کد خبر: 241778 A

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری البرز:

در طرح جامع و هادی شهرها نیز موضوع پدافند غیر عامل باید مد نظر قرار گیرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری البرز گفت: الزامات فنی پدافند غیرعامل در مقررات ملی ساختمان و مبحث۲۱ از الزامات شهرسازی، معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، باید مورد توجه شهرداران قرار گیرد.

به گزارش ایلنا در کرج، سید شهاب الدین حسینی با بیان این مطلب در «جلسه کارگروه راه شهرسازی پدافند غیر عامل استان» اظهار داشت: هدف از تشکیل این جلسه، تبیین اجرای ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه، رعایت الزامات پدافند غیر عامل برای طرح های عمرانی استانی و ملی و همچنین رعایت مقررات ملی ساختمان جهت مقاوم سازی و استحکام بناهای عادی است.

وی با تشریح شرح وظایف کارگروه راه و شهرسازی در این رابطه گفت: پدافند غیرعامل با استفاده از روش‌های مهندسی به کاهش تاثیر تهدیدات به سازه‌ها و زیر ساخت‌های کشور کمک به‌سزایی خواهد کرد.

حسینی گفت: در این راستا ضرورت دارد با استفاده از آیین‌نامه‌ها و مقررات و راهکارهای لازم جهت اجرایی کردن و عملیاتی ساختن مقررات اتخاذ شود.

وی افزود: در همین راستا نظام فنی و مهندسی کشور در ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه، با اعمال ملاحظات پدافند غیرعامل به طرح‌های کشور که دارای اهمیت حیاتی، حساس یا مهم هستند دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرده و همچنین اجرای مبحث۲۱ مقررات ملی ساختمان با موضوع پدافند غیرعامل را ضروری ساخته است.

حسینی گفت: هدف از اجرای مبحث۲۱، تعیین حداقل ضوابط و مقررات برای طرح های ساختمانی در برابر تهدیدات انسان‌ساز و به منظور کاهش آسیب پذیری و خسارات سازه‌ای و غیر سازه‌ای است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری البرز تصریح کرد: استحکام و ایمن سازی فضاهای حیاتی، مکان یابی امن جهت مواقع اضطراری، از جمله؛ استفاده چند منظوره از اماکنی همچون مترو، مدارس و باشگاه های ورزشی در زمره این مکان ها است.

حسینی اظهار داشت: در طرح های توسعه و کالبدی شهری، بند الف ماده ۲۱۵ برنامه پنجم توسعه به اهمیت اهداف پیاده سازی شده پدافند غیرعامل اشاره دارد و دبیرخانه ماده ۲۱۵ نیز روند این برنامه ها را کنترل می کند؛ از این رو از ۲ سال پیش، در حوزه ساخت و ساز شهری، با تفاهم نامه ای بین سازمان پدافند غیرعامل کشور با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور منعقد شده و امید می رود با فرصت بوجود آمده، ساخت و سازهای مشمول مبحث۲۱ در مسیر اجرای قانون قرار گیرد.

وی افزود: سازه های ساختمانی با استفاده از ظرفیت و توان کارشناسی مجموعه می توانند نقش موثری در پدافند غیر عامل این حوزه داشته باشد.

حسینی همچنین تأکید کرد: در طرح جامع و هادی شهرها نیز موضوع پدافند غیر عامل باید مد نظر قرار گیرد.

این نشست با حضور شهرداران استان و مدیران مناطق شهرداری کرج و سایر دستگاه های مرتبط برگزار شد و اهم موضوعات مطرح شده پیرامون ضرورت استحکام دستگاه های اداری، برنامه ریزی برای بافت های فرسوده استان و الزام نظام مهندسی به رعایت پدافند غیر عامل، جلوگیری از معضلات ساخت و ساز غیر مجاز و همکاری و هماهنگی دستگاه های اداری بود.

سید شهاب الدین حسینی جلسه کارگروه راه شهرسازی پدافند غیر عامل استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر