کد خبر: 119548 A

مدیر کل انتقال خون استان البرز خبر داد:

مردم در ایام خاص به پایگاه های انتقال خون هجوم نیاورند. / پلاکت های خون فقط ۳ روز از زمان خون گیری قابلیت ماندگاری دارند. / انتقال خون استان البرز به دلیل کمبود منابع دچار مشکلات بسیاری‌ست. / ساختمان انتقال خون استان البرز به دلیل قدیمی بودن و ایراداتی که سازمان ممیزی به آن وارد دانسته در آستانه تعطیلی‌ست.

ایلنا: انتقال خون استان البرز، امکانات خونگیری، نگهداری، انتقال و استفاده حجم بالایی از پلاکت‌های خونی به خصوص در روزهای خاص مثل ایام تاسوعا و عاشورا را ندارد.

به گزارش ایلنا در کرج، مدیر کل انتقال خون استان البرز با اشاره به این مطلب در نشست مطبوعاتی خود که به همین منظور ترتیب داده بود گفت: همه ساله در ایام ماه محرم به خصوص تاسوعا و عاشورای حسینی، شاهد هجوم گستردهٔ مردم به مراکز انتقال خون هستیم که این ثواب شرعی در صورت نبودن آمادگی و امکانات لازم بیهوده جلوه خواهد کرد.

حسن حسینی در ادامه با اعلام این مطلب که در روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین سال ۹۱ نسبت به مدت مشابه سه برابر افزایش خون گیری از مردم داشتیم افزود: متاسفانه امسال سازمان انتقال خون استان البرز امکانات مناسبی برای دریافت حجم بالای خون گیری در این ایام را ندارد. در سال گذشته و در این ایام، ۱۲ پزشک در سازمان فعالیت داشتند که امسال به دلیل کمبود منابع مالی بیش از ۵ پزشک را نتوانسته‌ایم به خدمت بگیریم.

وی در ادامه با بیان این مطلب که در تاسوعا و عاشورا ی امسال فقط مراکز فردیس و گلشهر آمادگی خون گیری از مراجعین را دارند اظهار داشت: از آنجایی که در سال گذشته طبق آمار به دست آمده با مراجعه ۱۶۰۰ نفری در ایام تاسوعا و عاشورا به مراکز انتقال خون استان مواجه بودیم، متاسفانه امسال به دلیل کمبود پرسنل، پزشکان، امکانات و خدمات رسانی مناسب نمی‌توانیم پاسخگوی حجم بالایی از خونگیری در این ایام باشیم.

مردم در ایام خاص به پایگاه‌های انتقال خون هجوم نیاورند / پلاکت‌های خون فقط ۳ روز از زمان خون گیری قابلیت ماندگاری دارند

مدیر کل انتقال خون استان البرز با بیان این مطلب که پلاکت‌های خون فقط ۳ روز از زمان خون گیری قابلیت ماندگاری دارند و در حال حاضر ذخایر خونی بیمارستانی مناسبی در استان داریم گفت: از آنجایی که همه ساله در فصل زمستان شاهد کاهش مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون هستیم مراجعه کنندگان باید به نحوی مراجعه کنند که ما بتوانیم ذخایر خونی مورد نیاز خود را، به خصوص در فصل زمستان، برای بیماران نیازمند خون در بیمارستان‌ها ذخیره سازی کنیم.

حسن حسینی در ادامه افزود: انتقال خون استان البرز هیچ فرآوردهٔ خونی دریافت نمی‌کند و تمام پلاکت‌های خون دریافتی در استان، به تهران و استان‌های دیگر منتقل می‌شود.

انتقال خون استان البرز به دلیل کمبود منابع دچار مشکلات بسیاری‌ست

وی در ادامه با بیان برخی کم و کاستی‌ها و کمبود امکانات این سازمان در استان، ضمن اشاره به این مطلب که ساختمان انتقال خون استان البرز به دلیل قدیمی بودن و ایراداتی که سازمان ممیزی به آن وارد دانسته در آستانه تعطیلی ست اظهار داشت: انتقال خون استان البرز به دلیل کمبود منابع مالی دچار مشکلات بسیاریست که حتی درتهیهٔ آبمیوه برای پذیرایی از اهدا کنندگان خون دچار مشکل شده است. از این روی می‌طلبد استانداری البرز با نگاهی مسئولانه‌تر، این سازمان را مورد حمایت خود قرار دهد.

وی در ادامه با بیان آمار اهدا کنندگان خون استان، در سال ۹۲ خاطر نشان کرد: از اوایل سال ۹۲ تا به امروز ۳۵۰۰۰ نفر به مراکز اهدای خون استان مراجعه کرده‌اند که از این میزان ۲۷۰۰۰ نفر موفق به اهدای خون شدند. ۱۰۰۰۰ نفر مستمر، ۸۰۰۰ نفر با سابقهٔ قبلی و ۹۰۰۰ نفر برای بار اول به این مراکز مراجعه می‌کردند.

وی در پایان بیان داشت: بیشترین گروه خونی اهدا کننده و دریافت کنندهٔ خون، گروه خونی O مثبت و منفی در جهان بوده و کمترین و مهم‌ترین گروه خونی AB منفیست. ما از کسانی که گروه خونی AB منفی یا مثبت هستند تقاضا داریم که وارد چرخهٔ خوندهی شده تا دریافت کنندگان این گروه خونی دچار مشکل نشوند.

انتقال خون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر