کد خبر: 232096 A

قائم‌مقام وزیر کار خبر داد:

«از زمانی که سیاست‌های انقباضی اتخاذ شد نیز شاخص‌های افسار گسیخته تورم مهار و رو به بهبود است. / همانگونه که دولت تدبیر و امید با اقتدار در صحنه‌های بین الملل گام برداشته در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی نیز گام‌های خوبی برداشته است.»

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۲۰ درصدی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری طی یک سال اخیر خبر داد اما توضیح نداد این کاهش حاصل اشتغال مجدد مقرری‌بگیر بوده است یا اتمام مدت زمان حمایت بیمه بیکاری از کارگر بیکار.

به گزارش ایلنا، دکتر ابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز در مراسم افتتاحیه «همایش ملی رفاه اجتماعی در برنامه ششم توسعه» که در محل این وزارتخانه برگزار شد، گفت: در قانون اساسی ایران توجه ویژه‌ای به رفاه اجتماعی شده است و در اصول ۲۹،۳۱ و ۴۳ چندین حق از جمله نیازمندی‌های آموزشی، پوشاک، درمان و تامین اجتماعی و امکانات برای همه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در اصول دیگر قانون اساسی حقوق برای زنان باردار و زنان سرپرست خانوار نیز مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و در جمهوری اسلامی همواره برنامه‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی اجرا شده و توجه به حوزه رفاه نیز در روح قانون اساسی و انقلاب اسلامی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی از سیاست‌های حمایتی و بیمه‌ای حمایت شده است، تصریح کرد: بعد از انقلاب نیز نظام یارانه‌ای وجود داشته است و هم اکنون این نظام به شکل دیگری ادامه دارد.

دکتر فیروزآبادی در ادامه افزود: نگاه کشورمان در دولت تدبیر و امید به توسعه اجتماعی و اقتصادی است و در طول یکسال اخیر در نظام بهداشت و درمان و پوشش‌های بیمه‌ای، یارانه‌های هدفمند و حمایتی با توجه به اینکه فشارهای اقتصادی هم وجود داشت، اقدامات خوبی صورت گرفت.

وی در ادامه با بیان که از زمانی که سیاست‌های انقباضی اتخاذ شد نیز شاخص‌های افسار گسیخته تورم مهار و رو به بهبود است، تصریح کرد: همچنین افرادی که تحت پوشش صندوق‌های بیمه بیکاری بودند حدود ۲۰ درصد کاهش یافتند.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همانگونه که دولت تدبیر و امید با اقتدار در صحنه‌های بین الملل گام برداشته در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی نیز گام‌های خوبی برداشته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به حوزه رفاه اجتماعی نیز شده و در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز جلسات تخصصی با حضور مقام عالی وزارت و معاونت رفاه اجتماعی برگزار شد و در حال جمع آوری اطلاعات این حوزه هستیم و این همایش نیز در این زمینه به ما کمک خواهد کرد.

دکتر فیروزآبادی در ادامه افزود: با نگاه به بر نامه‌های چهارم و پنجم توسعه می‌توان دریافت که همه برنامه‌های حوزه رفاه اجتماعی به خوبی محقق نشده‌اند لذا امیدوارم که با آسیب شناسی‌های فنی و تخصصی بتوانیم گام‌های خوبی در آینده برداریم.

وی با بیان اینکه ما رفاه فراگیر مدنظرمان است، افزود: در طراحی نظام رفاهی ۴ اصل فراگیری جغرافیایی و شمول همه آحاد جامعه، فقر و خانواده، پایداری منابع مدنظرمان است و ما باید بتوانیم با حمایت از نظام رفاهی با حداقل هزینه به اهدافمان برسیم و متناسب با نظام رفاهی سرویس دهی کنیم.

قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در نظام رفاهی با استاندارهایی که شایسته نظام جمهوری اسلامی است فاصله داریم و در نظام بیمه‌ای نیز هم مشکلاتی وجود دارد که باید همه این‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: نظام حمایتی را باید بر اصل پیشگیری و توانمندی طراحی کنیم که نقش همه سازمان‌ها در بخش پیشگیری از آسیب‌ها باید شفاف شود.

وی با بیان اینکه در نظام نهادی و ساز و کار‌های خودمان نیز باید اصلاحات اساسی انجام دهیم، تاکید کرد: باید در نظام بیمه‌ای اصلاحات اساسی انجام شود و در مدیریت منابع و مصارف نیز تجدید نظر صورت گیرد.

دکتر فیروزآبادی با بیان اینکه برای انجام این ماموریت خطیر باید از آحاد جامعه و نخبگان نیز استفاده کنیم، تصریح کرد: برای بهبود شاخص‌های رفاه باید همه آحاد جامعه، سیاسیون و نخبگان و… زیر پرچم اعتلای اجتماعی قرار گیرند تا بتوانیم از آرا و کمک‌های آحاد جامعه استفاده کنیم.

اقتصادی و اجتماعی انقلاب بیکاری پوشش تورم حقوق خانواده دولت شاخص وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر