب کمک شایانی کرده است.

وی اظهار داشت: این اقدامات سبب شده است بار دیگر و علی رغم کمبود بارش‌ها جریان آب در رودخانه قره چای برقرار گردد به طوری که این امر علاوه بر احیاء این رودخانه و بهبود وضعیت منابع آب زیرزمینی، اثرات زیست محیطی بسزایی در منطقه داشته است.

آمره ای ادامه داد: عدم نظارت و مدیریت صحیح و بهره برداری بی رویه توسط انسان‌ها عامل اصلی نابودی رودخانه قره چای می‌باشد که این اتفاق نشان داد با اطلاع رسانی عمومی و آگاه‌سازی، مشارکت مردم افزایش می‌یابد و آنان در حفاظت و نگهداری منابع آب همراه و همسو خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی افزود: با این اوصاف انتظار می‌رود به این اقدامات که در راستای مدیریت حوضه آبریز صورت گرفته است توجه و عنایت بیشتری شده و این دو اقدام به صورت مداوم عملیاتی شود چرا که آب مسئله‌ای است ملی و همه مسئولان و مردم باید در جهت حفاظت از آن بکوشند.

 

استان مرکزی چای وزارت نیرو آب زیرزمینی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر