کد خبر: 375651 A

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور مطرح کرد:

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از ارائه آموزش‌های محیط بانی به بیش از 80 درصد نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کشور از ابتدای دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش ایلنا در البرز، حمیدرضا خیلدار امروز در حاشیه بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از مرکز آموزش‌های محیط بانی دانشکده محیط زیست، با اشاره به این که از ابتدای دولت یازدهم بیش از 80 درصد نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کشور آموزش دیدند، گفت: در حال حاضر نظام آموزشی محیط‌بانان تصویب شده و براساس اسناد بالادستی باید آموزش‌ها را گذرانده و پس از اخذ مدرک، به درجه نهایی برسند که در سراسر کشور 3 هزار و 200 درجه در این خصوص به محیط بانان ابلاغ شده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور حدود 3 هزار محیط بان جدید در کشور، گفت:‌ برای 450 نفر از روسای شهرستان ها که فرماندهی یگان را برعهده دارند درجه تعیین و ابلاغ شده است.

وی در ادامه با بیان این که در حال حاضر حدود هزار و پنجاه نفر در کشور آموزش دیده اند، افزود: هدفگذاری آموزش برای امسال 600 نفر است که قرار است صد در صد نیروها آموزش ببینند.

وی با اشاره به اینکه 90 درصد نیروها تاکنون آموزش‌های لازم را گذرانده‌اند، گفت:‌ این موضوع بر کاهش تلفات محیط بانان و شکارچیان تاثیر داشته است. 10 درصد باقیمانده نیز به تفکر غیرمنفی محیط بان برمی گردد، چرا که در این دوره ها بحث کنترل خشم و رفتار سازمانی به محیط بانان به صورت عملی آموزش داده می‌شود و کارگاه‌های آموزشی برگزار می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه دوره های بدو خدمت، دوره تخصصی، سرپرستی،عالی و عموم، از جمله دوره‌هایی است که بر اساس آن مدرک اعطا می‌شود، گذراندن این دوره ها را برای انتصاب افراد ضروری دانست و گفت: آموزش دوره‌های تخصصی در این حوزه بسیار موثر است و نیروهایی که با سلاح کار می‌کنند باید به کارگیری سلاح را به صورت عرضی آموزش ببینند که به این منظور هر 4 سال یکبار در حوزه آموزش دوره‌های عرضی، مدرک و درجه دریافت می کنند.

وی در ادامه با بیان این که بحث آموزش سرلوحه کار نیروهای نظامی ست و هر ساله آموزش های طولی و عرضی به این نیروها داده می شود، با اشاره به تاثیر ارائه این آموزش ها، خاطرنشان کرد:‌ اگر درگیری‌هایی نیز بین محیط بانان و متعرضین به محیط زیست به وجود آمده برای دفاع از جان محیط بان اتفاق افتاده که در همین راستا حدود 3 نفر از محیط بانان  کشور از استان های خراسان رضوی و کهکیلویه و بویر احمد و کرمان در حال حاضر در زندان بسر می برند.

خیلدار در ادامه افزود: افرادی که به تازگی استخدام شده اند در طول 30 سال خدمت، برای هر 4 سال دوره ای برای آنان تعریف شده که باید نسبت به اخذ گواهینامه پایان هر دوره اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه افراد آموزش دیده در مسئولیت امور محیط بانان گمارده می شوند، گفت:‌ قانون بکارگیری سلاح و مقررات مربوط به محیط بانان به آنان آموزش داده می شود و هر استان که نیازمندی هایی برای آموزش داشته باشند، مربی برای آنان در نظر گرفته می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دستور ریاست حفاظت محیط زیست کشور، معدل سازی برای ارتقاء حقوق درجات محیط بانان در حال انجام است و این امر در سال جاری اجرا می شود که سبب ایجاد انگیزه در محیط بانان می شود.

افزایش روند آموزش محیط بانان کشور در دولت یازدهم دانشکده محیط زیست،
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر