کد خبر: 226085 A

حال حاضر۳۲۰ هزار دانش آموز در مدارس ایران مشغول به تحصیل هستند و تا کنون ۱۱ هزار نفر مهاجر افغانی در دانشگاه‌های ایران در رشته‌های مختلف به ویژه مهندسی و پزشکی فارغ التحصیل شده‌اند.

دومین «همایش ملی نخبگان پناهنده افغانستان در جمهوری اسلامی ایران» با حضور معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشور و سفیر افغانستان برگزار شد.

به گزارش ایلنا در کرج، این همایش ۲۹ و ۳۰ آبان ماه با حضور معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشور، سفیرافغانستان در ایران، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز، پزشکان، مهندسین، مبتکرین، مخترعین، تجار، صاحبان حرف و مشاغل پناهنده افغانستانی در مجتمع فرهنگی تفریحی ایثار منطقه کردان شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد.

معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان در همایش نخبگان پناهنده افغانی در استان البرز با اشاره به اشتراکات فراوان دو ملت ایران و افغانستان از جمله در زبان و فرهنگ گفت: باید روابط اقتصادی میان دو کشور دوست و برادر نیز بیش از گذشته تقویت و گسترش یابد.

حسن قشقایی با بیان اینکه روابط اقتصادی ایران و افغانستان در یک سال گذشته روند رو به کاهش داشته است، افزود: باید راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور بررسی و با تعامل بیشتر نخبگان و فعالان اقتصادی دو کشور زمینه توسعه یافتگی افغانستان به وجود آید.

وی تصریح کرد: تبادل علمی و فرهنگی بین مردم ایران و افغانستان با رایزنی‌هایی که در زمینه بورسیه علمی انجام شده است، می‌تواند زمینه ساز حضور جوانان افغانستان را در دانشگاه‌های ایران بیش از گذشته فراهم کند.

معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشور، گسترش همکاری بیشتر بین نخبگان هر دو کشور را با توجه به پیشینه دینی، فرهنگی و تاریخی دو کشور همسایه ایران و افغانستان ضروری دانست و گفت: ملت ایران به ملت افغانستان احترام می‌گذارند و این احترام و کمک به مردم مظلوم افغانستان را در سال‌هایی که مردم این کشور مهمان ملت ایران بودند را اثبات کرده‌اند.

قشقایی ادامه داد: مردم افغانستان، مردم رنج دیده‌ای هستند که در سال‌های گذشته به دلیل اختلافات داخلی و زور گویی برخی از کشورهای قدرت طلب، مردمش آواره شدند و به کشورهای مختلفی پناه بردند که یکی از کشورهای پذیرای این مردم، جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی همواره پشتیبان و یاور ملت‌های مظلوم بوده و است و حتی در سال‌هایی که خود با مشکلات مختلفی از جمله اقتصادی و جنگ روبرو بود، در یاری و کمک به ملت‌های مظلوم و ستم دیده مسلمان از جمله مردم مظلوم افغانستان کوتاهی نکرده است.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: یکی از افتخارات ملت ایران در کمک به مردم افغانستان این بوده که به دستور مقام معظم رهبری توانسته‌ایم زمینه تحصیل فرزندان خانواده‌های مهاجر افغانی در ایران را در نقاط مختلف کشور فراهم کنیم.

قشقایی در پایان اظهار داشت: اکنون این کشور به حالت ثبات رسیده است، پس مردم افغان نباید اجازه دهند گروه‌های تفرقه انگیز اتحاد بوجود آمده بین مردم کشورشان را تضعیف کنند.

دبیر برگزاری دومین همایش نخبگان پناهنده افغان نیز در این همایش گفت: این همایش به منظور بررسی توانایی‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مهاجران کشور دوست و همسایه افغانستان برگزار شده است.

حجت الاسلام «محمد علی صالحی» با بیان اینکه این همایش دو روزه به همت و تلاش اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت امور خارجه کشورمان با هدف آشنایی بیشتر با نخبگان پناهنده افغانستان و تشویق آنان برای بازسازی افغانستان برگزار شده است، اظهار داشت: در این همایش ۳۰۰ نفر از نخبگان افغانستان در رشته‌های مهندسی، پزشکی، عمرانی، فرهنگی و هنری گرد هم آمدند تا با تعامل و همفکری در قالب کارگروههای تخصصی در زمینه چگونگی ایجاد توسعه پایدار در افغانستان گفتمان کنند.

وی گفت: توسعه یافتگی افغانستان نیاز به همت نخبگان این کشور دارد که خوشبختانه در ایران نخبگان افغانی زیادی وجود دارند که می‌توانند با تولید فکر و اندیشه مسیر آبادانی این کشور را فراهم کنند.

صالحی ادامه داد: در ایران ۲۲۰ هزار دانش آموز افغان وجود دارد که ۱۱ هزار نفر از آنان در رشته‌های دانشگاهی هم اکنون در دانشگاههای مختلف ایران مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهار داشت: نخبه پروری برای آینده افغانستان یک ضرورت است تا جامعه افغان بتواند مسیر رشد و تعالی بویژه در امور آموزشی، رفاهی و بهداشتی سپری کند.

این مسئول روند نخبه پروری اتباع افغان در جمهوری اسلامی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ادامه یافتن این روند نشانه توجه بیش از پیش دولت جمهوری اسلامی به مهاجرین افغانی است.

سفیر افغانستان نیز در بخشی از این مراسم در ایران گفت: قدرت طلبان عالم بدانند که روابط میان دو ملت و دولت ایران و افغانستان بر مبنا ی احترام و اعتماد است و این دو کشور دوست و همسایه دارای اشتراکات مهمی چون هم زبانی ٰو فرهنگ غنی اسلامی و تاریخی‌اند.

محمد احمد نور افزود: حدود ۴۰ سال از جنگ در افغانستان می‌گذرد و در این سال‌ها دولت و مردم شریف و مه‌مان نواز ایران از مهاجران افغانستان در کشورشان با ‌‌نهایت احترام و توجه پذیرایی کردند و این حرکت قابل ستایش و احترام است.

وی اظهار داشت: زمانی که مردم افغانستان از کشورشان آواره شدند تنها چهار کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و پاکستان اجازه ورود این مردم رنج دیده و بی‌خانمان را به داخل کشورشان دادند و ناگفته نماند که مردم و دولت ایران در حمایت از مردم آواره افغانستان به رغم مشکلاتشان سنگ تمام گذاشتند که این حرکت بشر دوستانه و خداپسندانه آنان افتخار آمیز است.

سفیر افغانستان در ایران با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به دولت ایران در زمینه ارائه خدمات آموزشی، ارائه خدمات رفاهی و بهداشتی به مهاجران افغانستانی یادآورشد: خوشبختانه مهاجران افغانستان در ایران به گونه‌ای مورد حمایت قرار گرفتند که امروز شاهد آموزش جوانان نخبه‌ای در رشته‌های علمی و تخصصی هستیم که می‌توانند افغانستان را بسازند و دست قدرت طلبان را از سرزمینشان قطع کنند.

احمد نور گفت: با حمایت مردم و مسوولان جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر۳۲۰ هزار دانش آموز در مدارس ایران مشغول به تحصیل هستند و تا کنون ۱۱ هزار نفر مهاجر افغانی در دانشگاه‌های ایران در رشته‌های مختلف به ویژه مهندسی و پزشکی فارغ التحصیل شده‌اند.

سفیر افغانستان در ایران ادامه داد: فضای احترام و اعتماد متقابل بین مردم و دولت‌های دو کشور ادامه خواهد داشت و مردم افغانستان نیز بر تداوم این همگرایی و ارتباط دوستانه و برادرانه نیز می‌کوشند و افتخار می‌کنند و اجازه دحخالت دیگر کشور‌ها در خصوص روابط دو کشور را نمی‌دهد.

وی از موقعیت ایران و افغانستان برای همکاری و تعامل بیشتر به عنوان ممتاز‌ترین کشورهای منطقه یاد کرد و افزود: ایران و افغانستان دوران سختی را در راه دفاع از کشور و مبارزه با دشمنان سپری کرده‌اند و با همفکری می‌توانند زمینه رشد و توسعه بیشتر زیرساخت‌ها دو کشور به خصوص در همکاری‌های اقتصادی را رقم بزنند.

احمد نور یادآور شد: در آن دوران که به افغانستان حمله شد ما فرصت فکر کردن نداشتیم و به همین دلیل آواره شدیم و پیامد‌های منفی آن تا امروز گریبانگیرمان شد حالا نوبت تلاش کردن برای رسیدن به اهداف مهمی چون ایجاد امنیت ٰ، ارتقائ خدمات آموزشی، بهداشتی، رفاهی، اشتعال و اقتصاد پایدار است که رسیدن به این اهداف مهم و زیر ساختی در کنار تعامل با ایران محقق می‌شود.

وی بیان کرد: اکنون افغانستان در انتظار بازگشت نخبگان خود به کشور است تا با اجرای طرح‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی با همکاری کشور دوست و برادر ایران بتوانند زمینه توسعه یافتگی افغانستان را با تحکیم حلقه‌های وحدت ٰ همدلی و همفکری با مردم و دولت ایران بوجود آورند.

سفیر افغانستان در پایان اجرای طرح‌های مختلف عمرانی و اقتصادی با همکاری ایران را ضروری دانست و تاکید کرد: ما باید از مردم ایران درس سازندگی و مقاومت در برابر ظالمان را بیاموزیم تا در راه خودکفایی و رسیدن به قله‌های موفقیت به پیروزی برسیم.

دومین همایش ملی نخبگان پناهنده افغانستان در ایران طی دو روز در مجتمع فرهنگی تفریحی ایثار در منطقه کردان در شهرستان ساوجبلاغ استان البرزبه مدت دو روز برگزار شد.

در این همایش دو روزه نخبگان پناهنده علمی و فرهنگی و ورزشی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی مسائل مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهند.

در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاهی از فعالیت‌های علمی فرهنگی مهاجرین افغانستان و آداب و رسوم و فرهنگ خانواده‌های افغان در قالب عکس، بروشور و پوشاک نیز به نمایش گذاشته شد.

برگزاری دومین "همایش ملی نخبگان پناهنده افغانستانی ساکن ایران" در کردان کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر