کد خبر: 149654 A

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز:

قرارگیری استان البرز در جوار پایتخت شرایط ویژه ای را برای این استان ایجاد کرده است به نحوی که در بحران و حوادثنقش معین استان تهران را خواهد داشت.

ایلنا: معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز با اشاره به اینکه البرز در بحران‌ها و حوادثنقش معین استان تهران را ایفا می‌کند، توجه به «صنعت» و «محیط زیست» را نقشه راه استان در بحثپدافند غیرعامل دانست.

به گزارش ایلنا در کرج، شاهپور رستم‌زاده با بیان این مطلب در جمع روسای شورای پدافند غیرعامل استان اظهار داشت: قرارگیری استان البرز در جوار پایتخت شرایط ویژه‌ای را برای این استان ایجاد کرده است به نحوی که در بحران و حوادثنقش معین استان تهران را خواهد داشت.

وی با تأکید بر ضرورت استان در مدیریت بحران‌ها و حوادثغیرمترقبه افزود: موقعیت کنونی این استان آمادگی کامل در حوادثو بحران‌های غیرقابل پیش بینی را می‌طلبد، در این بین فعال شدن شورای پدافندغیرعامل استان گامی مهم به منظور مدیریت حوادثخواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز در ادامه با اشاره به اینکه البرز استانی چند وجهی توأمان صنعتی و گردشگری است، بیان کرد: همین ویژگی در بحثپدافند غیر عامل نگاه ویژه به «صنعت» و «محیط زیست» را به عنوان نقشه راه فرا روی شورای پدافند غیرعامل این استان قرار می‌دهد و هریک از اعضای شورا باید در برنامه ریزی‌های آتی این دو مؤلفه را مدنظر قرار دهند.

شایان ذکر است؛ پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل(Passive Defense) ‏به اقداماتی اطلاق می‌شود که به کارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرد و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار و.. است.

در پدافند غیرعامل تمامی نهاد‌ها، نیرو‌ها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند.

شاهپور رستم زاده صنعت و محیط زیست استان البرز پدافند غیر عامل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر