کد خبر: 207124 A

استاندار البرز:

پروسه طولانی مدت پرونده ساخت و ساز در حلبی آبادها، زورآبادهایی که یک شبه ساخته می‌شوند، موجب عدم پیگیری شاکیان می‌شود که همین امر دامنه و گستره این قبیل ساخت و سازها را توسعه می‌دهد / پایش مستمر ساخت و سازها با ثبت تصاویر هوایی

در نشست مشترک استاندار البرز با فرمانداران، شهردار کلانشهر کرج و جمعی از مدیران مناطق شهری، که با دستور جلسه روند رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز در استان البرز برگزار شد، تشکیل شعبه رسیدگی به تخلفات ساخت و ساز‌ها در این جلسه مصوب شد.

به گزارش ایلنا در کرج، به دنبال نشست مشترک وزیر کشور با استانداران ۵ استان، مبنی بر ضرورت تشکیل ستاد مبارزه با زمین خواری در برخی از استان‌ها، با حضور استاندار البرز، پرونده ساخت و سازهای غیرمجاز استان، با دریافت آخرین گزارش‌ها از سوی فرمانداران شهرستانهای استان و همچنین اقدامات ضربتی انجام شده در این زمینه رصد و بررسی شد.

حمید طهایی در این جلسه، با بیان این مطلب که، گزارش‌های ارائه شده در جلسه ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز قابل قبول اما نیازمند کار و تلاش بیشتر است، گفت: وزیر کشور و مسئولان عالی دولت در جریان دیدار با استانداران ۵ استان کشور، اجرای قانون را فصل الخطاب عملکرد نمایندگان دولت و به فراخور آن مدیران و مسئولان دانسته‌اند.

وی در ادامه با طرح این سؤال که بندهای قانونی کمی نداریم و از اختیارات کافی هم برخودار هستیم، اما چرا باز باید شاهد تخلفات باشیم؟ تصریح کرد: تخریب هر گونه بنایی تحمیل هزینه‌ها و سرمایه‌های مادی و معنوی فراوانی را به دنبال دارد و مادامی که می‌توان از مجرای قانون مانع هدر رفت سرمایه‌های ملی شد چرا نباید اقدامات بازدارنده صورت گیرد.

وی با انتقاد از روند تخلفات در ساخت و سازهای غیرمجاز، افزود: شاهد پرونده‌هایی هستیم که عوارض ساخت و ساز آن پرداخت شده، اما بعد از گذشت ۶ سال، عدم صدور مجوز در یک بخش مصوبه تخریب بنا را صادر کرده است، در حالی که باید ۶ سال قبل اخذ مجوز‌ها صورت می‌گرفت.

استاندار البرز با تأکید بر اینکه اغلب ساخت و سازهای غیرمجاز شبانه صورت می‌گیرد، ادامه داد: پیگیری پروسه طولانی مدت پرونده ساخت و ساز در حلبی آباد‌ها، زورآبادهایی که یک شبه ساخته می‌شوند، شاید در نگاه اول دشوار بنظربرسد و همین امر نیز شاکیان را از پیگیری در گام نخست منصرف می‌سازد و همین عدم پیگیری است که دامنه و گستره این قبیل ساخت و ساز‌ها را توسعه می‌دهد.

وی افزود: این روند نه تنها در حاشیه‌های شهر که در خیابانهای بالای شهر نیز وجود دارد؛ اگر امروز در کرج پرونده‌های ساخت و سازهای چند طبقه روی میز بررسی قرار می‌گیرد، در سایر کلانشهر‌ها، هتل‌های ۱۲ طبقه‌ای که با تشریفات ساخته شده تخریب می‌شود و همین امرلطمات فراوانی را به سرمایه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌زند.

استاندار البرز، با طرح این سؤال که چگونه می‌توان پایش مستمری از وضعیت ساخت و ساز‌ها در کلانشهر کرج و شهرستانهای پیرامونی داشت، افزود: شاید پلیس ساختمان آنگونه که باید و شاید پاسخگوی روند ساخت و ساز‌ها نیست و مناطق روستایی، شهر‌ها و زمین‌های کشاورزی نیز کانون عملیات ساخت و سازهای غیرمجاز‌اند.

وی پیشنهاد طرح پایش مستمر و دائمی نقاط مختلف شهری، روستایی و کشاورزی را در استان و شهرستان‌ها را در این زمینه راهگشا دانست و گفت: ثبت تصاویر هوایی در بازه زمانی مشخص، اطلاعات جامعی در خصوص تغییرات ساخت و ساز‌ها ارائه خواهد داد و می‌توان با رصد ماهیانه نسبت به جرائم انجام شده اقدام کرد.

استاندار البرز همچنین اختصاص بخشی از جرائم ساخت و ساز‌ها به منظور جلوگیری از تخلفات را یکی از اقدامات پیشگیرانه در این زمینه برشمرد.

وی در ادامه اختصاص شعبه رسیدگی به تخلفات ساخت و ساز‌ها در دادگستری هر شهرستان را نیز مورد تأکید قرار داد.

وی حضور نماینده قوه قضائیه را نیز به عنوان یکی از بازوهای نظارتی ضروری برشمرد و غیبت مدیران عضو در جلسه ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز را نیز غیرقابل توجیه ذکر کرد و افزود: در جلسه آتی که هفته آینده خواهد بود مدیران غایب ملزم به ارائه گزارش کار هستند.

حمید طهایی ساخت و سازهای غیرمجاز در البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر