کد خبر: 136746 A

رئیس شورای ملی سالمندان کشور:

اگر قرار است اتفاقی در حوزه سالمندان بیفتد باید با وضعیت اقلیمی و کارکردهای استانها همخوانی داشته باشد / تماشای بیش از حد تلویزیون موجب بروز آلزایمر در سالمندان می شود / تداخل داروهای سالمندان موجب زمین گیری همیشگی آنها می شود / ۱۵ هزار سالمند در آسایشگاه ها نگهداری می شوند.

ایلنا: رئیس شورای ملی سالمندان کشور اعلام کرد: بر اساس پیش بینی‌ها تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۴ میلیون سالمند در کشور خواهیم داشت و از این رو باید زمینه و بستر نگهداری و حمایت از این قشر را فراهم سازیم.

به گزارش ایلنا در کرج، حسین نحوی‌نژاد در جریان تشکیل «نخستین شورای سالمندان استان» که در سالن شش ضلعی استانداری البرز و به ریاست استاندار البرز سیدطاهر طاهری تشکیل شد، ضمن آسیب‌شناسی مسائل مرتبط با سالمندان، پرهیز از جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های حمایتی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ارائه خدمات جزیره‌ای به سالمندان جامعه، نتیجه ثمربخشی را به همراه نخواهد داشت.

وی افزود: فلسفه وجودی شورای ملی سالمندان نیز تنها برای دیکته و شرح وظایف قانونی نیست بلکه حفظ هویت سازمانی و به عنوان دیده‌بان مشکلات سالمندان، دسته بندی و آنالیز آن‌هاست.

رئیس شورای ملی سالمندان کشور عنوان کرد: اگر قرار است اتفاقی در حوزه سالمندان بیفتد باید با وضعیت اقلیمی و کارکردهای استان‌ها همخوانی داشته باشد.

رییس شورای ملی سالمندان ایران در ادامه، تماشای بیش از حد سالمندان به برنامه‌های تلویزیون را موجب بروز آلزایمر دانست.

وی افزود: در راستای ارائه خدمات موثر به سالمندان سازمانهای بیمه گر، شهرداری‌ها و… باید فعالیت‌های خود را به نحو احسن انجام دهند.

نحوی‌نژاد ادامه داد: ردپای حمایت از سالمندان در کشور ما چندان قدیمی نیست؛ در حالی که در مجامع جهانی بیش از نیم قرن است که اهداف هشت گانه فقر زدایی و توجه به مسئله سالمندان مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئول در ادامه پیش بینی‌های جهانی در رابطه با افزایش جمیعت سالمندان در کشور را یادآور شد و گفت: براساس پیش بینی‌ها تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان ایران به ۲۴ میلیون نفر می‌رسد و باید بسترهای حمایتی از قشر سالمند در جامعه فراهم شود.

وی همچنین تداخل داروهای تجویز شده سالمندان را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: اگر در دوران سالمندی توجهی به تجویز و مصرف‌ها صورت نگیرد تداخل آن‌ها موجب سقوط، سرگیجه و صدمات جبران ناپذیری به این قشر خواهد شد و برای همیشه این قشر را زمین گر خواهد ساخت.

رییس شورای ملی سالمندان ایران افزود: نیمی از سالمندان پس از ۶۰ سالگی به دلائل مختلفی در بیمارستان بستری می‌شوند و همین امر نیز هزینه‌های بالایی را بر دوش کشور قرار می‌دهد.

نحوی‌نژاد عنوان کرد: متأسفانه یکی از دیدگاه‌های رایج به سالمندان آن است که این قشر را مترادف با عصا و ولیچر می‌دانیم، در حالی که کسر کوچکی از سالمندان وابسته به تخت هستند، بیشماری آن‌ها حتی درس توانمندی را به ما می‌آموزند.

وی با بیان اینکه این اشتباه است که فکر کنیم بعد از ۶۰ سالگی فرد دچار سالمندی می‌شود، گفت: طرز نگاه و مدیریت ما به این قشر می‌تواند بحران فرایند پیری و آنچه تحت عنوان سونامی سالمندی از آن یاد می‌شود را از بین ببرد؛ بر اساس بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی بعد از ۶۰ سالگی شکوفایی مجددی در افراد ایجاد می‌شود و این امر طرز فکر پیشین را نسبت پدیده سالمندی تغییر می‌دهد.

نحوی‌نژاد در ادامه بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶ میلیون سالمند در کشور تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی قرار دارند.

وی افزود: هفت درصد سالمندان کشور تنها زندگی می‌کنند و یا درآسایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند.

توجه به بیمه سلامت سالمندان جامعه، ایجاد امید به زندگی در این قشر از جمله تأکیدات رییس شورای ملی سالمندان ایران در جلسه شورای ویژه سالمندان استان البرز بود.

حسین نحوی نژاد نخستین شورای سالمندان استان البرز تا سال 2050 جمعیت سالمندان کشور 24 میلیون نفر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر