کد خبر: 187420 A

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس؛

استراتژی مناطق آزاد مبتنی بر محرومیت‌زدائی هنوز محقق نشده است / ارزیابی مناطق آزاد تاکنون منفی بوده و مکانیابی آنان نیز درست نیست و باید مطابق برنامه آمایش سرزمین انجام شود

یک نماینده مجلس با بیان این‌که رویکرد مناطق آزاد تا بدین هنگام واردات‌محور بوده است، اظهار داشت: شکاف طبقاتی تنها دستاورد این مناطق است.

«حسن کامران‌دستجردی» در گفتگو با ایلنا با بیان این‌که استراتژی مناطق آزاد صادرات و توسعه مناطق بوده است، تصریح کرد: نه تنها این هدف محقق نشده بلکه از منطقه محرومیت‌زدایی نیز نشده است.

وی در خصوص این‌که جزیره هرمز دارای اهمیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک است، افزود: الحاق این جزیره علاوه بر این‌که توجیه اقتصادی ندارد، باید توسط ستاد کل نیروهای مسلح در کمیسیون اقتصاد بحثشود.

نماینده اصفهان ادامه داد: ارزیابی مناطق آزاد تاکنون منفی حتی در چنین موردی نیز مکانیابی آنان نیز درست نیست و باید مطابق برنامه آمایش سرزمین انجام شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، افزود: اگر بدون توجه به تشخیص نوع بهره‌برداری از سرزمین عمل کنیم این اقدامی شتابزده بوده و دچار تفکر بخشی می‌شویم.

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس درباره الحاق جزیره هرمز به محدوده آزاد قشم به ایلنا گفت: قبل از آزادسازی جزیره هرمز باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

«مهرداد بائوج‌لاهوتی» تأکید کرد: الحاق جزیره هرمز به محدود منطقه آزاد قشم با توجه به این‌که در حال حاضر جزیره هرمز از منابع دولتی بهره‌مند می‌شود به صلاح هرمز نیست و هرمزنشین‌ها از منابع دولتی محروم خواهند شد.

نماینده لنگرود افزود: معافیت‌های مناطق آزاد در جهت تقویت سرمایه‌گذاری در کشور باید باشد ولی اگر واقعاً خوب عمل شود. در شرایط کنونی واردات تقویت شده و آسیب زیادی از این جهت به کشور وارد آمده است.

کارگران مناطق آزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر